İzlediğiniz politikalarla başarıyı hak ettiğinizi mi düşünüyorsunuz?


Politik ve toplumsal açıdan etkili bir akım gerçekleştirip, siyasal hayata yön vermek mi istiyorsunuz? 


Bunun için öncelikle yaşadığınız ülkenin mevcut sosyal, kültürel yapısını sağlıklı bir biçimde analiz etmek zorundasınız.


Toplumu şekillendiren veya yönlendiren dini, kültürel dinamikleri dikkate almalısınız.


Ortaya çıkan parametrelerden gerektiği yer ve zamanda çarpıtma yoluna başvurmaksızın olduğu gibi yararlanmalısınız.


Ancak böyle bir yol izleyerek muhalefetten kurtulur, arzu ettiğinize kavuşursunuz.


Eğer bunları yapamıyorsanız içinde doğup büyüdüğünüz toplumun, üzerinde hayat sürdürdüğünüz ülkenin bir yabancısı haline gelir, kitleleri kendinizden uzaklaştırmış olursunuz.


Toplumun beslendiği fikri kaynakların önemini anlamalısınız. Çünkü onları yok sayıp söz konusu kaynakların halk üzerinde ki etkisini görmezden gelerek bir sonuca varamazsınız.


Bugün bu siyasi tablo içinde kesin olarak gördüğümüz şu ki, bu ülkede muhalefet halkını tanımadığı gibi toplumun sosyolojisi hakkında da tam bir bilgi sahibi değildir.


Muhalefet halkın inancı, kültürü ve değer yargıları hakkında batılı akademisyenler kadar iyi bir gözlem yapmayıp, bu konuda sahip oldukları bilgiyi oldukça sınırlı tutmaktadır.


Bunun neticesinde de sanki başka bir coğrafyada, başka bir inanç ve kültür havzasında yaşıyorlarmış gibi davranmaya başlamışlardır.


İşte bu yüzden mevcut muhalefet ve siyasi figürler son yıllarda toplum gözünde yüzeysel ve itici bir izlenim bırakmaya başlamıştır.


Laik, Kemalist politik muhalefet, öngördüğü dünya görüşü yüzünden 21.Yüzyıl siyasetinde Dinin hala başrol oynuyor olmasını anlamsız ve saçma bulmakta ve bu düşünce yapısı ise ideolojik saplantı tipi devlet anlayışından kurtulamamaktadır.


Sosyalist, Ulusalcı ve Irkçı siyasal muhalefet ise söylem ve eylemleri ile kin ve nefret kapılarını aralamakta, izledikleri kompleksli politikalar yüzünden toplum ile arasında tam bir bağ kuramamakta ve böylelikle halkın teveccühünü kazanmaktan uzaklaşmaktadır.


Artık politik muhalefetin yeni dönem siyasetinde bilmesi veya anlaması gereken iki şey vardır.


Bunlardan birincisi, İslamiyet’in bu coğrafyada moral, motivasyonu sağlayan temel unsurlardan birisi olduğunu, ikincisi de bu toplumun artık köhneleşmiş fikir veya söylemlere kanmayacak kadar bilinçlendiğini unutmamalıdır.


Bütün bu söylemler dikkate alındığın da söz konusu muhalif hareket ve siyasal figürler bu ülkede söz sahibi olmak, ülke yönetiminde yer almak ve yeni bir başlangıç yapmak istiyorlar ise, toplumda ki mevcut sosyal, kültürel yapıya karşı pozitif bir yaklaşım sergilemek ve toplumun sesine kulak kabartıp, taleplerine cevap vermek zorundadır. 


Bireylerin kendilerini politik arenada ifade etmelerine, karar mekanizmalarında yer almalarına olanak sağlamalıdır.


Ülke adına yapılan tüm işlerde halkın söz sahibi olmasına dayalı bir politik süreç geçirmeli, söylem ve eylemlerini ise bu tavır üzere sergilemelidir.


Aksi takdirde ne mi olur?


Ne olacak?


Onlarca yıl sonra bile muhalefet sıralarında oturmaya, kara kara düşünüp iç geçirmeye, eğer ömrümüz yeterse ben bu yazıyı yazmaya, siz de sıkılmadan okumaya devam edersiniz.


Anlayana!  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
halk 3 yıl önce

yani muhammed ali bey size göre cumhuriyetin kurulması yanlıştı vay beee atatürk din ve devlet işlerini birbirinden ayırmak için cumhuriyeti kurdu bu söylediklerinizin hepsi iktidar parti için daha manidar anlamlar ifade etmekte tabi anlayana!
yazıyorsun ama ne için yazıyorsun sende bilmiyorsun

Avatar
halk 3 yıl önce

biz iktidardan sıkıldıysak ne yapıcaz bir onuda yaz

Avatar
selim ileri 3 yıl önce

söyleyen ne güzel söylemiş ''bi söze bakarım sözmü diye birde söyleyene bakarım adammı diye'' senin harcın neee gücün ne sen kimsin bari boyundan büyük işlere burnunu sokma sen kendini muhafaza edebilirsen şükür et.

Avatar
tebrikler 3 yıl önce

i̇yi olmuş. çok beğenfim. anlaya kapak gibi.tebrikler muhammed bey

Avatar
nedim @selim ileri 3 yıl önce

senin adamlık kriterin ney kardeş.yazıyı adam gibi okusaydın ne anlatmak istediğini anlardın. ama anlamak için önce adam olmak lazım. ben yazarı tebrik ediyorum kalemine sağlık yazı çok güzel olmuş.