banner445
Öne Çıkanlar Sanat verdi has parti batmanlar çocuk meclisi 8.Sınıf

CHP'liler Milletvekili Adayları İçin Ne Dediler?


7 Haziran seçimleri öncesinde siyasi partiler milletvekili adaylarını belirlediler. Seçimlerin büyük bir heyecana sahne olması beklenen Kocaeli’de partiler içinde adayını ilk açıklayan parti CHP oldu. Önceki akşam yapılan toplantı sonrasında CHP’nin genel merkez yönetimi Kocaeli’deki 11 adayını belirledi.

 

KAPLAN’A BÜYÜK ONUR

Listenin ilk sırasına ise bir bayan konuldu. Bugüne kadar örgüt çalışmalarına aktif olarak çalışan Fatma Hürriyet Kaplan, CHP’nin ilk sıra adayı oldu. CHP’de ilimiz milletvekillerinden yalnızca Haydar Akar koltuğunu korumayı başardı. Akar, Kaplan’ın ardından ikinci sırada yer aldı. 30 Mart sürecinde partinin Büyükşehir adayı olan Tahsin Tarhan ise üçüncü sıradan vekil adayı gösterildi.

 

DUMLU’YA 4. SIRA

Bu arada geçtiğimiz yerel seçimlerinin en önemli sonuçlarından birini alan Gölcük adayı Turan Dumlu ise milletvekili aday listesinin 4’üncü sırasında kendine yer buldu. Beşinci sırada ise kentin tanınmış simalarından olan Şanlıurfalı iş adamı Cuma Karavar bulundu.

 

KAPLAN VE GÜNEŞ YOK

Öte yandan CHP’nin genel merkezi tarafından açıklanan aday listesi, bazı beklentileri de boşa çıkardı. 2011 seçimlerinde partinin 1 ve 2’nci sıralarından milletvekili seçilen Hurşit Güneş ile Mehmet Hilal Kaplan, yeni dönemde kendilerinde listede yer bulamadı. Güneş, değerlendirmesini sosyal medya üzerinden yaparken, Kaplan ise konu hakkında bir açıklamada bulunmadı.

ALTUNYUVA ÇOK MUTLU

cihat-001.jpg

CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, açıklanan milletvekili aday listesini değerlendirdi. Yeni dönemde 5 milletvekilini geçmek istediklerini kaydeden Altunyuva, bir kadın adayın liste başı olmasını ise Atatürk’ün başarısı olarak nitelendirdi.

CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, genel merkez tarafından açıklanan milletvekili aday listeleri hakkında yaptığı değerlendirmede, açıklanan isimlerin son derece yerinde kişiler olduğunu dile getirdi. Altunyuva, “Sonuçlar hayırlı olsun. Bu liste, genel merkezimizin örgütümüze verdiği değeri de ortaya koymaktadır” dedi.

 

“İLKELERİMİZ KABUL EDİLDİ”

İl yönetim kurulu ve ilçe örgütleri ile yaptıkları toplantılar sırasında bazı ilke ve talepler belirlediklerini dile getiren Altunyuva, “Parti örgütleri olarak belirlediğimiz ilkesel kararlarımızı, kontenjan istemediğimizi genel merkezimize iletmiştik. Mutlaka bir bayan talebimiz olmuştu. Fatma Hanım birinci sıraya konularak bu isteğimiz yerine geldi” dedi.

 

BÖLGESEL TEMSİLİYET

Kocaeli ölçeğinde listenin oluşturulurken bölgesel özellikler ve örgüt temsiliyetinin dikkate alınmasını istediklerini ifade eden Altunyuva, “Listemizde hem örgütümüze emeği geçen isimler var, hem de bölgesel niteliklere göre adaylarımız var. Bu liste ile CHP Kocaeli’de çok başarılı olacaktır” dedi.

 

CHP’DE BİR İLK

Listedeki bayan aday çokluğu ile ilgili olarak da dile getiren il başkanı Cihat Altunyuva, ifadelerinde şu sözlere yer verdi: “Cumhuriyet tarihinin ilk meclisinden itibaren Atatürk, TBMM’de bayan milletvekili aday sayısının artırılmasına yönelik çalışmalar yapmıştır. Bugün CHP’nin ilk sırasında bir bayan adayımız vardır. Listemizdeki bayan aday sayımız ise üçtür. Bu durum aynı zamanda Atatürk’ün bir başarısıdır. 7 Haziran’dan sonra Kocaeli’den ilk kez bir kadın milletvekilini Ankara’ya göndereceğiz.”

 

“5 VEKİLİ GEÇERİZ”

7 Haziran seçimlerinde Kocaeli’de zirvede tamamlayacaklarının altını çizen Altunyuva, sözlerini şöyle tamamladı: “Göreve geldiğim ilk günlerden itibaren 4 milletvekilini başarısızlık olarak göstermiştim. Bizi hayalcilikle itham edenler oluşan listeyi görünce sözlerini değiştirmeye başladılar. Şimdi örgüt olarak 5 milletvekilini geçmek için çaba göstereceğiz” diye konuştu.


 

AKAR: EL ELE ÇALIŞACAĞIZ

haydar-001.jpg

CHP’de yeniden aday gösterilen tek vekil olan Haydar Akar, seçime gününe kadar örgüt olarak birlikte çalışacaklarını söyledi. Akar, Kemal Kılıçdaroğlu’na ilk sırayı bir bayan adaya verdiği için de teşekkür etti.

 

CHP’de 7 Haziran’daki genel seçimler öncesinde bir kez daha milletvekili adayı gösterilen Milletvekili Haydar Akar, yapılan çalışmayı ve açıklanan listeyi değerlendirdi. Toplam 40 aday adayının bulunduğunun altını çizen Akar, göreve talip olan tüm isimlerin meclise gidebilecek kalitede kişiler olduğunu dile getirdi.

 

KILIÇDAROĞLU’NA BAYAN ADAY TEŞEKKÜRÜ

Başarılı olmak için çalışacaklarını ifade eden Milletvekili Akar, “Bizim için sıralama önemli değildi, el ele çalışacağız. Kocaeli’den en az 5 milletvekili çıkartacağız. CHP iktidar olurken, Kocaeli’de de bir rekora imza atılacak. İlk sırada bir bayan arkadaşımızın olması ise gurur verici. Genel başkanımıza hassas tavrı için teşekkür ediyorum.”


 

KUŞKAN: DEĞERLENDİRMEYE GEREK YOK

kuls.jpg

CHP’de il başkanlığı görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı olan Yalçın Kuşkan, genel merkezin açıkladığı aday listesinde kendine yer bulamadı. Mevcut listeyi değerlendirmeyeceğini belirten Kuşkan, “Bu konuda yorum yapmaya gerek yok. Partimin ve örgütümün emrindeyim” diyerek kısa bir açıklama yaptı.


 

KÜÇÜKKAYA: HEYECAN VERİCİ BİR LİSTE

mehmet-006.jpg

CHP’de yapılan aday listesini değerlendiren İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, listeyi “Heyecan verici” olarak tanımladı. Yerinde isimlerin listede yer aldığının altını çizen Küçükkaya, şöyle konuştu:

 

 “HEYECAN VERİCİ”

“İsimler önemli değildi. Ön seçim olsaydı belki daha iyi bir netice çıkabilirdi, ancak yine de genel merkezimiz çok iyi bir liste çıkardı. Dinamik, heyecan verici isim var listede. Özellikle bayan aday ve bölgesel dağılımı çok iyi ayarlanmış. Ümit veren bir liste olmuş. Bundan sonra kişilere bağlı kalmadan çok çalışarak en az 6 milletvekili çıkarmak için çaba göstereceğiz. Şayet MHP de iyi bir liste yaparsa, bir de Fatih Erbakan bağımsız aday olursa, AKP’nin Kocaeli’de çok gerileyeceğini düşünüyorum. Ayrıca Türkiye genelindeki listeler de aynı şekilde başarılı bir şekilde hazırlanmış” dedi.


 

SİRMEN EN ÇOK HANGİ ADAYA SEVİNDİ?

sirmen-002.jpg

CHP’nin duayen isimlerinden Sefa Sirmen, milletvekili aday listesini değerlendirdi. Listeyi başarılı bulduğunu kaydeden Sirmen, özellikle Fatma Hürriyet Kaplan’ın ilk sırada olmasının kendisini sevindirdiğini kaydetti.

 

CHP’den 22. dönem milletvekili seçilen, son yerel seçimlerde de İzmit Belediye Başkan adayı olan Sefa Sirmen, genel merkez tarafından açıklanan milletvekili aday listesini yorumladı. Listedeki isimlerin değerli kişiler olduklarını dile getiren Sirmen, özellikle Fatma Hürriyet Kaplan’ın adaylığına çok sevindiğini ve listenin uygun kişilerden oluştuğunu dile getirdi.

 

“FATMA HANIM’A SEVİNDİM”

Genel merkezin yerinde bir kararla, başarılı bir liste oluşturduğunu kaydeden Sefa Sirmen, “Listemiz hayırlı olsun. Tercih edilen isimlerin hepsi değerli kişilerdir. İyi ve uygun bir liste olmuş. Özellikle Fatma Hanım’a çok sevindim. Kendisi beni de 30 Mart sürecinde en çok destekleyen aday adaylarından biriydi. Kendisine ve partimize hayırlı olsun” dedi.

 

“HEDEF; 6 VEKİL OLMALI”

CHP olarak Kocaeli’deki milletvekili hedefinin en az 6 olması gerektiğini kaydeden Sirmen, şöyle konuştu: “CHP iktidarı isteyen bir partidir. Bunun için Kocaeli’de yarıdan fazlasını almak zorunda. Partimizin bazı avantajları var. Her ne kadar yukarıdan yönetmeye çalışsa da, AKP Tayyip Bey olmadan bir seçime giriyor. Bu iyi değerlendirilmeli.”


 

CUMA KARAVAR: BU SIRALAMAYI BEKLİYORDUM

cuma-001.jpg

Geçtiğimiz dönemde AKP’den milletvekili aday adayı olan, ancak listede kendine yer bulamayan Cuma Karavar, CHP’deki listenin beklediği şekilde oluştuğunu dile getirdi. Sıralamadan genel manada memnun kaldığını ifade eden Karavar, “Ama asıl memnuniyete Kocaeli halkı karar verecek. Ben kendi adıma CHP’de 6 milletvekili taahhüt ediyorum” diye konuştu.


 

FATMA HÜRRİYET KAPLAN: ONURLU BİR GÖREV

fatma-001.jpg

CHP’de Kocaeli aday listesinin ilk sırasına yerleşen Av. Fatma Hürriyet Kaplan, onurlu bir görevi üstlendiğini belirterek, “Liste çok iyi. Bu sinerji ile 5 vekili hedefliyoruz” dedi

 

CHP Genel Merkezi tarafından ilimiz milletvekili aday listesinin ilk sırasında değerlendirilen Av. Fatma Hürriyet Kaplan, yaptığı değerlendirmesinde, kendisini bu onurlu göreve tercih eden parti yöneticilerine teşekkür etti ve 7 Haziran’a kadar daha özenli şekilde çalışacaklarını ifade etti.

 

“5 VEKİL ALACAĞIZ”

Onurlu bir görevin kendilerine tebliğ edildiğini ifade eden Kaplan, “Kentimi temsil edecek olmak güzel bir duygu. Örgüt başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Topyekün mücadele edeceğiz. CHP’nin böyle bir değişimi esas alması muhteşem bir sinerji yarattı. 39 arkadaşımızla birlikte kol kola gireceğiz. En az 5 milletvekili hedefimiz olacak. Mesele yarınlarımızın meselesidir, bu uğurda var gücümüzle çalışacağız. 1 değil 12. sırada da olsaydım aynı şeyleri düşünürdüm” dedi.


 

LİSTE, TOKER'İ DE MEMNUN ETTİ

fikret-003.jpg

1999-2004 yılları arasında eski Bekirpaşa Belediye Başkanlığı yapan, 2009 seçimlerinde de İzmit Belediye adayı olan, ancak seçimi kaybeden Fikret Toker, sosyal medya üzerinden CHP’nin milletvekili aday listesini değerlendirdi. Listeyi başarılı bulduğunu belirten Toker, Fatma Hürriyet Kaplan ve Haydar Akar’ın ilk iki sırada bulunmasını, “Emeğin karşılığı” olarak yorumladı.

 

ÖRGÜTE SESLENDİ

CHP’den ilk kez bir kadının liste başına konulduğunu kaydeden Toker, ifadelerinde şu sözlere yer verdi: “Fatma Hanım genç ve çalışkan bir isim. Bu alkışlanacak bir tespittir. Sonuç beni mutlu etmiştir. Haydar Bey de çalışmaları ve emeğinin karşılığını başarı ile almıştır. Listenin devamındaki isimler de yine etkili ve partimize değer katacak kişilerdir. Bundan sonra bütün bir örgüt olarak hepimiz özverili bir şekilde çalışarak partimizi iktidara taşımalıyız.”


 

GÜNEŞ TELEFONLARA ÇIKMADI

hursit-002.jpg

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş’in telefonlarına ulaşılamadı. Ancak Güneş, düşüncelerini Twitter hesabından şu yorumla açıkladı: “Kocaeli’de ön seçim istedik. Çalışmaya başladık. Sonuç görününce merkez yoklamasına döndü. Liste dışı kaldık. CHP yönetimi seçimden kaygılı mı?”


 

MEHMET HİLAL KAPLAN, DAHA SONRA DEĞERLENDİRECEK

kap.jpg

CHP Kocaeli Milletvekili olan Mehmet Hilal Kaplan, genel merkez tarafından açıklanan aday listesinde kendine yer bulamadı. Alınan kararla liste dışı kalan Kaplan, yapılan görüşme sırasında ise açıklanan listeyi daha sonra değerlendireceğini ifade etti.


 

TAMER SOLAKOĞLU: CHP İKTİDAR OLACAK

tamer.jpg

CHP’de yapılan aday listesinin altıncı sırasında yer alan eski Baro Başkanı Av. Tamer Solakoğlu, gazetemize yaptığı değerlendirmede, başarılı bir liste çalışması yapıldığını dile getirdi. Solakoğlu, “Takdir genel merkezimizindir. İlk kez siyasi bir mecrada aktif olarak yer aldım ve aday oldum. Genel merkez yönetimimiz de beni listede değerlendirdi. Bana güvendiklerini gösterdiler, beni onurlandırdılar. Bundan sonra bize düşen de partimizin bir neferi olarak çalışmaktır. CHP’yi Kocaeli ve Türkiye’de iktidar yapmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.


 

KAYALI: EN AZ 5 VEKİL ÇIKARACAĞIZ

tugman.jpg

CHP Körfez İlçe Başkanı Tuğman Kayalı, listeyi başarılı bulduğunu söyledi. Hedeflerinin en az 5 milletvekili olduğunu belirten Kayalı, “Listeyi çok beğendim. Özellikle listedeki aday arkadaşlarımızın örgütten gelme isimler olması bizleri ayrıca memnun etti. CHP’ye hizmet etmiş isimlerin burada bulunması yerinde bir karar olmuş. Bize göre Kocaeli’de en az 4 milletvekilini zaten çıkarıyoruz. Ancak bu listenin oluşturacağı heyecan ile şimdi en az 5 milletvekili diyoruz. Başarılı bir liste olmuş” dedi.


 

DUMLU: 6 VEKİLİ ZORLARIZ

dumlu-001.jpg

CHP’nin listesinde 4’üncü sırada yer alan Turan Dumlu, seçim bölgesi Gölcük’teki oylarını 2,5 kat artıracaklarını söyledi. Dumlu, “6 milletvekilini zorlayabiliriz” dedi.

 

2011 seçimlerinde 6. sıradan aday gösterildikten sonra listeden çekilen, 30 Mart seçimlerinde ise partisinin Gölcük’teki oyunu yüzde 110 artırarak adeta seçimin yıldızı gösterilen Turan Dumlu, 7 Haziran seçimleri öncesinde bu kez vekil listesinin dördüncü sırasında kendine yer buldu. Özellikle seçim bölgesi olan Gölcük’te sevilen bir kişi olarak bilinen Dumlu, açıklanan listeyi değerlendirdi.

 

“6 VEKİLİ ZORLARIZ”

Açıklanan listenin Kocaeli’ye ve CHP’ye hayırlı olmasını dileyen Dumlu, “7 Haziran’da iyi bir netice alacağız. Hedefimiz Kocaeli’den en az 5 milletvekiliyle gitmek. Şartlar, partimiz ve Türkiye acısından uygun olursa, ivme 6’yı gösterebilir. Birinci sırada bir bayanın yer alması çok anlamlı. Eşitlikten yana bir partiyiz. Yerel seçimlerde Gölcük’te CHP’nin oyunu ikiye katlamıştık, şimdi ise 2,5’a katlayacağız. Partizanlık yapan biri değilim ve olmayacağım. Herkese kapım açık olacak” dedi.

Kocaeli Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İzmitli 3 yıl önce

3 millet vekili cikarım ben fetye caddesinde kendimi asacam abtest almasini bilmeyen bır adama oy yok