banner447
Öne Çıkanlar düşman Afet gökha kaya kaza depremden KOCAELİ

Ceyhan: '7-2-1' Gözüküyor
 Ceyhan, “Şuan ki duruma göre 7-2-1 gibi görünüyor. Ama 11’inci milletvekilini çok çalışan alır. En çok da çalışan biziz” dedi.

 

Ak Parti’nin kuruluşunda il gençlik kolları başkanı olarak görev yapan ve daha sonra milletvekili aday adayı olan Şemsettin Ceyhan, aday olamadığı günleri ve sonrasını anlattı. Ceyhan, mücadeleden kopmadığını ve sonunda başarıya ulaştığını belirterek “Şuan ki duruma göre AK Parti 7, CHP 2 ve MHP 1 gib,i ama 11’inci milletvekilinin çok çalışana gideceği görünüyor. Bu kentte de en çok çalışan parti kuşkusuz Ak Parti’dir diyor.

 

Ak Parti kongresi yapıldı ve mazbatayı aldığınız gün aday adaylığı süreci açıldı. Sizin için o süreç nasıl geçti?

7 Şubat’ta kongre oldu, 7 Şubat akşamı kongre bitti, mazbatayı alma süreci başladı. Seçilir seçilmez hayırlı olsun ziyaretlerini kabul etmeye başladık. Ayın 11’inde de seçim kurulundan mazbatamı aldım ve o günde aday adayı süreci başlamıştı. Bu bağlamda 11 ile 20 si arasında başvurular vardı.  Resmi günümüzün ilk gününde mesaiye en üst seviyede başlamış olduk. Açıkçası zor bir süreçti. Bir yandan aday adaylarını alacaksınız bir yandan hayırlı olsunlar alacaksınız, bir yandan yeni yönetimimizle yol haritası yapacaksınız. Ben yönetimimle ve icramla toplantı yapacak zamanı bulmak için ekstra zamanlar üretmeye çalıştım.  İlk on gün konumlanmak açısından yeni bir düzen için hızlı bir şekilde adapte olduk. 13 yıllık bir geçmişimiz olduğu için arkadaşlarımız ekibimiz ve çalışma grafiğimiz ona müsait olduğu için çok zorlanmadık. 20 Şubat’a kararda 73 aday adayımızın dilekçesini aldık. Her biriyle aynı mesafede ve aynı sıcaklıkta kaldık.

 

STK TEMAYÜLÜ

Bu süreçten sonra aday adaylarının tanıtımı, temayül yoklaması ve Ankara’daki temayül görüşmelerini organize ettik. Tam bunları tamamlamıştık ki STK temayülleriyle ilgili bir süreç ortaya çıktı. 2 gün gibi çok kısa bir sürede SKT temayüllerimizi başarıyla yaptık. Memnuniyet neticesini gördüğümüzde ise mutlu olduk. Bu proje başbakanımızın projesiydi. Biz teşkilat olarak acaba bu kadar kısa sürede yapabilir miyiz dedik ama 773 dernek fiili olarak bu temayüle geldiler.  

 

ADAY ADAYLARNIN YARISINI TANIMIYORDUM

73 adaya baktığımızda neredeyse yarısını hiç tanımıyordum. Bütün hepsini alıp kurumsal kimliği konuşmak ve artık Ak Parti’yi temsil ediyorsunuz demek gerekiyordu. Adayların belirleneceği 7 Nisan tarihine kadarda çıt diye bir sesin bile çıkmaması arkadaşlarımız için önemli bir sınavdı. Sizin vesilenizle de onları takdir etmek isterim.

 

Adayların belirlendiği gün Soğuksu’daki atmosferden bahsedelim mi biraz?

7 Nisan da milletvekillerini açıklamaya gelmişti sıra. Liste bize saat 17.00’da verilecekti AKBİS sisteminden ama yoğunluk ve sistemden kaynaklanan nedenlerden biraz gecikme oldu. Heyecan verici bir andı. Karşıda 30 tane basın mensubu var. Tv mikrofonları da önümüzde. Ben yanımdakine bir şey söylerken telefonla arayıp sesleriniz televizyonlara yansıyor dediler. Mikrofonları uzaklaştırdım. Tabi saatte 17.15 olmuştu. Gazetecilerde masayı kesiyor ve önümdeki kağıda bakıyorlardı. Gayri resmi kanaldan listeyi o an almıştım ve yüzde 99 ihtimalle gerçek listeydi. Açıkçası resmi olarak açıklanmasını bekledim. 11 kişilik listede yanlışlık olabilir, ben yazarken hata yapmış olabilirdim.  Herkes listeyi açıklamış televizyonlar listeleri dökmeye başlıyordu yavaş yavaş…

 

LİSTEYİ İLK KEZ ORADA GÖRDÜM

En sonda listeyi hazırladım kağıdı ters çevirip üzerine telefonumu koydum. İbrahim Bey (Karaosmanoğlu) sağımda, solumda da Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz vardı. Soruyorlar nedir durum diye “Bekleyin dedim” İbrahim Bey sağ olsun bir şey demedi. En son dedim bir liste var ama doğruluğuyla ilgili bir teyit alamıyorum ama doğruluğuyla ilgili endişem yüzde bir dedim. En son saat 17.35’di halen resmi kanaldan liste gelmemişti, kendi kendime “Siyaset birazda risk almaktır” dedim açıklamaya başladım. Ve listeyi ilk orada gördüm, ilk orada vakıf oldum. Biz Başbakan ile yaptığımız görüşmede de kim olsun sorusu bize sorulmadı, sorulması da doğru olmaz. Biriyle ilgili bir şey sorulduğunda söyleyeceklerimiz CV sinin üzerinde yazanlarla alakalı olur.

 

CEYHAN ADAY LİSTESİ BELİRLENMEDEN ÖNCE  BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA NE DEDİ?

Sonuçta o günlerde 2 aylık il başkanıydım. Başbakan ile görüştüğümde kırkı yeni çıkmış yeni bir il başkanıydım. 13 yıllık bir geçmişimiz var ama 40 günlükte bir il başkanısın. Her söyleyeceğin söz önemli. Ben kentin ile ilgili bir rapor sundum. Stratejik anlamda bir miktar nüfus anlamında bilgiler verdim. Bizden sonra yapılan müzakerelerde de bu liste yapıldı. 11 kişilik aday listesi 73 kişilik listemizden çıktığı için mutluyuz. Bazı illerde dışarıdan arkadaşlarında olabileceği söyleniyordu. Ben başbakana sadece bir şey söyledim, “Sayın başbakanım bizim 73 tane aday adayımız var, biz bu 73 aday adayının içerisinden liste çıksın. Kurumsal bir yapımız var, 73 kişi içinden kim olursa olsun başımızın üstünde yeri var “ dedim. Kendisi de “Kocaeli’yi biliyorum” dedi.

 

KENDİME YAPILMASINI İSTEMEDiĞİM ŞEYİ BAŞKASINA YAPMAM

Listeye müdahale anlamında şu olsun ya da bu olmasın demek bir il başkanı için doğru bir şey değil. Sonuçta herkesin bir kader çizgisi var. Bende 2011’de milletvekili listesine girememiş bir kişi olaraktan kendime yapılmasını istemediğim bir şeyi başka arkadaşlara da yapmamam gerekiyor diye düşünüyorum. Kaldı ki bazı arkadaşları hakikaten derinlemesine tanıyacak fırsatım da olmadı.

 

ADAY ADAYLARI SOĞUKSU’DA SINAVI BAŞARIYLA GEÇTİ

Biz iktidar partisiyiz, 73 tane aday adayı arkadaşımız var. O güne kadar hep bir ve beraber gitmişiz. O günde sadece mevcut milletvekilleri dışında herkes oradaydı. Her birinin iddiası var, her birinin aday olabilme gayesi var ama olmadığını duyuyorsunuz. Bu kolay bir şey değil. İster istemez bir üzüntü, bir hüzün belki bir kırıklık olabilir. Bu insanı bir durumdur. Ama hiçbir arkadaşımız nezaketsizlik yapmadı. Bana göre hepsi sınavı başarıyla geçti.

 

MÜCADELEYİ BIRAKMADIM

Ak Parti sadece makam partisi değil bunu popülist bir söylem olsun diye söylemiyorum. Bu bir dava hareketi, burada olmayı göze alanlar sonucunu göze alarak gelir. Ben nasıl ki 3 gün üzüldüm, keşkekleri konuştum 4’üncü gün işimin başına geçtim. Bu örnekte benim için önemli bir örnek. O günü yaşadım hiç bırakmadım mücadelemi sürdürdüm Allah yine bana bu makamı nasip etti. Ben örnek olayım herkese. Diyelim ki bir belediye başkanı, mesela şuan Derince’de yiz, Haydar Bulut, bir dönem belediye başkanıydı sonra aday olamadı ama bugün yine belediye başkanı. Olunca her şey çok iyi olamayınca niye olmadı diye bir şey yok. Bu bir görev Arda Turan bile bazen ilk 11 de oluyor bazen olmuyor. İlk 11’de yok diye kötü futbolcu diyemeyiz. Bu bir strateji, stratejiye göre topçu koyarsın.

 

Yerel seçimde de STK’ların görüşü alınacak mı?

STK’LARA TEŞEKKÜR

Muhalifimiz olduğunu bildiğimiz veya bizim gibi düşünmeyen birçok STK başkanı o gün temayüle geldi. Bu manada özel taktirlerimi ifade etmek isterim. Bugün oradan başlayan ilişkiyle ben bir davetiye dağıtımı olduğunda sendikaların hiçbirini ayırt etmeden hepsine gidiyorum.

Bu iş bir süreç, demokrasi dediğiniz şey öyle sabahtan akşama oluşmuyor. Kültür öyle çabuk oluşmuyor. Toplum buna alıştıkça faklılıkları kavga değil zenginlik olarak algılamaya başlıyoruz. Bunun birincisini yapmak çok zordu. Cumadan pazartesiye bir sürecimiz vardı ve bu süre içinde anlımızın akıyla bu işin içinden çıktık. Benzer yöntemlerini Ak Parti’nin cesaretle yapacağına inanıyorum.

 

DÖRDÜNCÜ DÖNEM İKTİDARA GİDİYORUZ

1 Mart itibariyle SKM çalışmalarımıza resmen başlamıştık. Millet bir şeylerle uğraşırken biz başta belediye başkanlarımız, meclis üyelerimiz ne kadar aktörümüz varsa SKM çalışmalarımıza mevcut vekillerimizle başlamıştık. Uzun uzun değerlendirmeler yaptık. Adaylarımız sabah 09.00’da çalışmaya başlıyor. SKM’ler adaylarımızı ve vekillerimizi yönlendiriyor. Biz her günü dolu dolu geçiriyoruz. Biz 4. dönem iktidarımıza gidiyoruz. Bu ülkede ilk defa bir siyasi parti 4’üncü defa iktidar olacak ve vekil sayısını da artıracak.

 

ZENGİNLEŞTİK

Hiç kimse muhalefet partilerinin verdiği beyannamelere inanmıyor. Bu beyannamelerin tek etkisi ne oldu biliyor musunuz? Bu beyannamelerden sonra milletimizde şöyle bir beklenti oluştu. “Bunlar bunu söylüyor vermezler ama sizde en azından bu sorunlara biraz daha katkı verin” Beyannamelerin tek etkisi bu oldu. Bugün orta direk grubu en çok Ak Parti zamanında gelişti. Zengin ile arasındaki makas Ak Parti sayesinde daraldı. Eskiden iki evde bir araba vardı şimdi bir evde iki araba var. Bu tabi herkes için geçerli değil ama toplumun genellinde böyle.

 

HDP’NİN BARAJI AŞMASI ZOR

Şöyle bir yanılgı hatası var. HDP Cumhurbaşkanı seçimlerinde yüzde 9.8 aldı. Buda 3 milyon 900 küsurdu. Bizim 55-56 milyon seçmenimiz var. Katılımın yüzde 80-90 olacağı kanısındayız. Muhtemelen geçerli seçmen 49 milyon olacağı kanısındayız. Bir partinin barajı aşması için 5 milyon temiz oy alması gerekiyor. 4 milyon oyla barajı nasıl aşacak. En kötü ihtimalle 5 milyon oy almak lazım. Bu da ne demek, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı oyun tamamının kendisine ait olduğunu düşünsek bile 1 milyon oy arttırması gerekiyor ki barajı aşsın. Bu da çok kolay görünmüyor. HDP’nin son söyledikleri de önemli, Kürt seçmenin büyük bir çoğunluğu muhafazakardır. Demirtaş’ın “Müslümanlar için Kabe neyse işçilerinde Kabe’si Taksim’dir” lafının mesnedinin çok üstünde bir laf olduğuna inanıyoruz ve seçmende de büyük bir rahatsızlık oluşturdu. Diyanetin kaldırılması söylemi, din dersinin kaldırılması söylemi, sözde ermeni soykırımıyla ilgili en büyük borazancılığını bunların yapması, artı meclisteki üç partinin (Ak Parti-CHP-MHP) tepki bildirisine imza atması rahatsızlık duydurdu.

 

MHP KENTİN FOTOĞRAFINI YANSITAMADI

MHP’de yerel anlamda listeye baktığımızda kentin fotoğrafını yansıtmadığını görüyoruz. Hatta tabanın bile rahatsız olduğu bir fotoğraf var elde. Tabanı yansıtmayan liste var. Özellikle birinci sıradaki adayın söylediği söylemler, mesela ben spor bakanı olacağım, Ak Partiyle koalisyon kuracağız, sonra tek başına iktidarız söylemleri, parti içinde ne kadar problem yaşandığını ortaya koyuyor. MHP’deki durum iç açıcı değil, ortaya atılan beyannamede CHP’nin çakması gibi duruyor.

 

CHP’NİN LİSTESİ AYNI GİBİ
CHP’nin listesinde bir öncekinden fark yok. Tek fark var listeye bir bayanın girmesi. Bu CHP için bir kazanç fakat temeli Cumhuriyete dayanan bir parti onca yıldan sonra yıllarını bu partiye vermiş koşturmuş bir bayanı bulamayıp ta siyasete yeni katmış, mazisi çok az olan bir hanımefendiyi koyması doğru bir tablo değildir. Ama bu o hanımefendi için bir başarıdır. Bunu ayrıca söylemek isterim. Bununla beraber diğer adaylara baktığımızda Gebzeli bir adayları vardı şimdi yine aynı tandanstan bir aday koyulmuş oldu. CHP’de hiçbir şey yok. Çalışmayla ilgili bir koordinasyonda yok. Sabah çantanı alıp iki esnaf gezmeyle seçim çalışması yapılmaz. Ben 3’ü çıkartacaklarını pek sanmıyorum. Şuan ki duruma göre 7-2-1 gibi görünüyor. Ama 11’inci milletvekilinin çok çalışana gideceği görünüyor. Bizde inşallah onu çıkartacağız.

 

REALİTESİ OLMAYAN VAATLER

Muhalefet partileri bir iki puan fazla oy alabilmek için verdiği vaatler birbirinin benzeri. Al birini vur ötekine. Biz bunu geçmişte görmüştük. Bu vaatleri verenler geçmişte barajı aşmaya çalışan partilerdi. Bu partilerin halen baraj problemi mi var ki böyle vaatler veriyorlar. Realitesi olmayan vaatler bunlar 2001’de 23,5 milyar dolar borcu kim aldı acaba? Biz almadık, biz ödedik. Zorunlu tasarrufları ödedik, KEY hesaplarını biz ödedik. Bütün bu borçlar ödenip ülke düze çıkınca eskiyi özleyenler eski hayallerine gelmek istiyorlar. Muhalefetin verdiği vaatler sadece Ak Parti’de ki beklentileri yukarı taşımıştır.

 

5 AĞAÇI KURTARDIĞINI SANANLAR FAİZLERİN 4 PUAN ARTMASINA NEDEN OLDU

Faizin 1 puan artması demek 1,5-2 milyar demek. Gezi’de biz ülkenin faizini yüzde 4 küsurlere düşürdük. Borçlanma faizini. İMF’ye borcumuzu ödedik. Kanal İstanbul, üçüncü köprü, otoban, hava limanı, nükleer enerjinin startlarını verdik peşine hemen 5 tane ağaç yüzünden önümüze bu geldi. Sonuçta ne oldu biliyor musunuz?  5 tane ağacı kurtardığını düşünenler bu ülkenin faizlerini yüzde 8’lere çektiler. Şuan yüzde 9’larda geziyor. 40-50 milyar sıkıntı ya girdi bu ülke. Doların geldiği durum ortada. Şimdi bunu bu ülkeye kimsenin yapmaya hakkı yok.

 

KAYNAĞI OLMAYAN VAATLER

1980’lerde iki kardeşin birini sağcı birini solcu yapıp eline silah verenler 20 sene sonra aynı Cumhurbaşkanı adayına oy attılar. Ben bugün ana yasa olarak benim şahsıma küfretmese, partime küfretmese ben herkesle oturur kalkarım. Bizim bu ülkeden başka gidecek bir vatanımız yok, vatandaşında Ak Parti’den başka bir ümidi yok. Onun için biz bunun mücadelesini vereceğiz. CHP’nin ve benzer beyannamelere baktığımızda 170-180 milyarlık bir kaynak lazım olduğunu görüyoruz. Ben kaynağını bulamayacağım şeyi vaat etmem. Bu ülkenin 77 milyon insanını gözüne baka baka ben bu işi yapacağım demesi, hele SSK gibi geçmişinde çok karanlık bir kariyeri olan bugünkü genel başkanın yalanını bu millet çok iyi biliyor.

 

CHP’YE SERT GÖNDERME

CHP, bugün sosyal yardımlarla ilgili atıp tutuyor. Sen yurtsuz öğrenci kalmayacak diyorsun, ee biz zaten yapıyoruz. Ee sen değimliydin bursları Anayasa Mahkemesi’ne kadar götürüp kestiren.  Özellikle eğitimle alakalı CHP’nin eskiyi hortlattığını gösteriyor. Kesintisiz 12 yıl eğitim demek imam hatiplerin kapanması anlamına gelir. Bu ince bir tuzak. İmam Hatipleri kuran bizdik yalanını da bırakacaklar. Bu ülkenin kabusu karanlığı CHP’dir.

 

BİZİM HEDEFİMİZ 8 VEKİL ÇIKARMAK

Bizim birinci hedefimiz sayın bakanımızın öngördüğü oyu almak ve üzerine çıkmaktır. İkincisi kaç vekil çıkartacağınız sadece sizin alacağınız oyla orantılı değil. Matematik yapıyorsunuz. Ben şimdi muhalefetin söylediklerini alt alta yazıyorum bize milletvekili kalmıyor. Hatta eksi veriyoruz. Yüzde bir oy alan parti bile barajı geçmiş 2-3 vekil çıkartıyor. Biz böyle yapmıyoruz hesabımızı kitabımızı doğru yapıyoruz. Bizim hedefimiz 8. vekili çıkartmak. Tabi bu bizim alacağımız değil diğer partilerin alacağı oylarla bağlı. CHP’nin durumu çok iç açıcı görünmüyor. MHP’nin de öyle. Onların alacakları oylar bizimde milletvekili sayımızı nihaiyi olarak etkileyecek. Yüzdelik vermek kolaydır sayın bakan küsuruna kadar veriyor. Bu bir hesaplama sistemidir. Biz milletimize güveniyoruz.

 

Milli İttifak Ak Parti’nin oyunu böler mi?

Biz Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde şunu gördük. İki parti tabanda birleşse birinin oyu yüzde 15, diğerinin 10 olsa toplamı 25 ediyor ama sandıkta 25 olmuyor. Yukarıdaki ittifakı taban kabul etmiyor. İttifakın başarılı olacağına inanmıyorum, birleşmenin bize etki edeceğine inanmıyorum. Bizim listemiz hem Saadet tabanında hem de Büyük Birlik tabanında muhabbetle karşılanan bir liste olduğuna inanıyoruz. O nedenle tabi ittifak kendi yolunu çizecek, asla küçüksemiyorum ama bu birleşmenin bize artı değer katacağına inanıyorum.

 

Gölcük’te Ak Parti’yi zorlayan Turan Dumlu, CHP’ye ne katar etki edebilir? 

Ben şöyle ifade edeyim konjektörde Turan Bey’in girdiği belediye seçimlerinde ittifaklar vardı. MHP tabanından CHP’ye bir akış oldu. Turan Bey’in almış olduğu 1-2 puan farkın buradan kaynaklandığını görüyoruz. Ben genel seçimlerde herkesin kendi partisine oy vereceğini düşündüğümden etkisinin çok sıkı olacağına yerel seçimlerdeki gibi bir durum olmayacağına ihtimal veriyorum. Kaldı ki Gölcük ekibimiz çok sıkı çalışıyor. Turan Bey’in çalışmaları ancak 3’üncü vekili alabilmelerine katkı sağlar.

 

SEÇİM SONRASI 1 HAFTA İZİN

Sonuçta bizim bir genel başkan değişikliğimiz oldu en ufak bir sıkıntı olmadı. Çatlamalar patlamalar bekleyenler oldu, vekil olamayacakların parti kuracağı söylendi. Tüm bu sözler yerde kaldı. Biz hakikaten dava partisiyiz. Bu ülke iyi ise biz iyiyiz. Her birimiz bu SKM çalışmalarına uyuyoruz. Biz alandayız. 3 dönem iktidar olduğumuz halde yine milletin kapısına en rahat giden biziz. Esnafla karşılaşıyoruz, halkla karşılaşıyoruz. 7 sine kadar yoğun bir tempoyla çalışacağız. Ve 7’ sinden sonra aday arkadaşlarımıza söz verdim 1 hafta izin vereceğim. Ondan sonra tekrar sahaya ineceğiz.

 

SEDAŞ’a yönelik vatandaşın yoğun şekilde eleştirisi var. Siz bu durumla ilgili neler yapıyorsunuz?

EN BÜYÜK DAYAĞI BİZ YİYORUZ

SEDAŞ ile ilgili Ankara’da Cumhurbaşkanlığı mitinginden 3 gün önce Ankara’da bakan beyin nezdinde vali bey (Hasan Basri Güzeloğlu), Büyükşehir (İbrahim Karaosmanoğlu), ben, İlyas Bey (Şeker), Zeki Bey (Aygün) ve SEDAŞ’ın yetkilileri, üst firma ana patron Çek’ler ile bir toplantı yaptık. Orada her birimiz sorunları anlattık. Ben bana söz verildiğinde dedim ki “Biz SEDAŞ’tan şikayetçiyiz. Biz SEDAŞ’ın bu yapmış olduklarından dolayı alanda en büyük dayağı ben ve siyasiler olarak biz yiyoruz.  Sonuçta bunu özelleştirdik ama sırtımızdan attık anlamına gelmez bu. İnsanlar tabii ki sıkıntılarını bizlere anlatacak.

 

PARALEL YAPI MI  VAR?

Bazen vatandaş soruyor SEDAŞ’ta paralel bir yapı mı varda böyle yapıyorlar diye” Ve biraz daha hassas olmaları gerektiğini söyledim. O gün orada hiç kimse hiç hatır etmedi. Onlarda bize raporlarını sundular. En son bir yol haritası yapıldı. Sorunların çözümüyle ilgili girişimleri başlattılar. Bizim ise en önemsediğimiz arıza ekipleri Biz kışın bunların artırılmasını istedik. Evet, bir maliyet var ama onlara şunu söyledim, “Ben elektrik vermenizdeki hızı, elektrik kesmekteki hızınızdan daha hızlı olmasını istiyorum” dedim.  Elektrik keserken eleman probleminiz yok, ama arızayı giderme konusunda yolları belediye açmasına rağmen adam gönderemediniz. Bunlar bu dönemde yaşanırsa biz milleti tutamayız.

 

İSTİKRAR BOZULMASIN

Sorunlar yüzde yüz bitmedi ama sorunların çözüleceğine ve bunu da Ak Parti’nin çözeceğine seçmen inanılıyor. Bize oy verende vermeyende böyle inanıyor. Hatta Ak Parti’li olmayanlar bile Ak Parti’nin iktidarda kalmasını istiyor. İstikrarın bozulmaması için. İnşallah onun diyeninde oyunu da alacağız.

 

SEÇMENİN ÇEBİNDEKİ OYUN GARANTİ GÖRMEYİN

Seçime çok kısa bir süre kaldı. Hiç kimse seçmenin cebindeki oyu garanti görmesin. Analizler ve anketler vardır. Sayın bakanın da yaptığı tahmin geçmişte aldığımız oy, gelen göçler ve geçerli oy tahminiyle yapılmış bir analizin bütünüdür. İnşallah biz bakanımızın vermiş olduğu 583 bin 405 hedefini yakalayıp üzerine çıkacağımıza inanıyorum. Hızlı tren keza, Konya’ya 3.5 saate taşıyor.  Ben öğrenciyken bazen 9 bazen 10-11 saate giderdik Konya’ya… Şimdi yemek pişirsen soğumayan kapa koysan öğrencine götürürsün yemeği yedirir dönersin.

 

KÖRFEZ GEÇİŞ PROJESİ

Körfez geçiş köprüsü insana duyulan güvenin eseridir. Yap işlet devret ile yapılan bu köprü için devletin cebinden tek kuruş çıkmadı. Yıllar önce böyle bir köprü yapılacağını söylesek insanlar bize gülerdi.

 

HAVA ALANI YENİDEN BAŞLADI

Hava alanımız yeniden faaliyete geçti. Muhalefet diyor ki bunu seçim için yaptılar. Biz uçakla ilgili iki kez girişimde bulunduk. Bizim pistin sisli havalarla ilgili bir problemi vardı uçak inemiyordu. O yüzden Aires cihazı denilen bir cihaza ihtiyaç duyuldu. O olmadan siste ve geceleri inişte problem yaşıyor uçaklar. O günlerde dolu gidiyor geliyordu. Sonra inememe problemi yaşandı. 4-5 kere buraya değil Sabiha Gökçen’e inmek zorunda kaldı. Haliyle bu da yolcu kaybına neden oldu. Talep azlığı nedeniyle bu sıkıntı yaşandı. Bu iyi niyetle başlayan bir durumdu. Bugün yeniden Trabzon’u başlattık, haftada 5 gün uçuşlarımız var. Aires cihazı Haziran ayında koyulacak ve o zaman her şartta uçak inmeye başlayacak.

 

ANTALYA-ERZURUN VE VAN’A UÇAK

Türk Hava Yolları da Anadolu Jet’te biraz sabredecek, gerekli reklam ve tanıtımlar yapılacak. Sabiha Gökçe Hava Limanı ilk açıldığı yıllar inekler otluyor diye konuşuyorduk, eleştiriyorduk. Boşuna yapıldı diyorduk. Şimdi ikincisi yapılıyor. Eğer pistimizi de genişletirsek büyük uçakları da indire biliriz. Hacca, Umreye de uçak kaldıra bileceğiz. İkincisi Antalya, üçüncüsü Erzurum, Van hattına seferler başlayacak. Bu ticari bir konu şuanda yüzde 30-yüzde 40 dolulukla uçuluyor, bu yazın yüzde yüzlere gelecektir ve Antalya uçuşları da başlayacaktır.

 

Halkın tepkisi nasıl, ne istiyorlar sizi nasıl eleştiriyorlar?

“KÖY HALKININ TEK İSTEĞİ DAHA HIZLI İNTERNET”

Size bir anımı anlatayım, seçim çalışmalarına kendi köyümden başlamak istedim. Gölcük Siretiye Köyüne gittik. Oturduk köyde, benden iki yaş büyük bir arkadaşım bir ağabeyime sordum, “Ne eksiğiniz var Siretiye Köyü’nde?”  Dedi ki bir eksiğimiz yok. Yol beton yol olmuş, köyün içi yapılmış, derenin ıslahı bitiyor. Su sorunu yok, elektrik sorunu yok. Her şey yolunda.  Israrla sordum, “Yahu hiç mi bir şey istemiyorsunuz?”

Aldığım cevap, “Ya köyümüze doğal gaz gelmesini istiyoruz. Birde internet çok yavaş daha hızlı bağlantı yapabileceğimiz bir internet sistemi istiyoruz” dedi. İşte bu kıssadan da anlaşılacağı gibi Türkiye artık böyle bir ülke. Köy yollarının bozukluğuyla değil, köydeki internetin hızının artırılmasıyla alakalı sorunlar konuşulur oldu.

Kocaeli Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.