Özellikle son bir aydır Orta doğuda ve ülkemizde koparılan yaygaranın bir oyun olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat hayata geçirilmeye çalışılan bu oyun geçmişte yaşanan oyunlara emsal değildir.

Çünkü bu bir oyun içinde oyun oynamanın en farklı halidir.

Orta doğunun kalbi olan Irak ve Suriye topraklarında oynanan bu oyunun yeni strateji üzerine kurulmasını gerektiren bazı faktörler meydana gelmiştir. Bunlardan birincisi Suriye ayağı olan muhalif güçlerin rejim karşısında ki devrim çabaları; İkincisi ise Irak üzerinde ki oluşturulan düzenin bozulması

Eğer Irak’ta kurulan düzen bozulur ve Suriye’de devrim gerçekleşir ise bu bölge için yazılan senaryo bozulacaktır. Bunun neticesinde oyuncular devre dışı kalacak, oyun kurucular ise yeni bir hamle yapamadan kendilerini derin bir çıkmazın içinde bulacalardır.

ABD, Almanya ve İngiltere’nin beraber hayata geçirdikleri, oyun kuruculuk yaptıkları ve kontrolünü ellerinden bırakmak istemedikleri bu senaryonun gelişen olaylar karşısında tehlikede olduğunu ve yaşananların kendi çıkarlarına olmadığını fark etmişlerdir.

Bölgede değişen şartları yakinen takip eden bu güçler, IŞİD ve PYD üzerinden yeni bir oyun ortaya koyarak, devrim niteliği taşıyacak hareketlerin önünü kesmek ve gerçekleşecek olası stratejik hamleleri engellemek için bu bölgede üç küçük federal bir yapı oluşturmayı hedeflemektedir.

Olmayan Nükleer silahları bahane ederek girdikleri Irak üzerinde kaldıkları üç yıl boyunca aslında bu yapının kurulacağının sinyallerini vermişlerdir. Kısmen düşündüklerini hayata geçirmiş olsalar da yeterli verimi alamadıklarından, bu projeyi bir kez de Suriye üzerinden tekrar hayata geçirmek istemişlerdir.

Türkiye’yi Irak projesine dâhil edemeyen bu güçler bu topraklarda Türkiye’nin içinde bulunmadığı bir projenin devamlılık sağlamayacağının farkında olmalılar ki bu kez Suriye üzerinde oynadıkları bu oyuna Türkiye’yi de zorla ve zorbalıkla dâhil etmişlerdir.

Şimdi gelelim kurulmak istenen bu üç küçük federal yapını nasıl ve nerede şekilleneceğine.

Bunlardan birincisi, hali hazırda bulunan, Irak’ın bir bölümünü kapsayan ve İran’ın kanatları altında varlığını devam ettirmek istedikleri Şİİ tabanlı küçük federal bir devlet.

İkincisi, şimdilik Türkiye sınırlarından başlayıp Suriye’nin kuzeyini de kapsayan federal bir Kürt devleti.

Üçüncüsü ise henüz diğer iki federal yapı kadar fiili adımları tamamlanmamış olsa da Sünni federal bir devlet.

Peki, ama bu koalisyon güçlerinin oynanan oyun içinde gördükleri ve alelacele tedbir almak zorunda hissettikleri sebep nedir?

Cevap, basit ve çok açıktır. Daha önce yazdıkları senaryoda ki oyuncuların, oyundan memnun kalmayıp oyunu bırakmak istemeleri ve farklı bir oyun oynamak istediklerini söylemeleridir.

Bölgede faaliyet gösteren irili ufaklı bu gruplar oyun kurucularının yazdıkları senaryoda kendileri için verdikleri rolleri beğenmeyip, oyunun senaryosuna müdahale etmek istemişler ve görev ve amaçlarının dışına çıkmışlardır. 

Bu grupların kendi başlarına hareket ederek, oyun kurucuların oyun dışına atmak ve ortaya çıkan ranttan tek başlarına istifade etmek istemeleri oyun kurucuların işe gelmemiştir.

Fakat bu olayların Türkiye’ye sıçramasında ki asıl sebep ise oyundan memnun kalmayıp başka oyunlar oynamaya başlayan bu grupların yazdığı senaryo konusudur.

Türkiye bir kaç senarist tarafından yazılan bu senaryoyu beğenmeyip, oyuna müdahale etmek istemesi ve kendi dışında oynan oyunların karşısında duracağını söylemesiyle, süreç bir anda oyun kurucuların çok acil bir şekilde devreye girmesine sebep olmuştur.

Aslında bilmemiz gereken tek şey bugün ülkemizde ve Orta doğunun kalbi Irak ve Suriye’de, Kobani üzerinden koparılmaya çalışılan yaygara bu büyük oyunun tarihsel bir parçasıdır.

Asıl önemli olan ise bizim bu tarihsel parçanın neresinde durduğumuzdur.

Sözüm sizlere

Bu gün gördüğümüz siyaset düzeni ne yazık ki tamamen çıkar ilişkisi üzerinden yürümektedir. Herkes olayların sorumluluğundan kaçma ve nasıl kurtulabilirim yarışına girmiştir.

Merak ediyorum ve cevabını gerçekten bilmek istiyorum.

Daha fazla özgürlük, daha fazla Demokrasi sloganı ile yaygara koparanlara, sokakları yakıp yıkanlara, insanlık vasfını yitirmiş ve kürsülerden halkı galeyana getirmek isteyen bu ucubelere daha ne kadar sabredeceğiz.   

Konuşurken ağızlarından pislik saçan bu haysiyetsiz hayvanlara( Kusura bakmayın insan demeye dilim varmadı) daha ne kadar hazmedemeyecekleri kadar taviz vereceğiz.

Bu güne kadar bunca fedakârlıklar gösterdik, on binlerce şehit verdik ne uğruna, bu azgın köpekler sokaklarda dişlerini özgürce göstersin diye mi?

Siz saygı değer siyasetçiler yılmadınız mı daha fazla boynunuzu büküp, el öpmekten.

Gözü yaşlı annelerin, ocağı sönmüş yuvaların ve yetim kalan bebelerin sadece bir hiç uğruna mı olduğunu söyleyeceksiniz.

Hiçbir suçu olmayan gencecik ana kuzusu evlatları sokak ortasında sebepsiz yere şehit eden o kâfirlere ve olanlara seyirci kalıp, dur diyemeyen o insan müsveddesi insanlar sizlere sesleniyorum.

Bu ihanetinizin bedelini er ya da geç sizlere sormak ve sizleri oluşturduğunuz bu korku tellallığında boğmak için fırsat bekliyor olacağım
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
özer karslioglu 3 yıl önce

ben ortadogu esbakaniyim dersen,diyarbakir bu bölgede bir yildiz olabilir dersen,türk dusmani terörist basina sayin dersen,mehmetcige kelle dersen,barzaniye kardasim dersen,yillardir avrupada bizi kötüleyen sanatci bozmasini türkiyeye davet edip elini kaldirirsan,suriyeyenin bölünmesi icin ordaki terörist guruplara bir inar ugruna esat gitsin diye silah gönderirsen,devleti olmayan pesmergeleri mehmetcik koruma altinda türk topraklarina sokarsan,güneydoguda askerimize sokaga cikmayin dersen,meydani sirtlan sürürüne birakirsan,cemaat ile bir olup dünyanin önünde titredigi türk ordusuna kumpas kurarsan,müslüman tük halkina gündem degissin diye türban,cami,imamhatip vs gibi gündeme getirirsen,en önemlisi andimizi kaldirirsan olacagi buydu bence iyi günlerimiz...ne zaman özgürce yazan basin olursa o zaman düzgünlüge cikariz her gazete ekmegimden olurum diye kümetin dediklerini yada isine gelenleri yaziyor.