banner450
Öne Çıkanlar Hıdırellez Topladı kartepe köseköy kaza Kartepe Belediyesi Kadınlar Kulübü Sertifikalarını Aldı

SİYASİLER RÜŞVET OLAYINA NE DEDİ?
Gereği yapılsın
Kartepe Belediyesi’nde gerçekleşen rüşvet skandalıyla ilgili olarak ilimiz siyasileri ağız birliği etti “Ortada yanlış bir şey varsa gereği yapılsın”

Kartepe Belediyesi’nde yaşanan ve sonucunda bir üst düzey müdürün tutuklandığı, bir üst düzey müdürün görevden uzaklaştırıldığı ve belediye başkanı Şükrü Karabalık’ın tutuksuz yargılandığı rüşvet skandılının yankıları ilimizde sürüyor. Kartepe Belediyesi’nde yolsuzluk olaylarının yaşandığı iddiası ile belediye bünyesinde geniş çapta araştırma başlatılmış ve başmüfettiş Erol Özer incelemelerde bulunmak üzere Kartepe Belediyesi’ne gitmişti. Özer burada kendisine rüşvet teklif eden belediye yetkililerini tespit etmiş ve adli makamlara bildirmişti.

SİYASİLERE SORDUK
Erol Özer aynı zamanda Kartepe Belediyesi Özel Kalem Müdürü Osman Ayhan Turan’ın da görevden uzaklaştırılmasını istemişti. Özer’in talimatları doğrultusunda Turan görevden uzaklaştırılırken olaylar ayrı bir boyut kazandı. Kartepe AŞ. Genel Müdürü Hüseyin Turan Özer’e rüşvet teklif etti. 50 bin TL’lik bir çanta ile Özer’in yanına giden Turan burada daha önceden konuşlanan emniyet güçlerince gözaltına alındı ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı. Önceki gün de belediye başkanı Şükrü Karabalık adliyeye çağrıldı. Karabalık’ın tutuksuz yargılanacağı öğrenildi. Kartepe’de yaşanan olayları ilimiz milletvekillleri ve siyasi partilerin bölge yöneticilerine sorduk. İşte siyasilerin konu ile ilgili değerlendirmeleri

AKP Milletvekili İlyas Şeker
“Olay şimdi hukuka intikal etti. Bundan sonrasında bu iddiaların doğru olup olmadığını bilmemiz gerekiyor. Müfettişler bu konu hakkında inceleme başlattı. Bir an önce doğru olan neyse bu olayların netleşmesi daha sağlıklı olacaktır.”

AKP Milletvekili Zeki Aygün
“Olay yargıya çıktı şu an da bir şeyler söylemek doğru değil çünkü netlik kazanan bir durum yok. Ancak Karabalık’ın hakkında ortaya atılan iddialar doğru ise bu durum hiç hoş değil. Böyle bir şeyin olması Ak Parti’yi olumsuz etkiledi.”

AKP Milletvekili Muzaffer Baştopçu
“Yargıya intigal ettiği için yorum yapmak istemiyorum.”

AKP Milletvekili Sibel Gönül
“Bu konu hakkında yorum yapamam.”

AKP Milletvekili Fikri Işık
Telefonuna cevap vermedi.

AKP Milletvekili Mehmet Ali Okur
Telefonuna ulaşılamadı.

CHP Milletvekili Hurşit Güneş
“Yolsuzluğun olması önemli, Kartepe’de, belediyede, belediye başkanının açıklamasını okudum. Kendisi bu konuda bir nevi beraat ettiği savunması içinde. Tekrardan salınmasının açıklamasını öyle yapmış. Yargılama sonucu beklemeden yapılan bu açıklama doğru değil. Sadece tutukluluğu kalkmış. Ortada bir suç var, bir suçun istinadı var. Adelet şimdi bunu açığa çıkaracak. Bu olay sadece bir belediye işi değil, bu belediye AKP’li bir belediye AKP’nin bu yolsuzluk karşısında ne yapacağını izleyeceğiz. AKP Şükrü Karabalık’ı partisinden ihraç mı edecek, geçici üyeliğine son mu verecek göreceğiz. Eğer bu durumu olağanmış gibi karşılarlarsa demek ki onlar için bu durum sıradandır. Umarım bu yaygın değildir. AKP’nin diğer belediyelerinde yoktur. Müsbettir, ayıptır. Bir suçtur. Hukuka uygun bir biçimde hizmet yapmalıdırlar. Karaosmanoğlu da bu işin gereğini yapmalıdır.

CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan
“Zaten yargı süreci devam ediyor. Konu hakkında bilgim var. Suçüstü tespiti yapıldı. Yargıyı etkilemek anlamında söylemek doğru değil fakat eğer belediye başkanı böyle bir organizasyonun içerisindeyse gereği yapılmalıdır. Tutuksuz yargılanması devam edecektir. Yargıyı etkilemek istemiyorum. Konunun takipçisiyiz. Takip edeceğiz. Birileri haksız yere suçlanıyorsa aklanması anlamında da takipçisi olacağız. Bir belediye başkanının böyle bir suçtan içeriye düşmesi beni de tüm Kocaeli halkı gibi üzer. Bir yöre halkının oylarıyla göreve gelen biri umarım böyle bir organizasyon içerisinde yer almamıştır.

CHP Milletvekili Haydar Akar
“Ortadaki durum çok vahim. Bir belediye bünyesinde kurulan Kartepe A.Ş. ve eğitim ve kültür derneği kullanılarak rant temin edilmekte ve bu rant paylaştırılmakta. Bu paylaştırma legal değil, illegal yollarla yapılıyor. Müfettiş raporlarıyla tespit edilmiş bir yolsuzluk var ortada. Kartepe A.Ş. genel müdürünün tespit edilmiş bir rüşvet olayı var. Bu müdür kime bağlı? Belediye başkanına bağlı. Belediyenin özel kalem müdürüne görevden el çektirilmiş. Bu müdür kime bağlı? Belediye başkanına bağlı. Bir kurumda bunlar oluyor ama bu kurumun başındaki isim olan belediye başkanın bu olaylarla hiçbir ilişkisi yok gibi lanse ediliyor. Demek ki burada başka bir şey var.

BÜTÜN OLAYLARDAN SORUMLUDUR
Bir kurumun başkanı bütün olaylardan sorumludur. Bu belediyeye ait olan kurumda bir yolsuzluğun olduğu anlamına gelmektedir. Bütün bu gerekçeler yaşanırken sorgusu yapılan arkadaşımız serbest bırakılıyor. Gerekçesi kaçma ihtimali bulunmaması. Silivri’de gazeteciler, generaller 3 senedir tutuklu bulunuyor kaçma ihtimaline karşı. Bütün kurumları, vali ve kaymakamı ve AKP görevlilerini göreve çağırıyorum il başkanı vekilleri göreve davet ediyorum. Çok vahim bir olayla karşı karşı karşıyayız. Kurumun başı olarak dünyadaki örneklerde olduğu gibi siyasi etik gereği de istifa etmeli ya da delillerin karartılma şüphesi göz önünde bulundurularak hızlı bir şekilde açığa alınmalı.

MHP Milletvekili Lütfü Türkkan
“Kimsenin yaptığı yanına kar kalmaz. Umuyorum Karabalık da düzgün olmayan işler yapmamıştır. Bu milletin oylarını aldıysa bedduları da olacaktır. O bedduadan kurtulmak da çok zor. Adaleti bir şekilde yanıltabilirler ancak halkın iradesini yanıltamazlar.”

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan
“İbretle ve üzüntüyle izliyoruz. Kocaeli’de bir belediyenin bu şekilde bir takım çirkin işlerle gündeme gelmesi bizi gerçekten çok üzdü. Adaletin sonuna kadar çalıştırılması gerektiğini düşünüyoruz. İktidar partisinde böyle bir olayı asla savunmamalıdır. Savunulması halinde bu olayın adının da değişeceği ve sadece Şükrü Karabalık’la alakalı kalmayacağı bilinmelidir.

AKP İl Başkanvekili Mehmet Uzunoğlu
“Bu akşam (Dün) yapacağımız yönetim kurulu toplantısında konuyu değerlendireceğiz ve basın mensuplarına gerekli duyuruyu yapacağız.”

MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak
Telefonuna ulaşılamadı.

SP İl Başkanı Mustafa Mercan
“Konuyla ilgili açıklama yapmak için şu an erken. Ortada delil yetersizliği var ve tutuksuz yargılanıyor. Deliller ortaya çıksın her şey belli olsun o zaman gerekli açıklamayı yaparız. Ortada bir suç varsa gereği elbet yapılacaktır.”

SP Kartepe İlçe Başkanı Cevdet Çepil
“Yargılama süreci başladı, Kartepe’nin yeni kurulmuş olmasına rağmen yaşanan ,olaylar bizler ve halkı üzdü. Yaşananlar ortada ve Kartepe’ye milli görüş kadrosu şart. Biz haklı çıktık, bir dahaki dönemde Kartepe’de milli görüş kazanacak. Çünkü Kartepe’de AKP’ye verilen umut artık bitti. AKP umut partisiydi, vatandaş artık her şeyin farkına vardı ve umutlar söndü. Artık bu saatten sonra hukuki üstünlüğe saygımız sonsuz.”

CHP Kartepe İlçe Başkanı Bülent Sarı
“Bilindiği üzere ilçemiz belediyesinde son zamanlarda dillendirilen yolsuzluk ve rüşvet iddiaları müfettiş incelemesine tabii tutulmuş ve sonuçta Kartepe A.Ş. ciddi yolsuzlukların bulunduğu müfettiş tarafından tesbit edilmiştir. Görevli müfettişin konuyu Cumhuriyet Ssavcılığına intikal ettirmesi üzerine Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık tutuklanmak üzere mahkemeye sevk edilmiştir Bu husustaki yargı süreci devam etmekte ve tarafımızca da dikkatle izlenmektedir.

AKP’Lİ BELEDİYELERDE CİDDİ YOLSUZLUKLAR VAR
Başından bu yana AKP’li belediyelerde ciddi yolsuzlukların olduğu hususu genel merkezimizden ilçelerimize kadar dile getirilirken, AKP li yöneticiler aksini savunmaktaydılar Ancak Kartepe örneğinde de görüldüğü gibi AKP li belediyelerde yolsuzluk-siyaset ilişkileri halen devam etmektedir. Kartepe belediyesinde gündeme gelen yolsuzlukların boyutlarının çok daha ileri boyutlarda olduğu iddia edilmektedir. Kartepe nin kaynaklarının halk için kullanılması gerekirken başkaları için kullanılmaya başlanması çok üzücüdür Kartepe belediyesinde basında iddia edilen yolsuzluklar konusunda Kartepe kaymakamı,Kocaeli valisi ve AKP li yetkilileri göreve davet etmekteyiz.

KARTEPE AŞ KAPATILMALI
Kartepe ilçe başkanlığı olarak yolsuzlukların üzerine en etkili biçimde gitmeye ,Kartepe meclisinde konuyu gündeme getirmeye,halk adına yolsuzlukların üzerine gitmeye devam edeceğiz.Belediye şirketleri belediyelerin kara delikleri olup denetimden uzaklaşarak yolsuzluklara neden olan şirketlerdir Kartepe AŞ nin böyle çalıştığı anlaşılmaktadır Konu belediye meclisine de getirilecek ,meclis denetimi de sağlanacak olup siyasi parti ayırımı olmaksızın her türlü yolsuzlukların üzerine gidilmelidir bu aşamada ivedilikle Kartepe AŞ nin faaliyetinin durdurulması,akabinde kapatılarak tüm belediye çalışmalarının belediye bünyesine alınması talebimizdir.“


Kocaeli Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.