banner447

 MASKELİ DÜNYA BALOSUNDA NEOCON BİLMECESİ

İngilizce bir kelime olan Con; fiil olarak kullanıldığında dikkatli okumak, incelemek,dolandırmak, kandırmak, yutturmak, dümen kullanmak, gemi idare etmek/isim olarak kullanıldığında aleyhte oy, karşı tartışma, aleyhteki nokta, hilekar, mahkum, suçlu/zarf olarak kullanıldığında ise aleyhte, karşı olarak anlamlarına gelmektedir. İhtiyacına göre seç beğen al vesselam...

Takısı Neo; yunanca neos yani yeni sözcüğünden türemiş ve eklendiği kelimeye en basit tabirle yeni anlamı katan ya da vurgusu yapan bir ön ek olmakla beraber çağdaş kültür de Neo; yeniliğe veya çağdaşlığa bir atıf olarak da kullanılır. Örneğin Almanya'daki NeoNaziler gibi...

Dur bakalım etimoloji! algı muradı ne ola derseniz? Oluşturulmak istenen Neocon algısının hafifletilmiş dinsel olgulara sahip modern muhafazakarlık olarak izah edebiliriz. Şimdi biraz Neo(ya)layalım mı?

Neofaşizm, Neososyalizm, Neoislamizm(ılımlı islam), NeOdünya ne oluyoruz?...

Neocon tanımını etimoloji pazarından ne alırsan 5 lira mantığıyla derleseydim eğer insanlığa aleyhte birleşmiş hilekar suçlulardan mütevellit dünya gemisinin dümenindeki insanlardan biri dermiydim ki? Tabi derleseydim fakat hiç gerek yok çünkü zihin aynı zihin yeni olan ölenler ve öldürülenlerden başka bir şey değil...

Bu kaotik ortamda bazı sorular, tröst ikliminde sağanak propaganda yağmurlarından korunmak için algı şemsiyelerimizi açar mı dersiniz?

2. Dünya Savaşı sırasında Pearl Harbor'daki ABD donanmasının savunmasız kalarak Japon hava taaruzuna davetiye çıkaracağı mealinde üst üste raporlar veren genarali görevden alan ABD, süpriz(!) Japon saldırısını savaşa girmesine gerekçe, kamuoyunu oluşturmada argüman olarak kullanınca bunu ''yar ban bir gerekçe'' duasının kabulü olarak mı algılamalıyım sizce?

Peki Vietnam savaşının başlama gerekçesi olan ABD Savaş Gemisi Moddox'a ateş açılmasının düzmece olduğunun çok sonra ortaya çıkışıda zihin aynı zihin yeni bir şey yok dedirtmiyor mu? Irak'ta Saddam'ın başına gelenleri (etme bulma dünyası biraz da...) söylememe bilmem ne kadar gerek var?

CIA'in ''her meyveye bir kurt yerleştirme'' politikasından sizce ne anlam çıkartmalıyım?

Angola'da iç savaş, Dominik Cumhuriyeti'nde darbe; söz konusu ülkelerin vatandaşlarını  birleşik devletlerin aşkla sevmesi ya da şevkle yüceltmesi midir?

Nikaragua diktatörü Somoza için '' Somoza o... çocuğu olabilir ama bizim o... çocuğumuz '' diyen ABD başkanı Roosevelt'in bu cümlesini sizce demokrasinin neresine koymalıyım?

AP'nin 1988 raporunda, ABD avrupadaki telefon, faks, e-posta dahil iletişimin yüzde doksanını denetliyor tespitini ( yıl 2014 durum nedir sizce ) özel yaşama saygı, devletlerin içişlerine karışmama vs... kavramlarını, ne kadar da evrensel değerlermiş bunlar diye yorumlamak için kullanabilirmiyim?(AP=Avrupa Parlemantosu)

Ne dersiniz masum(!) lider Hitler'i finans eden tröstlerin CIA ve diğerleri ile organik ya da inorganik bir bağı var mıdır? Veya Stalin'in standart oil ve kuyruklarının mal varlıkları dışında her şeyi devletleştirmesinde birilerine ayrıcalıklı davranılmasını, insanlığın gelişimi adına pozitif ayrımcılık olarak mı değerlendirmeliyim?

Panama'da 1960-1970 yılları arasında ABD ordusu tarafından kurulan ve deşifre olunca Fort Benning'e taşınan ' school arnericos ' un mezunlarının masum(!) icraatlarından ötürü adı ' diktatörler okulu ' na ya da bazılarına göre de ' katiller okulu ' na çıkmış olabilir mi? Ne dersiniz bu okulunda gayesi küresel eğitime katkıydı da yine yaptım mı yapacağımı eğitim düşmanlığıyla...

Ne diyordu başkan Kennedy Dominik Cumhuriyeti hakkında '' üç ihtimal var. Temiz bir demokratik rejim, Trujilo rejiminin devam etmesi, Castro rejimi. Biz ilkinin olmasını amaçlıyoruz ancak üçüncüsünün olmayacağından emin olmadan ikincisinden vazgeçmeyiz ve pratikte birinci şıkkı hiç denemedik. Sonuçta ABD ile işbirliği içindeki bütün ülkeler Trujilo rejimine ya da onun yerine kurduğumuz rejimlere benziyor '' daha ne kadar dürüst olabilirler ki?

Çınlasın kulakların Mahsuni '' oğul ne değişti, yumruk aynı yumruk vuran el değişti '' derken WASP, NEOCON olmuş kime ne demek istemiş olabilir misin? ( WASP=efendi olmak için beyaz, anglosakson, protestan olacaksın)

Bu yüzden Neoconluk; sömürgecilikten mandacılığa, mandacılıktan darbeciliğe, darbecilikten darbeciliğe post takısı eklemeciliğe ve en nihayet ısınan havaya paralel postu çıkarıp bahar itelemeye yeni bir gerekçe-kılıf olmasın sakın?...

Bu son satırları yazmak acıtsa da canımı, maskeli dünya balosuna davet edilen bazı ülkelerin liderleri ya da olası liderleri baloya maskesiz giderken ülkelerine maskeli dönüyor olabilir mi?...


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.