Eğitim, gelişmiş toplumların gelişmelerindeki en önemli etkenlerden birisidir.
Bu olguya önem veren toplumların gelişmişlik düzeyinin çok yüksek olduğunu bilmekteyiz. Eğitimli toplumlarda refah seviyesinin ve demokratik unsurların, hak ve özgürlüklerin fazlaca olduğu görülmektedir.
Onun için, her alanda toplumun ilerlemesi eğitimle olmaktadır. Ülkemizin de muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için, eğitime daha çok önem vermeliyiz.  Geri dönüp baktığımızda, atalarımızın dünyaya hükmettiği zamanlarda, askeri gücün yanında  eğitimde de çok ileri noktada olduklarını bilmekteyiz.
 Ülkemizin gelişmekte olan ülkeler grubundan çıkıp, gelişmiş ülkeler seviyesini yakalaması için yapılması gereken, eğitime daha fazla önem vermektir. Anca bunun sonucunda teknolojik, ekonomik ve demokratik hak ve özgürlükler konularında istenen noktaya gelebileceğiz.
Bu gelişmişlik seviyesini yakalamada ise, ilçemizde yaşayan ailelerden kamu kurumlarına kadar herkese görev düşmektedir.
İlçemizde  son 10 yılda ailelerin eğitime verdiği önem oldukça artmış ve bunun sonucu olarak eğitimli gençlerin sayısı da her geçen yıl artmaktadır. Tabii yüz bin nüfuslu bir ilçede eğitimli insan sayısı olması gereken seviyede mi diye sorarsanız; maalesef elimizdeki veriler olması gerekenlerin çok uzağındalar.
İlçemizdeki özel ve kamu sektöründe çalışan Kartepeli sayısına baktığımızda bu rakamın ne kadar düşük olduğunu görmekteyiz.
İlçemizdeki  fabrikalarda nitelikli eğitimli istihdam sayısının düşük olmasının nedenlerinin başında geçmişte eğitime verilen önemin düşüklüğü yer almaktadır.
Özellikle ilçemizdeki siyasi yöneticilerin en çok şikayet ettikleri konuların başında işsizlik gelmektedir. Niteliksiz personel sayısı çok fazlayken, nitelikli eğitimli personel istihdam etmekte sıkıntı yaşanmaktadır.
İlçemizde özel sektörde çalışan eğitimli ve nitelikli Kartepeli çalışan sayısının artması, Kartepeli kişilerin buralarda daha fazla istihdam edilmesine fayda  sağlayacaktır.
Böylelikle ilçemizdeki işsizliğin azalmasına da katkı sağlanacaktır. Dolayısıyla; eğitimli ve nitelikli kişilerin sayısının artması, hepimizin geleceği için faydalı olacaktır. Daha güzel ve yaşanabilir bir Kartepe için, eğitim şart…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.