Öne Çıkanlar Kiraya serbest Üzülmez Cemiyetlerde... evlerine vekil olduğunu

Bu haber kez okundu.

Arat'tan Karakadılar'a sert yanıt!

 

Daha önce sürecini adım adım detaylandırdığımız, tüm ihaleleri web sitemizden canlı olarak yayınladığımız, sonuçlarını en ince detayına kadar,  gün gün tüm basın kuruluşlarına servis ettiğimiz ve 16 Nisan 2015 tarihinde sonuncusunu yaptığımız Çöp Toplama ve Temizlik ihalesinin baştan itibaren süreci tekraren aşağıdaki gibidir:

 

Belediyemizce yapılan Çöp Toplama Nakliye ve Temizlik hizmet alım işi için 25/09/2014 tarihinde ihaleye çıkılmış ve iki firma teklif vermiş olup, en düşük teklifi 26.007.619 TL (Aylık 722.433 TL) olarak Aysis Atık Yön. San. Tic. Ltd. Şti. vermiştir. Teklif veren firma sayısının ikide kalması ve teklif fiyatının yüksek bulunması nedeniyle ve daha rekabetçi bir ihale süreci için, ihale idaremizce iptal edilerek yeniden ihaleye çıkılmıştır. İki ihale arasındaki süre zarfında hizmette süreklilik esasına dayanarak 3 aylık pazarlık usulü ile ihale yapılmıştır. Akabinde 21/11/2014 tarihinde tekrar ihale edilmiş, 3 isteklinin teklif verdiği ihalede en düşük teklifi veren Teknik Katı Atık Tic. Ltd. Şti.’ne ihale 22.934.828 TL (Aylık 637.078 TL) bedelle idaremizce onaylanmıştır.

Fakat ilgili ihale Kamu İhale Kurumu’nca iptal edilmiş olup hemen akabinde tekrar ihaleye çıkılmıştır. Yine arada kalan süre pazarlıkla 4 aylık yapılmış 1.967.176 TL (Aylık 441.794 TL)’ye Standart Katı Atık San. Tic. Ltd. Şti. bırakılmıştır.

16/04/2015 tarihinde gerçekleştirdiğimiz son ihalemizde en düşük teklif olan 20.884.974 TL (Aylık 580.138 TL)’ye Aysis Atık Yönetim Sis. A.Ş.’ye bırakılarak ihale onaylanmış ve sözleşme için yasal süreyi bekleme sürecine girilmiştir.

Burada idare için asıl olan aylık maliyet bedeli değil, yaklaşık maliyet bedelidir ve her ihale kendi dinamikleri içinde değerlendirilir. Hangi ihalede ne teklif geleceğinin tahmini mümkün olmadığı gibi, firmaların tekliflerini neye göre verdiğinin tahmini de mümkün olmadığından fiyatlar farklı olabilmektedir. Dolayısı ile fiyatların birbiri ile kıyaslanarak kamu zararından bahsetmek mümkün değildir. Kaldı ki, Başkanımızın Nisan Ayı meclis toplantısında, tüm kamuoyu ve meclis üyelerinin karşısında konuyla ilgili açık ve net rakamlarla bizzat yapmış olduğu açıklamaların akabinde, CHP grubu tarafından kendisine teşekkür edildiği de herkes tarafından bilinmektedir. Kasıt ve art niyet taşıyan değerlendirmelerin tümünü kamu vicdanına havale ediyoruz.

 

Başkanımızın göreve geldiği günden itibaren, ciddi bir mali analiz süreci sonrasında, Maliyet Muhasebesi Uzmanı olarak bizzat başkanımızın da yaptığı değerlendirmeler neticesinde, hizmetlerde fayda-maliyet dengesinin olmadığını gördüğümüz noktalarda kısmi olarak bir takım düzenlemeler yaptık. Ancak görüyoruz ki, münferit olaylardan yola çıkılarak genelleme ve acitasyon yapılmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda bu konu, dejenere olan, ucuz siyasi çekişmenin ortaya çıkardığı muhalefet olgusunun bir ürünü olarak sunulmuştur. Haberde iddia edildiği gibi, spor takımlarımıza araç verilmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine, belediye kasamızdan harcadığımız her kuruşta tüm Kartepeli çocuklarımızın hakkının bulunduğunun bilinciyle, ilçemiz sınırlarındaki tüm okullarımızın eğitim, kültür organizasyonları için araç talepleri ve şehir içi - şehir dışı dahil olmak üzere tüm spor takımlarımızın müsabakaları için yapılan araç talepleri karşılanmıştır. Yalnızca Son 40 gün içinde, okullararası müsabakalar için 63, spor kulüplerimiz için 59, şehirlerarası da 5 sefer ulaşım desteği tarafımızdan verilmiştir. Yine okullar kapanana kadar Kültür otobüsümüz, Kartepeli çocuklarımızın tarihi ve kültürel zenginliğimizi  tanıtan çevre illerimize ve hayvanat bahçesine yapılacak ziyaretleri için hizmetinde olacaktır.  

Bunun yanısıra, çeşitli platformlarda dile getirdiğimiz tasarruflarımız, içi boş bir reklam ürünü olmayıp, hükümetimizinde çok önemsediği ve her kurumda olması gereken mali disiplinimiz, yani giderleri azaltıcı (Ör: Mazot Giderleri, Kapatılan Abonelikler, Makine Teçhizat Bakım Giderleri, Personel Giderleri, Araç Bakım Giderleri) ve gelirleri arttırıcı önlemlerimiz sayesinde ortaya çıkan bir değerdir. ( Son 1 yılda, Gelirlerimizde min. % 45 ile max. % 335  aralığında artış sağlanmıştır.)

 

Belediyemize ait olan hasta nakil aracı ile ilgili olarak, yayınlanan son genelge ile ilçe belediyelerinin ambulans ve hasta nakil hizmeti vermesi yürürlülükten kaldırılmıştır. Hasta nakil hizmeti Büyükşehir Belediyemiz tarafından, acil hasta hizmetleri de 112 Acil Servis tarafından yapılmaktadır. Mevcut aracımızın iç sağlık teçhizatı ve donanımı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığına hibe edilmiş olup, söz konusu araç kiralık değil belediyemizin kendi malıdır ve 10 sene satılamaz kaydı bulunmaktadır. Bu durumda, boşa çıkan araca toplamda 42.000 TL masraf yapılarak, hizmet aracına dönüştürülmüştür. Haberde iddia edildiği gibi, makam aracı tahsisi diye bir şey söz konusu olmayıp, araç ihtiyaç dahilinde belediyemiz ve Kartepemizin hizmetindedir. İddia sahiplerinin dediği gibi makam aracı olarak kullanımına tek bir örnek bile gösterilemeyeceğinden, ithamların son derece mesnetsiz olduğu da aşikardır.

 

Sayın Karakadılar’ın yine ironik iddialarından biri olan işsizlik konusundaki söylemleri de, kendisinin yaşadığı yerden ne kadar kopuk olduğunun bir göstergesidir. Belediye bünyemizde kurulu ve İş-Kur işbirliği ile yürütülen İstihdam ofisimizde son bir yılda 1004 adayın kariyer girişi yapılmış olup, bunlardan 500 civarında aday da özelliklerine uygun işlere yerleştirilmiştir. Bununla birlikte Kartepe Belediyesi CHP li meclis üyelerimizden bazılarının da istihdamla ilgili belediyemize yaptığı başvular ile  yakınen ilgilenilmiş, sürece ilişkin tüm adımlar ve takibi belediyemiz tarafından yapılmıştır. Bu durum kendileri tarafından da gayet iyi bilinmektedir. Halen iş arayan gençlerimizin bir çoğunun işsizlik hali, Sayın Karakadılar’ın da çok iyi bildiği gibi ülkemizin genelinde hakim olan bir gerçeğin sonucu olarak, istihdam piyasasındaki arz-talep dengesizliği, yani işverenler ile iş arayanların beklentilerinin örtüşmemesi, mevcut olan boş kadroya rağmen işin kabul edilmediğinden kaynaklanmaktadır.

 

Sonuç olarak Sayın Karakadılar’ın açıklamalarından; kamuoyunu yanıltmak ve yanlış yönlendirmek gayesiyle, siyasi polemik ve gündem yaratarak muhalefet misyonunu etik değerleri de hiçe sayarak yerine getirme çabasında olduğu açıkça anlaşılmaktadır. Siyasi nezaketin de çok önemli olduğunu hatırlatarak,  kamuoyunun takdirlerine sunarım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
chp derbent 3 yıl önce

Evet belediye bünyesindeki parayı iyi kullanıyorsunuz koruyorsun hatta geçen sezon kartepe belediye sporu bir üst lige yükseltmek için rakip takımlara 100 er milyon teklif ederek bu parayı iyi kullandığınız belli.. bide sayın zafer arat B.Derbentte bir çivi bile çaktırtmadın hala çıkıp ne konuşuyorsun anlam veremiyorum

Avatar
sen kimsin 3 yıl önce

sen kimsin be zafercim hayırdır??

Avatar
baris ersoy 3 yıl önce

Bazen yapilan isler gorunmez oluyor Sayin Baskanim , ben yaptiklarini unutmadim derbentte 30 yildir yasiyorum gelismeye devam biraz daha suratle diyorum ,syg

Avatar
mustafa aktop 3 yıl önce

gerek köseköy gerek kartepe hizmete aç tasarruftan bahsediyorsunuz.ak parti köseköyde olsun kartepede olsun bu dönemde çuvallıcak çünkü bütün kartepedeki siyasiler at gözlüğü ile bakıyorlar görmek istediklerini görüyorlar verdiğimiz oylara yazık diyecek hale geldik ayıp kardeşim ekstra birşey istemiyoruz belediyenin görevleri vardır bunlar düğünlerde davetlerde açılışlarda boy göstermek değil yollardan geçerken deveye hendek atlatır gibi kaçıyoruz ortalık pislik içinde köseköyde hala hayvan ahırları bunların yarattığı sineklerde geçilmiyor birde kalkmış şukadar tasarruf yaptık diyorsunuz ilaçlama yapıcağınız para sizin tasarrufunuz olabilir ama halkın sağlığıyla oynuyorsunuz.isuya verilen dilekçelere rağmen bile gelip alt yapıyla ilgilenilmiyor açılıcak olan yollar açılmıyor görmek istediklerinizi görüyorsunuz.kartepede köseköyde bu dönem kaybetti kaybediceğini sayın üzülmez o koltuk boş kalmasın diyemi oturuyor orda çıksın gezsin çevresindeki aynı insanları görmekten sıkılmadımı ayıp