“Bir işe yanlış yerden başlamak, finalinin yanlış yerde sonuçlanmasını sağlar”.

Günümüz dünyasında yaşanan hızlı değişim süreçleri kamu hizmetlerinin çeşitliliğine ve niteliklerinin değişmesine neden olmuştur.

Bu süreçten hızla etkilenen yerel yönetimler belediyeciliği düzenleyici bir belediyecilik yapısına büründürmüştür.

Bugün sosyal hizmetlerin ve kültürel etkinliklerin düzenlenmesinde ve topluma ulaşmasında belediyeler ile sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir.

Sınırları dâhilin de yaşayan bireylere mentorlük yapma görevini üstlenmiş belediyeler, geleneksel hizmetlerine ek olarak temsil ettiği toplumun sosyal ihtiyaçlarına ve gelişim sürecinde ki sorunlarına cevap vermeyi belediyecilik vizyonunun temel unsuru haline getirmelidir.

Aksi takdirde kültürel bir birlikteliğin oluşması mümkün değildir.

Bugün çok dağınık bir kültürel yapıya sahip olan ve yıllardır kendi içinde yaşadığı sorunlara elle tutulur çözüm üretemeyen Kartepe halkı, kurulduğu günden beri bir kent kültürü oluşturamamış, tek toplum olma, birlik olma ve sahiplenme ruhuna ulaşamamıştır.

Gündelik yaşamımızı da etkileyen bu üzücü tablo, ancak toplumda yaşayan bireylerin düzenlenen sosyal faaliyet ve etkinliklere katılımlarını sağlamakla aşılabilir.

Sosyal ve Kültürel faaliyetler ilk etapta belediyeler üzerinde gereksiz mali bir yük veya israf düşüncesini akla getirse de, aslında yerel yönetimlerin bu etkinliklerin topluma ulaşması konusunda görev ve sorumluluk üstlenmesi demokratik yapılarının ve varlık sebeplerinin bir gerçeğidir.

Hayata geçirilen her sosyal ve kültürel aktivite toplum bireyleri üzerinde oluşacak kültürel kaynaşmayı, birlikte hareket etme bilincini ve aidiyet duygusunu geliştirecektir.

Bu ve benzeri faaliyetler ortak bir kent kültürü bir başka değişle “Kartepelilik” kavramının oluşmasında önemli bir faktörü ortaya çıkaracaktır.

Kentleşme bilinci ve eğitim hiç bitmeyen bir süreçtir.

Temelinde bireylerin kişisel gelişimini ve sosyal ilişkilerini olumlu anlamda rehabilite etmeyi hedefler.

Kentsel sorunların yok olması, bireyin toplum bilincine ne ölçüde ulaştığına ve bireyler arsında ki bağın ne kadar güçlü olduğuyla alakalıdır.

Eğer bir beldede bireyler arasında sosyalleşme ve kaynaşma adına bir problem yaşanıyorsa, o toplumda sınıflanmalar meydana gelir, huzursuzluklar ve hoşnutsuzluklar ortaya çıkar. 

İşte bu yüzden bir süredir Kartepe Belediyesi'nin ekonomik sebepleri öne sürerek düzenlemekten vaz geçtiği sosyal ve kültürel etkinlikleri hızlı ve etkin bir biçimde tekrardan hayat geçirmelidir.

Bütçe üzerinde mali bir külfet olarak görülen bu etkinlikler, çeşitli kaynakların da devreye sokulmasıyla aşılması zor bir engel olmaktan çıkacaktır.

Bu sorumluluğu tamamen belediyelerin üstlenmesini bekleyip, mücadele göstermemek te bir tembellik ve kolaycılığın emaresidir.

Onun için bu toplumda yaşayan her birey bu işin bir ucundan tutup, durumun düzelmesi için çaba sarf etmelidir.

Kartepe de hatırı sayılı kitlelere ulaşmış kuruluş, vakıf ve dernekler bulunmaktadır.

İlçemiz de faaliyetlerini sürdüren bu sivil toplum kuruluşlarının el birliği yapıp, ortak bir sinerji oluşturması ve belediye kaynaklarının doğru ve topluma faydalı olacak bir biçimde kullanılması çözüm üretme noktasında bir sonuç ortaya çıkaracaktır.

Bugün toplumumuz da bir birey kendini halen Köseköylü, Suadiyeli, Arslanbeyli, Eşmeli… (vs) olarak tanıtıyorsa, bu kent kültürünün ve bilincinin tam manası ile oluşmadığını göstermektedir.

Yarınların refah ve yaşanabilir bir hayat olabilmesi için bugünden o günlere bir yatırım yapmak gerekir. Bunu da en iyi yolu insanı eğitmektir.

Selam ve dua ile 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.