banner450
Öne Çıkanlar Tartı Yaşadığımız selman kervanına Özgüven

VALİ TOPACA BAKANA SEDAŞ'I ŞİKAYET ETTİ

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İl Koordinasyon Toplantısı’na katılmak için Kocaeli’ye geldi. İlimizde bir dizi ziyaretlerde bulunan Yıldız, ilk olarak TÜBİTAK’ı, ardından Kocaeli Valiliğini, Büyükşehir Belediyesi’ni ve AKP İl Teşkilatı’nı ziyaret etti. Cuma namazını Fevziye Camii’nde kılan, sonrasında Emex Otel’de öğlen yemeği yiyen Yıldız, otelde düzenlenen Enerji Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıya Vali Ercan Topaca’nın SEDAŞ ile ilgili şikayetleri damgasını vurdu. Topaca, SEDAŞ özelleştirildikten sonra çok sorun yaşandığını ve muhatap bulamadıklarını kaydetti. Akşam saatlerinde SEDAŞ Koordinasyon Toplantısı’na katılan Bakan Yıldız, Kocaeli’deki programını KSO Sosyal Tesisleri’ndeki akşam yemeğiyle noktaladı.

ÇÖZÜM BULMAYA GELDİ
Bakan Yıldız, ziyaretlerine TÜBİTAK-MAM ile başladı, ardından ise Kocaeli Valiliği’ni ziyaret etti. Ziyarette AKP Kocaeli Milletvekilleri; Fikri Işık, Sibel Gönül, İlyas Şeker, Mehmet Ali Okur, Zeki Aygün, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker de hazır bulundu. Polis merasim takımı tarafından karşılanan Bakan Yıldız, Kocaeli Valiliği anı defterini vali Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte imzaladı. Valilik makamında açıklama yapan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, “Bakanımız, kentimizde özelleştirme sonrasında enerjide yaşadığımız sıkıntıları dinlemek ve çözüm bulmak için geldi. Bizlerin vereceği bilgiler ışığında gereken tedbirlerin alınacağını düşünüyoruz” dedi.

ENGELLİLER İÇİN ENGEL AŞILDI
Topaca, Bakan Yıldız’ın engelliler için gerçekleştirilecek bir projenin önündeki engelleri aştığını da müjdeleyerek, şunları söyledi: “Bakanımızın gelişiyle birlikte güzel bir olay oldu. Derince’de Shell’in bir binası vardı. Daha önce kullanılıyordu burası, engelli çocuklarımız için talep etmiştik. Yolda Bakanımız bu binanın ne olduğunu sorması sonrasında biz de arz ettik. Shell ile telefonla sorun aşıldı, anlaşma sağlandı. Bakanımızın da desteğiyle burayı, engelli çocuklarımıza hizmet yeri olarak düzenleyeceğiz.” Bakan Taner Yıldız ise ziyaret sırasında yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “TÜBİTAK MAM’da son derece verimli bir görüşme yapıldı. Yapılan çalışmalarımıza baktık, projeleri yerinde gördük.

ENERJİ SEKTÖRÜ RAHATLAYACAK
Kocaeli birçok yönüyle ülkeyi omuzlarında taşıyan illerimizden bir tanesidir. Bizim enerji sektörüyle ilgili her türlü sorunu yerinde görmemiz ve koordinasyona yerinde bakılması zorunluydu. Bu yönde herkes ile bir araya geleceğiz. Biz özellikle burada OSB’lerin çok olduğunu biliyoruz. Bütün gelişmeleri yakından takip ediyoruz. TEGAŞ’ın yeni yatırımları var. 7 megavatlık yatırım yapılıyor. Kocaeli’de enerji sektörünün daha da rahatlamasını sağlayacaktır. Elektrik dağıtımında özelleştirmeler devam ediyor. Bu geçiş sürecinde bir takım aksaklıkların olduğunu görüyoruz. Bu aksaklıkları özel şirketlerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte değerlendiriyoruz. Sorunların çözüm yollarını arıyoruz.”

SEDAŞ’A DA İZGAZ’A DA BAKACAĞIZ
SEDAŞ ile ilgili açıklamalarda da bulunan Yıldız, “SEDAŞ ile görüşme yapacağız. Yapılan yatırımların arttığını görüyoruz. Geçiş sürecinde yaşanan sorunlar var. Gerek personel olarak gerekse hizmet yapılanması noktasında aksaklıkların olduğunu gördük. Arkadaşlarımız bu yönde oldukça hassas davranmaktadır. Vatandaşlarımızın rahat olması yönünde yatırımların kurgulanması gerekiyor. 2010 yılında yatırımlar 2,5 kat artmıştır. Yenilenme, revizyon ve yeni yatırımlar var. Ülkede yaşanan büyüme bize normal gelebilir. AB bazı ülkeler bize yetişmeye çalışıyor. Yapılan çalışmalar şeffaf olacak. Eksiklerimiz ve yatırımlarımız şeffaf olacaktır. İZGAZ konusunda yaşanan sorunlara da bakacağız. Gerekçelerini alacağız. Hepsi netlik kazanacak” değerlendirmesinde bulundu.

KATILIM OLDUKÇA YOĞUNDU
Valilik ziyaretinin ardından bir dizi ziyaret gerçekleştiren Bakan Yıldız, ardından Emex Otel’de düzenlenen Enerji Değerlendirme Toplantısı’na geçti. Vali Ercan Topaca başkanlığında yapılan toplantıya; Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmaoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, AKP Kocaeli Milletvekilleri; Zeki Aygün, Sibel Gönül, İlyas Şeker, TEİAŞ Genel Müdürü Hasan Kaklik, TEİAŞ Daire Başkanı İbrahim Halanüye, Enerji Piyasa Düzenleme Kurulu Başkan Yardımcısı Vedat Gün, Stratejik Geliştirme Daire Başkanı Doğan Bey Akgül, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, iş adamları, sanayiciler, kaymakamlar ve ilçe belediyelerin başkanları katıldı. Toplantı, Vali Topaca’nın, enerji sorunlarını değerlendirerek ve SEDAŞ’ı, Bakan’a şikayet eden konuşmasıyla başladı.

TOPACA: MUHATAP BULAMIYORUZ
Topaca, SEDAŞ özelleştirildikten sonra muhatap bulmada sorunlar yaşadıklarını belirtti. Topaca, şunları söyledi: “Kamu yönetimi birimleri, valilik, kaymakamlık ve belediyeler, SEDAŞ ile bir ilişki kurmada belirsizlik yaşıyor. Bundan sonraki özelleştirmelerde yine bu sorunları yaşayacağız. SEDAŞ ile ilgili sorunları Teknoloji, Bilim ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün ile bir raya gelerek görüştük. Bu sorunlar toplantıda gündeme geldi, bir kısmı çözüldü ama sorun hala devam ediyor. Bu sorunlara müdahale edilmesi gereklidir. Öte yandan SEDAŞ’ta arızalara müdahale konusunda standartların belirlenmesi ve ilan edilmesi konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Buna sebep olarak yürürlüğe girecek olan Elektrik Enerjisi Tedarik Sürekliliği Ticari ve Teknik Kalite Yönetmenliği’ni gösteriyorlar.

ELEKTRİĞİ KESİLMEMELİDİR
SEDAŞ hakkındaki diğer şikayetler ise kesinti ihbarı ve diğer ihbarların ücretsiz hale getirilmemesi. Vatandaşlar SEDAŞ’ı aradıklarında mağdur oluyor. Bu aramalar ücretsiz hale getirilmelidir. Bunun yanında diğer sorunlar ise bazen standart gelen faturaların bir anda yüksek geldiği şikayetleri oluyor. Ya da sıkıntı yaşanıyor. Borç sebebi ile enerji kesme açma işlemleri yeniden düzenlenmelidir. Faturası ödenmediğinde hemen elektrikler yetkililer tarafından kesiliyor. Kesilen elektriği açmak için ise vatandaştan 19 TL isteniyor. Bunun yerine elektrik 1. ayında değil de 2. ayında ödenmediği zaman kesilmelidir. SEDAŞ’ın özelleştirilmesinden sonra iletişim kurmada ve muhatap bulmada sorunlar yaşıyoruz.

NET NETİCE ALINAMIYOR
Bu nedenle ilçelerde temsilcilikler açıldı. Bunun kurumsal yapıya otoriter sisteme bağlanması gereklidir. Bundan sonraki özelleştirmelerde yine bu sorunları yaşayacağız. Bunun yanında SEDAŞ ile kamu yönetimi birimleri valilik, kaymakamlık ve belediyelerde bir ilişki kurmada belirsizlik yaşanıyor. Diğer sorun ise arıza ve şikayetlerin ilçe birimlerince değerlendirilememesi. SEDAŞ, il ve ilçe bazında temsilcilikler ve halkla ilişkiler birimleri oluşturulmalıdır. Çünkü telefonda yapılan şikayetlerde net bir netice alınmamaktadır. Bunun yanında kesintiler konusunda önceden bilgilendirme yapılmalıdır. Bunun için televizyon ya da basın kullanılmalıdır.” Vali Topaca’nın sunumunun ardından konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise sunumundan dolayı Vali Ercan Topaca’ya teşekkürlerini sundu.

İSTEKLERE CEVAP VERİLEBİLECEK
Yıldız, Vali Topaca’nın dillendirdiği sorunlara çözüm üretebileceklerini belirterek, “Bizden istenilen bu ihtiyaçları karşılayabilecek konumdayız ve elbette ki ortam oluşturulduğunda gerçekleştireceğiz. Kocaeli demir ve çelik sektöründe en önemli ilimizden biri oldu. Bu konudan Kocaeli’nin enerji talebini artık masaya yatırdık. Türkiye’de 870 bin km olan iletim ve dağıtım hattını 1 milyon km’ye çıkardık. Bu hizmette kamu ve özel sektörün işbirliğinde götüreceğiz. Bizden istenilen Makine OSB alanına 900 megabaytlık bit ilave ile o bölgeye nefes aldıracağımızı düşünüyorum. Artan enerji talebine karılık vermiş olacağız” dedi. Bakanın kısa bir değerlendirmesinden sonra toplantı basına kapatıldı.           

Kocaeli Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.