banner447
Öne Çıkanlar Oyuncak oktay Kafe kartepe paşa

Kandaz'dan zehir zemberek açıklamalar

Önümüzdeki dönem AK Parti Kartepe İlçe Başkanı adayı olarak gösterilmeyecek siniz. Kendiniz mi aday çıkmadınız yoksa Genel Merkezin bir tavrı mı aday gösterilmemeniz?

Partimde 3 dönem kuralı var. Son büyük kongremizde 3 dönemi dolan ve 4. Dönem aday olacak isimlerin onayı MYK kararına bağlandı. AK Partiye 2002 yılında üye oldum, MGV kültüründen gelen siyasi bir kültürümüz var bizim. AK Partiye beni çeken en önemli ayrıntı 3 dönem kuralıydı. Bizim dava olarak gördüğümüz tüm söylevler AK Partide mevcuttu. Ve bizi anlatan, davamızı güden AK Partiye katıldım. Şu son dönemimi arzulayarak ilçe başkanı olmadım,şimdi pekte zorlamanın bir anlamı olmadığı kanaatindeyim. 3 dönemdir ekibimle birlikte başarıdan başarıya koştum. Her seçim üzerine koyarak ilerledik.Türkiye birincisi 2.ve 3. Olduk. Yaptığımız projeler Genel Merkez tarafından örnek gösterildi ve tüm illerde bizim yaptığımız projeler hayata geçti.Bunlardan biri ‘’İlçe ilçe seçime’’ projemizdi. Genel Merkezimiz 2010 yılında ki referandumda bu projenin faydasını gördü. Hal böyleyken 4-5 zorlamanın anlamı yok. Gençlerin, teşkilatın önünü açmak gerekiyor. Bu işi noktalamak en iyisi. 2 dönem ideal 3.dönem infial olur.İnsan 3 dönemde demode oluyor. Ben Kartepe ilçesiyle özdeşmiş bir siyasetçiyim.Sevenimiz olduğu kadar sevmeyenimiz de var elbet. Lakin ekibimle başarılı bir şekilde ilçe başkanlığı yaptım vicdanım rahat. Bunun mutluluğunu yaşıyorum.Bundan sonra ilçe ölçeğinde siyaset yapmak istemiyorum, beklentim yok,kaderimiz bizi nereye taşırsa  başım üzerine, ben siyaseti bırakıyorum desem beni bırakmayacaklarını çok iyi biliyorum. Kartepe ilçesinde Artvinli bir Belediye Başkanı var, ilçe başkanı da Artvinli olursa farklı tartışma yaşanır ilçede. Siyasi büyüklerimize de bunu söylüyorum. Ben doğruları olan bir politikacıyım ve doğru bulduğumu da yüksek sesle ifade eden biriyim. Yanlış varsa uyarmak bizim görevimiz. Sırat köprüsünden geçerken hesap vereceğiz çünkü’

‘’GÖREVİ LÜTUF GİBİSUNARLARSA ASLA KABUL ETMEM’’

Siyaset koridorlarında ve sokakta konuşulan aday gösterilmediğiniz konuşuluyor fakat?

Aday gösterilmedi ifadesine kesinlikle katılmıyorum. Ben zaten uzun süre önce farklı platformlarda tekrar aday olmayacağımı söylemiştim.Aday gösterilmedi dedikodusunu yapanlar benim hata yapmamı istedikleri için böyle konuşuyorlar. Siyasi büyüklerimizin böyle bir tavrı yoktur. Önümüzdeki günlerde Genel Merkeze çağıracaklar, değişiklikleri tebliğ edecekler. İnanın yazılan  çizilenlere kafamı yormuyorum.Seçim gecesine kadar Kartepe İlçesi’nin siyasi patronu benim.

Siyasi deneyiminiz var, ilçe bazında siyaset düşünmüyorum diyorsunuz, bunu biraz açar mısınız? Siyasi büyüklerinizin sizi nerede görmesini istesiniz?

- Örnek veriyorum, ilçe başkanı yapılacak olan arkadaşımızla ilgili istişare yapmak istiyorum. Bana mesela İl yönetim kurulu  üyeliğini bir lütuf olarak sunarlarsa asla kabul etmem ama Hasan Kandaz senin tecrübene, birikimine ihtiyacımız var derlerse ve bu şekilde yaklaşırlarsa emir telakki ede rgörevimin başına koşa koşa giderim.

***AK Parti’de 3 dönem en uzun süre ilçe başkanlığı yapan isimsiniz. Siyaset sizden ne aldı, ne verdi geriye?

***Ailemle doyasıya vakit geçiremedim.  İlçe başkanı olduktan 3 ay sonra kızım oldu büyüdüğünü göremedim. Doyasıya kucağıma alıp onu sevemedim. Akrabalarımı ihmal ettim, özel günlerinde yanlarında olamadım. Ekonomi anlamında bana katkısı olmadı aksine benden aldı. Ama Siyaset yapmaktan haz duydum. Mesela çok üzüldüğüm zamanlarda oldu. Sibel Gönül’ün siyasete virgül koymasına üzüldüm,Mahmut Civelek’in Milletvekili adayı gösterilmemesine kahroldum.  7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidarı kaybedince çok üzüldüm. İlk defa siyaseten gözümden yaş geldi çünkü çok çalışmıştık. İkinci dönemimde ki aday belirlememde ağır ithamlarda bulundular,gazeteler çok yüklendi o dönem bana. İnsanlar maalesef kara propagandaya inandılar.  Sonra çok sevindim, siyasi büyüklerimin karşımda olmasına rağmen Genel Merkez tarafından tekrar aday gösterildim.

‘’AK PARTİ İLE GÖBEK BAĞIM YOK’’

Genel Merkez sizi dinlendirmek ister ve siyaseten önünüzü tıkarsa tavrınız ne olur?

*Recep Tayyip Erdoğan bugün benim için çok önemli bi rlider. Şu an siyasette en düzgün lider Erdoğan. Fakat Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Erdoğan’da bizler gibi fani. Erdoğan gibi aynı söylevlerde,davamızı savunabileceğimiz biri çıksın onun yanında yer alırız. Bizler için dava önemli. AK Parti ile göbek bağım yok. Benim işim gücüm ailem AK Parti ile doğmadı. Çok açık ve net söylüyorum davamızı güden biri çıksın onunla yol yürürüm’’

Parti çevrelerinde Başbakan yardımcısı bölgemizin milletvekili olan Fikri Işıkla aranızın açık olduğu konuşuluyor. Nedir bu konu, gerçekten aranız açık mı Fikri beyle?

Fikri beyle şahsi bir sorunum kesinlikle olamaz. Ben Maşukiye’den kendisi Hereke’den belediye başkan adayıydı Fazilet Partisinden.Hatta daha öncesinden tanışıklığımız var Fikri beyle. Bende fırıncıydım Fikri beyde. İlçe başkan adaylığım sürecinde Fikri beyin öteleyici tavrına şahitlik yapmadım ama aynı zamanda destekler açıklamalarına da şahitlik yapmadım, nötr kaldı. Ama kamuoyunda Fikri beyle aramızın açık olduğu hep konuşuldu durdu. Ben teşkilatıma Fikri beyin çalışkanlığını, kıvrak zekasını örnek olarak hep gösterdim. Fikri bey hep şöyle açıklamalar yapardı, aday olacak isimler bu kriterlere uymalı şeklinde,, Fikribeyin açıkladığı bu kriterler hiç bende olmayan kriterlerdi. Kamuoyunda bu yüzden de böyle bir algı oluşmuş olabilir.

Siyasette kırgınlığınız var mı?

Adım atarken Allah ne der diye düşünen bir insanım.Sokakta, siyasete elbette gönül koyduğum insanlar oldu. Ama konumum gereği yanlışı gördüğümde ikaz etmekle görevliyim. Uyarmak benim görevim. O açıdan beni büyük hayal kırıklığına itecek bir şey yaşamadım. Siyasette yanlış kararlar vermiş de olabilirsiniz, çevreniz sizi yanlışta yönlendirmiş olabilirama hiçbir zaman keşke demedim. Bu bölgede 10 belediye kapandı tek belediyeoldu, ilçemde bugün hayatta olan ve bölgemizde belediye başkanlığı yapmış 27 kişi yaşıyor. Yüzlerce belediye meclis üyesi ve muhtar bugün hala ayaktalar. Bubölge zor bir bölge. Her evin mahrem yanı olduğu gibi siyasetin de mahrem alanları vardır lakin bu mahremi sokakta pazarda anlatanlarda çıktı.

‘’BELEDİYE BAŞKANLIĞI TEKLİF EDİLDİ AMA…’’

Belediye Başkanlığı düşünüyor musunuz?

Belediye Başkanı olmak için siyaset yapmadım. Siyasi kader bizi nereye taşırsa bilemiyorum. Yarın ne olur bilinmez. Bugün tüzük gereği belediye başkanlığı konumundan daha yüksek bir konumdayım. Geçtiğimiz dönem parti büyüklerimiz beni Belediye Başkanı yaymak için teklif ettiler. O dönem belediye başkan adaylarının başvurularını biz alıyorduk, etik bulmadım o dönem belediye başkanlığını ve kenara çekildik görevimizin başında kaldık. 

Metal yorgunluğu için ne düşünüyorsunuz?

Ben iki kademe olarak düşünüyorum. Belediye Başkanlıkların da misyonunu tamamlayan Belediye Başkanları var. Hem kendisine yük hem makama yük getiren isimler var. Birde siyasette ki metal yorgunluk var. Ben kendimi metal yorgunu olarak kabul etmiyorum. İl bazında durgun metaller var aslında onları partimize büyük zarar veriyorlar. Metal yorgunluğu bırakıp durgun metallere bakmak lazım.Durgun metaller varken yorgun metalle uğraşılmaz.

Siyasi operasyon bekliyor musunuz?

Kesinlikle bekliyorum. Şahsımda dâhil tüm teşkilatlarda büyük bir operasyon bekliyorum. İlçe bazında konuşuyorum büyük bir değişiklik olmaz, birkaç arkadaşta değişiklik olur, yerel seçimler eğer vaktinde yapılırsa büyük operasyon kapıda.

Hakkınızda kara propaganda yürütüldüğünü söylediniz? Açar mısınız?

Biz Kartepe İlçe Teşkilatı olarak aramıza kimseyle duvar örmedik. Aksine uzlaştırıcı ve yapıcı siyaset yaptık. Kartepe zor bir ilçe,bunun iyi etüd edilmesi gerekir. Benim her mahalle temsilcim asker değil general. Burada yöneticilik yapmak çok zor. Bu coğrafyada kazasız belasız görev yaptık. Benim ekonomimi konuştular sürekli. Ben her sabah 80 yaşını aşmış anneve babamın duasıyla dışarı çıkan bir insanım, sokakta sırtlandık yapacak biri değilim. İsteseydim karun gibi zengin olurdum. 9 yıl iktidar partisinin ilçe başkanlığı yapmış biriyim. Bir zamanlar kapılı kapılar ardından gazetelerin imtiyaz sahipleriyle ben görüşmedim. Dünya derdine düşmüş olsaydım teşkilatımla başarıdan başarıya koşmazdım.

‘’İL BAŞKANLARI SADECE KAHVALTI YAPIYOR’’

İl Başkanları toplantılarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İl başkanı arkadaş gayretli çalışıyor, keşke her ay il başkanlarıyla bir araya geldiği kadar AK Parti ilçe başkanlarıyla da bir araya gelseydi.  İl başkanları toplanıyorlar kahvaltı yapıyorlar ya sonrası…

Tek listeli gidilen seçimleri nasıl görüyorsunuz?

Ben demokrasiden yana olan bir insanım. Partililerin önüne sandık konulmalı ve birden fazla aday sandığa gitmeli. Bir kişi 3 ayrı listede yönetimde de yer alabilir. Bu demokrasinin olmaz ise olmaz kuralıdır.Şimdi bana diyeceksiniz sizde tek liste ile seçime gittiniz? Ben hiç kimsenin himayesinde seçime gitmedim. Bugün Hasan Kandaz gitsin yerine kim gelirse gelsin diyen bir güruh var maalesef. Ben şunu arzularım benim yerime gelecek olan ilçe başkanı benden daha verimli olmalı, benden daha çalışkan olmalı,siyasi büyüklerimiz bu eksende bakmalı, Hasan Kandaz gitsin kim gelirse gelsindiye bakmamalı.

Kocaeli Koz Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin Onat 12 ay önce

Her Şeyin bir sonu var sayın başkan biz seni seçerken kellemizi koyduk ama sen öyle yapmadın konuşulacak çok şey var yalanız konuşmayacağım yinede Hasan kandaz gitsin kim gelirse gelsin asla kabul etmem Hasan kandaz gidecekse daha üstün biri gelmeli gelmeyecekse Sayın Hasan kandaz devam etmeli hele hele bazı isimler telaffuz ediliyor onlardan biri gelirse vay partimizin haline o zaman herkes bir sefer daha düşünmeli aslında ülkemiz çök sıkıntılı bir dönemden geçerken herkes elini taşın altına ilk gün gıbı koymalı bence neyse Allah hayırlısını nasıp eyler inşAllah

Avatar
Kami varol 12 ay önce

Hala büyük reisimizi anlıyamamışsın sizin yüzünüzden reis tek fetocuların gitmesine üzülmeye devam et haziran seçimlerinde /40 oy alacaklarını sağır sultan bile duydu ilçede ne tedbir aldınız yukarıya ne öneri sundunuz kaymakam ve güruhunun Karabalık a opsrasyonuna ne tedbir aldınız ilçe teşkilatında belediyede kaymakamlıkta hangi fetocu temizlendi vatandaşta reisi anlayamasa parti kalmıyacaktı reis-i rüyasında bile görmeyenler nasıl anlasın bizi partiye küstürenler basiretsiz herkes temizlenmeli vatandaşın sorunlarını çözecek ehil ve bilge arkadaşlar gelmeli

Avatar
Engin çelik 12 ay önce

Sayın başkan kimi kucakladın kimi uzlaştırdın gerçekleri söyle sen partimize geldiğinde neyin vardı şimdi neyin var başkan olduğun kongıreyi unutmadım bizim üyeliğimizi çaldın ama partime olan sevgimi çalamadın entirika dönemi bitti güle güle