Siyasi ekonomik kültürel teknik ve toplumsal alanlardan oluşan etkileri vardır. insanlık tarihinin çıkar ilişkilerinin toplumları şekillendirmek amacıyla toplumları şekillendirmeye porogramlandırmaya başladığından bu yana önceleri yöresel sonra bölgesel şimdi ise küresel bir model olarak karşımıza çıkan ortak çıkarlara dayalı bir sistem.bir başka deyişle dünyanın büyük bölümünde kabul gören taraftar bulan ve uygulanabilirliği olan ortak çıkarlara dayalı bir sistemdir.
Geçmişte bölgesel olarak organize olmuş toplumların geri kalmış toplumların kaynaklarını ele geçirmesiyle başlayan ilişkiler toplumların kaynaklarını ele geçirme siyasetine dönüştüğünü ham maddesi çok siyaseti ve oteritesi zayıf ülkelerin işgaline kadar gittiğini görüyoruz. Savaşların insan kayıpları ve ekonomik maliyetleri artırdığından başka model arayışıyla geliştirilmiştir.
Yakın geçmişte Afrika kıtası gibi geri kalmış bölgelerin insanları kaçırılıp esir olarak üretim alanlarında kullanılıyordu. Ten rengi dolayısıyla bazı ülke insanlarını modern köleliğe zorluyordu. Emperyal toplumlar ham madde kullanmaya başlayınca kendi aralarında çıkar çatışması başladı. Bu durum sömürü sistemlerini az maliyetle aynı sonuca varmaya sevketti. Sıcak savaşlarla sömürgeleri elde etmek yerine yeni modeller ve sistemler planlanmaya başlanmış oldu. Önce emperyal devletler kendi aralarında birlikler kurdu. Bu sömürgeci devletler ekonomik ve siyasi antlaşmalarla güçlendirilerek “post modern” dünyaya taşıdılar. Birleşmiş milletler ,nato,cento,aet Avrupa birliği gibi siyasi kuruluşlarla üye ülkeler üstün güç durumuna gelip günümüzde masa başı küreselleşme siyasetine dönüştürülmüştür.
Esir ticaretiyle başlayan düzen savaşlarla devam etmiş bugün ise bazı kurumların emrine verilmiş güçlü bir silahlı kuvvetler ve altında yüzlerce vakıf enstitü vasıtasıyla sömürülmektedir. Dün ile bugünün amacı aynı .başka devletlerin toplumların elindeki değerli varlıkları bedel ödemeden ele geçirmektir.
Bütün dünyadaki gücün ve paranın tek elde tek merkezde toplanması dünyadaki herkesin bu merkezlere modern kölelik yaparak zenginleştirilmesidir. Bunu yapmak için toplum bilimcileri,toplum mühendisleri sosyal siyasi ekonomik kültürel alt yapılarında yüzlerce kurum yer almaktadır.
Bunu fark eden ülkeler kendi pozisyonlarını alarak en az zararla kurtulur,pozisyonlarını alamayanlar ise çok zor günler geçirir. Küresel ekonomik krizin başladığı ülke ABD olmasına rağmen iflas eden başka ülkeler olabilir. İZLANDA ,YUNANİSTAN gibi. Farkında olamayanlar İNGİLTERENİN FOCKLAND ADALARI’na gönderdiği donanma ABD’nin Pakistan Afganistan Iraktaki çıkar ilişkilerinin emrine sunulan güçlü bir ordunun dünyayı yeniden şekillendirmesidir.
Bugün orta doğudan yana ibresini çeviren bu pusula yemen Tunus,Mısır,Libya Suriye vs..gibi ülkelere dönmüştür. Maddi kaynaklar tükendiğinde gerekirse kendi kendisine dönecek kadar soğukkanlı bir siyasi duruşa sahiptir. Dinamik güçlerin refleksleri kırılır. Milletin kendi devletine sistemine parasına kendi varlık sebebi olan değerlerine güveni yok edilir. Kendi değerlerinden vazgeçen toplum ortak aklını yitirir sonuçta ülkenin kimi yönettiği kazanılanların kimin kasasına gittiğinin bir önemi kalmaz. Sonunda hangi bayrağın kendini temsil etmesinin bir önemi kalmaz.
Küreselleşmenin toplumlara sunduğu son durağı budur. KİMLİKSİZLEŞME…
DEVAMI ..TÜRKİYEYE ETKİLERİNİ BİR DAHAKİ YAZIMIZDA BAHSEDECEĞİZ…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SEZAİ TÜRK 7 yıl önce

KARDEŞ DEDİĞİNDE YERDEN GÖĞE KADAR HAKLISIN. AMA BU OYUNA GELMEMEK İÇİN KİŞİLER KENDİNE BİRAZ ÖZ ELEŞTİRİ YAPMALI BENCE. GÜNÜMÜZ İLETİŞİM ÇAĞI OLMASINA RAĞMEN. BU YAPTIĞIMIZ İLETİŞİMİN NE KADARINI SAMİMİ OLARAK DÜRÜSTCE HİÇ BİR ÇIKAR GÖZETMEDEN BİR DOSTUMUZU YAKINIMIZI ARIYORUZ VEYA GÖRÜŞÜYORUZ BİR DÜŞÜNELİM. ÇOĞU ZAMAN BİR ÇIKAR İÇİN İLETİŞİME GECTİĞİMİZ İÇİN GERCEK DOSTLUKLARI UNUTTUK VE PARANIN ESİRİ OLDUK BENCE. ALLAH'a EMANET OL. SEZAİ TÜRK.