IRA(Irish Republican Army) dediğinizde liseli çocukların bile söyleyecek birkaç kelime bulabildiğine tanık olursunuzda UDA dediğiniz de " o da ne?" sesleri gelir kulağınıza çoğu zaman...

"IRA-UDA koru(!) sen bizi Buda " dediğinizi duyar gibiyim...

1921 de İngiltere, İrlanda'yı şimdilerde protestanların çoğunlukta olduğu kuzeyde 6 il ve katoliklerin çoğunlukta olduğu güneyde 26 il olmak üzere ikiye ayıran anlaşmayı imzalar ve atılan imzalarla birlikte güneyde Serbest İrlanda Devleti de kurulmuş olur. Sonraları İrlanda Cumhuriyeti adını alacak olan bu devletin kuruluşuyla adada sorunlar bitti sanılırken Kuzey İrlanda da ikinci sınıf vatandaş durumuna düştüklerini ileri süren Katolik İrlandalı'ların başkaldırısı başlar ve 1960'lara kadar devam eder bu arabesk durum...

Gösterilerin çığırından çıkması üzerine ("adamlar özgürlük istiyor ne var bunda canım" demiyorlar) İngiltere değişik(!) güvenlik tedbirleri almaya başlar. Tahmininiz üzere Katoliklere çiçek dağıtmak ya da onları yemeğe çıkarmak değildir kullandıkları yöntemler. Katolik İrlanda Cumhuriyeti'nin kurulmuş olması da tetikler olayları tabi. ( ee bir yerde din kardeşleridir mevzubahis olan-kuzey ırak'da da bir Kürt Cumhuriyeti ne iyi(!) olurdu dimi) Öngörmekte zorlanmayacağınız üzere Güneyin müminleri(!) kuzeyin müminlerine(!) her türlü bilgisayar(!), faks(!), telefon(!), çekme halatı vs... desteğine başlarlar var güçleriyle. Tabi bu arada güneydeki Bağımsız(!) İrlanda Cumhuriyeti'nin de birleşik devletlerdeki İrlanda lobisi sayesinde(!) bir hamisi olmuştur çoktan.( çağımızın yardımsever meleği(!) Amerika)

IRA; Katolik İrlandalılardan mütevellit, bağımsız(!) İrlanda Cumhuriyeti'nin tetikçiliğinde , bir yere kadar (ABD'nin çıkarları) ABD güdümünde bir örgüt (Vaktiyle  Bill Clinton danışmanını Kuzey İrlanda görüşmelerine gözlemci-muhatap olarak değil de turist olarak gönderdiyse başka tabi), UDA; 300 yıl önce adaya İngilizler tarafından yerleştirilen (bilinçsizce(!) ) İngilizlerden ve İskoçlardan teşekkül, İngiltere'den kopmak istemeyen, zamanla kuzeyde çoğunluğu ele geçirmiş Protestanların örgütü.( 300 yılda İskoç'un İskoç'luğu İngiltere'ye rağmen kalmış mıdır ki... Yoksa siz herkesi Osmanlı gibi saf(!) mı sandınız)

IRA'yı ve yöntemlerini alkışlıyor olmasam da Kuzey İrlanda İrlandalılarındır diyen bir örgütü, çakma iskoç ve ingiliz birleşimi ,İngiltere yanlısı bir örgüt olan UDA ile kıyaslayamam desem terör örgütüne destekten yargılanır mıyım sizce?

Musul da bir zamanlar çoğunluk Türkmen değil miydi dahi tüm Kuzey Irak da? Sizce UDA hangi örgüt ve hamisi kimdir evimizde?

300 yıl önce adanın ULSTER bölgesine İngiltere tarafından yerleştirilen iskoçların ve İngilizlerin, kuzeyin yerlisi durumunda olan İrlandalılardan daha çok söz sahibi olmaları nüfus gücünün kirli amaçlar doğrultusunda acımasızca nasıl oluşturulup-kullanıldığını göstermiyor mu?

Devam edersek IRA ile mücadelesinde AB tarafından İngiltere niçin kınanmaz?  Dahi Kuzey İrlanda'daki 19 bin profesyonel ingiliz askerinin de hangi konularda profesyonel olduğunu hayal gücünüze bırakıyorum. Birde medya hep IRA vahşi eylemlerde bulunuyor derde hiç kimse UDA'nın medeni(!) eylemlerinden bahsetmez. Herhalde Kuzey İrlanda sorununun kökeninde de İngilizler'in İrlanda üzerindeki emelleri değil de(!) demokrasiye henüz hazır olmayan(!) İrlandalılar var...

Bize medeniyet taslayan İngiltere'nin adasında İskoç'ların %70'i , Galler'in %89'u ana dillerini unutmuşsa ( ki konuşamadığı gibi anlayamaz da) fakat tüm ada şakır şakır İngilizce konuşuyorsa biz de bunu dillerinin ilkelliğinin(!) farkına varan milletlerin , kutsal(!) dil İngilizceye olan teveccühlerine mi yoksa asimile etmedeki ingiliz hünerine mi bağlamalıyız? Galler'in ingilizleşmesi saraya gönderdikleri prenseslerden olabilir mi?(öp okşa ingilizleşsin mi yani ya da ingiliz lordların mazide uyguladığı ilk gece töresinin(!) sonucu mudur? Cesur Yürek filmini izlemediyseniz tavsiye ederim) 18 Eylül 2014 tarihinde bağımsızlık referandumu yapılacak olan İskoçya'da İngilizlerin istemediği bir durum olursa demokrasiyi içselleştirememiş(!) iskoçlar da terörle tanışır mı dersiniz? (yıl 2014 İskoçya halen bağımsız değil, demokrasi sen nelere kadirsin(!) ve sızlasın kemiklerin Wallace... )

(Bugüne kadar bilinen 45 nükleer silah denemesi yapmış İngiltere'ye elindeki G3 ile demokrasi(!) dersi mi vereceksin, Hööt! Bu ne cüret(!)... bizi nükleer güç yapamayanlar utansın... )

Bozkurdum unutma! Senin oranı buranı kaşıyanların tımarlanacak çok yeri var, var da sen kaşağıyı eline ne zaman alacaksın...

Gürkan Karaçam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.