banner447

KONTROLSÜZ(!) GÜÇ=SİLAH MEDYA

Medya; ülke vatandaşlarını kişisel ya da genel anlamda ilgilendiren, devleti ve daha da ötesinde tüm insanlığı etkileyen olaylar hakkında bilgilendirmek, eğitmek, aydınlatmak, ulusal çıkarları dikkate alarak kamuoyu oluşturmak, toplumsal refleksleri yine toplum-millet yararına dinç tutmak, kişileri siyasi-sosyal-ekonomik-teknik-askeri-ilmi vs...

Gelişmelerden haberdar etmek, eğlendirmek(ortak bir eğlence kültürü oluşturmak), dinlendirmek gibi çok amaçlı kullanılan görsel, işitsel ya da hem görsel hem işitsel araçların tümüne verilen addır. Anlaşıldığı üzere tesir alanı insan zihni olmakla beraber ruh ve gönül dünyaları içinde, gizli-açık hedefleri düşünüldüğünde yerine göre bir tehdit ya da tenkit olabildiği gibi zihinleri-gönülleri-ruhları daha iyiye daha güzele taşıyan unsurlar olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Devlet, toplum-millet, aile ve en nihayet kişisel hayatımıza bazen kontrolümüz dışında (farkına dahi varamadan) etki edebilen medya kanımca bir nükleer-kimyasal silah olarak da düşünülebilir ve böylesi bir güç yanlış ellerde şeytani emeller uğruna bir şantaj-tehdit unsuruna dönüşebilmekte, hedef kişi-aile-millet-devlet-kurum vs... için sonuçları-zararları öngörülemeyen felaketlere sebep olabilmektedir.

Ülke içi ve dışı politika üretiminde ya da siyasetinde neredeyse politikacılar gibi birinci aktör pozisyonuna bürünmüş olan medyaya da en azından siyasi partilerde olduğu gibi yabancı uyruklu kişilerden-kurumlardan finansman desteği alabilmeleri yasaklanmalı, yabancı unsurların Türk Medya Dünyası'ndan televizyon-internet-gazete-dergi-radyo vs... yayın hakkı alabilmesi bir şekilde kılıfına uydurulup ya da kılıfsız yasaklanmalı ortak olabilmelerinin dahi önüne geçilmelidir.

İnsan-aile-toplum-millet-devlet zaafları üzerine uzmanlaşmış ekiplerin(ajanların) medya dünyasına sızabileceği(!) dikkate alınarak, uygun propaganda ve zihin yönlendirme yöntemleri kullanılarak kendi milletine hedef yapılan vatansever yöneticiler-siyasetçiler-askerler-bilim insanları-din adamları olduğu ve bunun tekrarlanabileceği dikkate alınırsa medyanın kontrolsüz(!) denetimsiz bir şekilde güçlenmesinin çok seslilikten ziyade çok sayıda cephede savaşmanızı gerektirecek bir pusu-tuzak olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Tam bağımsız bir devlet ve özgür bir millet için uluslararası bir medya ağına sahip olabilmenin önemini vurgulamakla beraber operasyonel gücü olan bir istihbarat teşkilatıyla desteklenebilen böylesi bir ağ yurt içi ve yurt dışı kurulu tüm lobilerden daha tesirli olacaktır.

Yanıtlamanızı istediğim birkaç soruyla noktalarsam...

-Medya neye hizmet ettiğini bilen ya da bilmeyen bir açık istihbarat birimi midir?

-Holding patronlarının medya patronu olmak istemesi ya da olması ticari alan genişletmek midir yoksa girilecek devlet ihalelerinde ya da uluslararası ihalelerde baskı-şantaj unsurlarını ele geçirme teşebbüsü müdür?

-Bazı gazeteciler gazeteleri dışında bir takım kurumlardan-patronlardan-maaş alıyor olabilirler mi? ya da yazdıkları kitapların tanıtım-reklam işlerini birileri babalarının hayrına mı yapıyordur acaba?

-Yurt dışında eğitimini tamamlayıp 3-5-7 dil öğrenip ülkesine şu miktar bu miktar maaşla çalışarak gazetecilik yapmaya gelen bazı kalemlerin ruhsal itici gücü salt gazetecilik aşkı mıdır?

-Tam bağımsız politika üretemeyen ülkelerde bağımsız gazetecilik ya da bağımsız medya patronluğu mümkün mü? Soruları çoğaltıp cevaplarınız üzerine düşünün lütfen...

Unutmamalısınız ki kontrolsüz güç yoktur, kontrolünüz dışında güç vardır. Ve gerçek şudur ki herhangi bir ülkeyi yönetenler bir gücü kontrol edemiyorlarsa kontrolü elinde bulunduranların etkisi altına girmekten kurtulamazlar...

 


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
atilla türkoğlu 4 yıl önce

Yazılarınızı büyük bir ilgi ve beğeniyle takip ediyorum. Her yerde görülemeyecek kalitede çıkarımlar yapıyorsunuz.Sizi okurken farklı bakış açılarına sahip olmanın insana yeni ufuklar açtığını da yaşayarak öğrenmiş oldum. Ayrıca http://www.herseydegisir.com adlı kişisel sitenizide yakından takip ettiğimi bilmenizi isterim. Sizi takip eden ve yazdıklarınıza değer veren okuyucularınız olduğunu bilerek aralıksız yazmaya devam edin lütfen