Bugünlerde kamuoyu AK Parti’nin ilçe belediye başkan adaylarının kimler olacağı merak ediyor.

Kimlerin aday olacağı konusunda her kafadan bir ses çıkıyor.

Adeta ‘aday toto’ oynanıyor.

Türkiye geneli tüm ilçelerde durumun böyle olduğunu düşünüyorum.

Kimi MKYK’dan işi bağlamış’, kimi Ankara’dan işi bitirmiş, kimi Başbakanın kıramayacağı bir ismi devreye sokmuş gibi bir sürü söylenti piyasada dolaşıyor.

Bilindiği gibi Başbakan Erdoğan başkanlığında aday belirleme üst komisyonu kuruldu.

Başbakan Erdoğan başkanlığındaki bu komisyon, ilçe belediye başkan adaylarını ‘17 Aralık operasyonu’ olmasaydı belki çoktan açıklamış olacaktı.

Düşünün komisyon İstanbul’da toplantı yaparken, sosyal medyada Ankara’dan haber geldi, falan başkan işi bitirdi gibi yazılar paylaşılmaya başlandı.

9-10 kişinin katıldığı toplantıda Başbakan’dan izin alıp, Ankara’yı arayan ve oradan Kocaeli’ye bilgi sızdıran kim gerçekten merak ediyorum!

Böyle bir şey olabilir mi?

Kim buna cesaret edebilir?

Kamuyunda algı yaratarak ‘en güçlü figür benim’ havası veren siyasetçiler, ismi açıklanmadıklarında ne yapacaklar çok merak ediyorum.

Gelelim komisyon toplantısına…

Öncelikle Başbakan Erdoğan tüm ilçe belediye başkan aday adayları ile ilgili gazetelerde çıkmış haberleri dosyalatıyormuş.

Aday adayını, ‘en yakını kadar bilecek tüm bilgiler’ Başbakan’a gidiyor.

Yani hap bilgiler Erdoğan’ın önüne geliyor. Başbakan’a yardımcı olan 10 kişi de partinin  imajının spekülatif  iddialarla  zedelenmemesi için büyük titizlik gösteriyorlar.

Daha önce adı yolsuzlukla  ve  şaibeli  işlerle  anılan aday adayları tek tek belirlenmiş.

Bu kişiler Başbakan’ın önüne bile gitmeyecek.

Öyle ya Erdoğan koyduğu kriterlerde hizmet edecek değil, partinin imajını bozacak kişileri görmek istemiyorum dedi.

Başbakan bunları söyledikten sonra kim şaibeli isim konusunda Başbakan’a diretebilir ki?

Bu konuda daha önce parti aday belirleme komisyonunda görev yapmış bir ağabeyimiz şunları söylemişti;  ‘Aday belirleme toplantısı mahşer günü gibidir.

Orada herkes kendini düşünür. Kimse kimse için kendisini riske atmaz. O yüzden o toplantılar da, hiç kimsenin şu aday olsun demesiyle aday belirlenmez.

Raporlara bakılmadan, kriterlere uygunluğu gözden geçirilmeden hiçbir aday belirlenmez demişti.’

Yani Hakkari’de ki bir ilçe belediyesi için hangi uygulama yapılıyorsa, Edirne’deki bir ilçe belediyesi için de aynı uygulama yapılıyor.

Sinop’ta şaibeli bir ilçe belediye başkan aday adayı nasıl direkt olarak eleniyorsa, Hatay’da yolsuzlukla bir şekilde ismi gündeme gelmiş, gazetelere manşet
olmuş bir ilçe belediye başkan aday adayı da aynı şekilde eleniyor.

Yani kriterler, işleyiş bu şekilde oluyor.

‘Artık yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik derler ya!’ işte tam da o döneme girildi.

Başbakan Erdoğan başkanlığındaki seçim üst kurulu 3 gün sürecek  son istişare  toplantısını da gerçekleştirdi. 

Belki yazının çıktığı gün aday bile belli olmuş olacak.

Bu yazıyı okuyan herkes yaşadığı bölgedeki aday adaylarını kendi süzgeçlerinden bir geçirsin.

Önce vicdanlarında bir değerlendirsinler.

Bakalım, partinin belirlediği kıssaslar ile kendi değerlendirmeleri arasında bir fark olup olmadığını görebilecekler mi?

Zaten herkes kendince aday adayını değerlendirmiş ve notunu vermiştir.

 ‘Kim hizmet etmek amacıyla başkanlığa talip, kimin özgeçmişi daha parlak, kim siyaset sahnesinde yer almasına rağmen şaibeye bulaşmamış’ gibi kriterler
vatandaşlar tarafından değerlendirilmiştir.

Ve bir de şu soruyu kendinize sorun.

Size şu şu kriterdeki isimleri bana getirmeyin diyen bir Başbakan’a hangi isimleri götürüp ‘efendim bu isimleri değerlendirelim’ derdiniz?

Yada siz Başbakan olsaydınız, hangi isimi seçerdiniz?

Elinizi vicdanınıza koyun ve bir düşünün…
*******************************

Yüzük

Sultan III. Ahmed Han kendisine hediye edilen çok kıymetli zümrüt yüzüğü, bir gün, divan toplantısında vezirlere göstererek:

-’Acaba bundan daha kıymetlisi var mıdır?’ diye sordu. Hazirûn:

-’Hayır Efendim, sıhhat ve afiyetle takınız. Bundan daha değerli bir şey olamaz’cevabını verdikleri halde yalnız Nevşehirli İbrahim Paşa itiraz etti:

-’Bundan daha kıymetli şey vardır padişahım!’ dedi. Padişah beklemediği cevap karşısında sordu:

-’Nedir?’

-’O yüzüğün takıldığı parmak Efendim’ diye cevap verdi.
********************************

Sevdiğim sözler

Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür. (Aristo)


Makaleyi Kocaeli Gazetesi'nde okumak için tıklayın

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KAKTÜS 4 yıl önce

birebir aynı düşünceyi paylaşıyoruz, 17 aralık sonrası bırakın adayları seçecek ekibi aslında 2023 hedefini düşünen ak partiden aday adayı olanlar kendilerini chek edip eğer aday olduklarında seçildiklerinde partiyi zora sokacak argümanlara sahiplerse ilk önce ülkesini sonra aile efradını sonrada partisini seviyorlar aday adaylığından çekilmeleri lazım, çekilmeyenlerin nazarımda ki yeri ülke sevdasından ülkenin geleceğinden kendi koltuk heveslerini daha üstün görmeleri olacaktır. bu durumda ak parti için yapacağım en büyük iyilik oy vermemek olacaktır. zira ben partimin 2023 hedeflerine ulaşmasını canı gönülden istiyorum. bu itibarla önemli olan vereceğim oyun partime ilerde zarar verip vermeyeceğidir. ak partiyi ilerde zora sokacak adaya oy vermem netekim aslolan belediye seçimlerinden ziyade 2023 hedefinin tutmasıdır ha bir fazla ha bir eksik. AK PARTİ 2023 HEDEFİNE GİDEN YOLDA ÇOK İNCE ELEYİP SIK DOKUMALIDIR.

Avatar
maşukiyeli 4 yıl önce

ben olsaydım adam gibi adam sami çakırı seçerdim.a parti onunla oylarını artırır.ama bana kimse sormaz o ayrı )

Avatar
KARTEPELİ 4 yıl önce

Ben başbakan olsaydım,dürüst kafaylan yazıyorum,,akpartinin aday adaylarının ve diğer partilerin aday adaylarıda dahil,içlerinden MEHMET ARASI SEÇERDİM ve AKPARTİNİN ADAYI GÖSTERİRDİM .Ama MEHMET ARAS KABUL EDERSE TABİİ.
Herkesin tercihide kendilerine hayırlı olsun.

Avatar
Anotolia lı cevat 4 yıl önce

HASAN bey yazınız halkın düşünceleriyle paralel sanki halk için sesli düşünmüşsüz yalnız kartepeye yön veren bir medya kuruluşunun yönetim kurulu başkanı olarak sizde aktif siyasetin içinde yer alarak olayları farklı pencereden görmeniz size reaksiyonları daha iyi çözümleme imkanı sunacaktır. İşinizde ve çizginizde başarılı birisiniz. Unutmayın savaşta önemli olan dik durup sık vurmaktır

Avatar
kartepeeeee 4 yıl önce

sami çakır derim

Avatar
acısudan 4 yıl önce

ben olsan şükrü beyi seçerdim.çünkü bu millet ona layık!!!

Avatar
resul ayan 4 yıl önce

gölcük için mehmet ellibeş neden olmasın.güzel işler yaptı.

Avatar
köseköyden 4 yıl önce

lardeşim çok güzel yazmışsın. ben bu yazıdan sonra sami çakırı seçerdim yada hüseyin üzülmezi seçerdim. hüseyin üzülmezi seçsemde ona mecli,sü üyesi ve ekip kurma noktasındada müdahil olacak birilerinide yanına verirdim. çünkü kendisi hizmet etisn, hizmet edecek ekipi seçecek kadar kartepeyi bilmiyor. bu açığını iyi bir ekiple kapatmak lazım. yoksa en iyi başkanlık yapacak kişidir hüseyin bey. sami çaırda partiler üstü büyük oalrak ortak payda oalrak değerlendirebilirdim.