Ikra’bismi rabbikellezî halak (Yaratan Rabbinin adıyla oku) Alak Suresi 1.Ayet

Yeryüzünde mantığı, batıla karşı dik durmayı, aklı kullanmayı en çok öğütleyen her nasihatinde ve uygulamasında derin manalar yatan semavi dinlerin sonuncusu ilahi mesajın dünya üzerindeki tecellisi olan İslam dinini ne kadar anlayabiliyoruz?

Allah kelamı ve hak olan kutsal kitabımız ayetlerinde de belirtildiği gibi apaçık bir Arapça ile insanlığa yön göstermek için hediye edilmiştir. Gönderildiği lisanla, imlası, deyimi, vurgusu telaffuzu ile tam metnin anlamını idrak etmek, hele ki surelerin indiği zaman ve olaylar silsilesini takip ederek çeşitli tefsirlerden ayrıntıları neden sonuç ilişkisi içinde analitik bir şekilde okumanın kutsal kitabımızın mesajını anlama noktasında çok daha iyi olacağı kanaatindeyim.

Yaşadığımız toplum manevi değerlere her seferinde methiyeler düzmeye çok hevesli bir toplum. Buna rağmen her türlü sapkınlığı her gün tv den gazeteden internetten okuyup görüyorsunuz. Madem bu kadar maneviyatımıza önem veriyoruz nasıl oluyor da çağın vebası olan ahlaksızlığa bu kadar çabuk teslim olabiliyoruz. Dışarıdan gelen her türlü tahrike kapılıp din ve ırk ekseninde bitmek tükenmek bilmeyen tartışmalarla zamanın ritmini kaçırıyor ve yanlış yönlendirilebiliyoruz .Koyun gibi güdüldüğümüz materyalist bir dünyada bizi güden çobancıkların üflediği kavalın tınısı nasıl oluyor da Allah’ın kelamının manasını unutturabiliyor ve sapıtıp yoldan çıkarak nefsimizin kölesi olabiliyoruz.

Çok basit ,okuduğumuzu anlamıyoruz da ondan , şeklen usulen ifa ediyoruz da ondan. Hep merak ediyorum din görevlilerimiz hariç tüm camii cemaatinin ne kadarı Arapça okuduğu ayetin ve duanın manasını bilerek okuyor . Hele ki değerli din görevlilerimizin manasını bilmeden bir işi ifa ettiklerini düşünmek dahi istemiyorum. Camii cemaatini dini hassasiyetin en yoğun yaşandığı grup olarak örnek vermek istedim. Bir de toplumun geneline bakalım gencimiz ,yaşlımız , erkeğimiz, kadınımız Besmelenin , Fatiha’nın en basit namaz sure ve dualarının dahi anlamını bilmediği halde Arapçasını telaffuzuna varasıya bir nefeste okuyabilen inanç sahibi insanımız .Manadan çok şekle önem veren, takıntılı düşünceleri ile mensubu olduğu dinin mesajını kavrayamayan, toplum içinde adeta bir ruhban sınıfı yaratmak isteyen kendini dinin asıl sahibi zanneden bazı kişi ve grupların söylediklerini muteber kılan inançlı insanımız… Lütfen manayı anlamaya çalışalım , dilimizle zikredileni kalbimizde de hissedelim. Verilen mesajları , en temel prensipleri , bizim dinimizin insan fıtratının ilahi tercümesi olduğunu , ilme önem verip batılı lanetlediğini kendi dilimizden de okuyarak anlayıp kavrayalım . Kavrayalım ki birbiri ardına türeyen din simsarları toplumu dejenere etmesin , dini bir silah gibi kullanan siyasetçiler riyadan uzaklaşsın , sağır dilsiz ve kör olan bizler üç günlük dünyada manevi haz ile madde tuzağından kurtularak felaha erelim..

İnanç temellerinin zayıf olduğu bir toplumun asla medeniyet yolunda mesafe kat edemeyeceği ve bir gün yıkılıp gideceğini tarih bizlere çeşitli kıssalarla öğretmiştir. O halde İslam coğrafyasında dünyaya gelip bu lütfa eren bizler, kendimizle övünüp kibir bataklığının içinde boğulmaktansa , gerçekleri görüp yaşantımıza bir çeki düzen verelim ki ‘Biz size ne verdik siz ne yaptınız’ denildiğin de yüzlerimiz ve bedenimiz kızarmasın!!!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Reynep SAVGU 5 yıl önce

Kartepen de doğup büyümüş, buranın kültüründe harman olmuş ve dininide kartepede öğrenmiş yerli halkın bence tüm bildiklerini tekrar gözden geçirmesi gereklidir. Murat bey yazıdada belirttiği gibi yaşıyoruz ama anlamıyoruz, neden sonuç ilişkisi aramadan altında yatan ilahi nedeni bilmeden dini yaşıyoruz ve aynı kalıpta tek düze kendimize bişi katmayan bir hayat sürüyoruz. yazıda belirtilen tüm düşünceler halkın arasına indiğinizde herkesin hergün telaffuz ettiği özlem duyduğu şeylerdir.
Burada şu çok önemlidir; bu yazıları yazanlar, yerel ve ulusal yazarlar, devlet adamları, toplumun ileri gelenleri acaba yazdığı yazıdaki o hayal ettiği övdüğü insan olabiliyorlarmı. bence bu toplumu çökerten bu topluma yön veren insanların yazı ve konuşmalarıyla iyiye islamiyete güzelliğe sevk etmesi ama kendisinin buna bi nebze inanmayıp aksi şeyler yapması toplumu neyin doğru neyin yanlış olduğunu bulamamasına sebep olmuştur. Ülkeyi BU HALE GETİREN BUKADAR YOZLAŞTIRAN ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA TOPLUMA YÖN VERMEYE ÇALIŞAN AKIL HOCALARIDIR. Allah samimi olanın herzaman yanınadır.

Avatar
şerif tezcan 5 yıl önce

islamiyetten ne anladığımıza bir bakalım Kuranın %20 ibadet kalanı sosyal yaşam biz namaz kıldık oruç tuttuk hacca gittik tamam paramız varsa tatil yerine her sene umreye gideriz geldikten sonra her haltı işleriz camilerimize bakalım büyük paralar harcarız en güzelini yapmaya çalışırız toplam onar dakka namazdan 1 saat kullanı ondan sonra kapısını kapatır çıkar gideriz neden camide oturupta istişare yapmayıp oturduğumuz mahalle bölge için neler yapabiliriz mahallemizde yaşayan komşularımızla ilgili kim hasta kimin durumu iyi değil ünüversiteye giden bursa ihtiyacı olan öğrencimiz varmı tüm bunları harmanlayıp hep beraber karar versek olmazmı muhtarıyla imamıyla öğretmeniyle mahallede yaşayan akil nsanlarla yapsak güzel olmazmı olur yapmaya kalkta gör bak neler oluyor hemen bir şeyler yaftalarlar bu her yer için geçerli müslümanlık toplumda anane gibi görülüyor galiba müslüman bir ülkede müslüman bir aileden doğduğumuz için müslümanız araştırmıyoruz sorgulamıyoruz kendimize bakmıyoruz

Avatar
Mustafa KASIMOĞLU 5 yıl önce

Sevgili Murat Kardeşim,
Bayaram arefesinde Kartepeli okuyucularına Rahman ve Rahim olan Allah Azze ve Celle'nin Son Nebi / Resul Hz. Muhammed (sav) ilk seslendiği ayetle (vahiy) seslenmen bence çok anlamlı...keşke insan oğlu kendine yapılan bu nidayı anlamaya çalışabilse..yazının özetinde Alemlerin Rabbi ne diyor;
“Oku! Yaratan Rabbinin adıyla!
İnsanı sevgiden/ilgiden/alâkadan yarattı!
Oku! Senin Rabbin çok cömerttir!
Kalemi kullanmayı öğretti!
İnsana bilmediği şeyleri öğretti!” (96/1–5)
“Daha önce hiç bir ayin yönetmemiş, hiç bir din fetvası vermemiş, din adamları arasında hiç bir kariyeri olmayan, önceki kitaplardan hiçbirini okumamış ve de doğrudan doğruya halkın bağrından çıkan” ümmi ve öksüz bir yüreğin vicdanında yankılanan ilk sözlerdi bunlar…
Öyle ki bundan sonra tarihin akışı değişti.
İnsanlığa bir öksüzün saf bir yürek temizliği içindeki vicdanından seslenen Allah, bir kez daha “Hayyu Kayyum” olduğunu yani dipdiri yaşam kaynağı ve yarattıkları üzerine titreyen,

Avatar
Mustafa KASIMOĞLU 5 yıl önce

onları yalnız bırakmayan olduğunu gösterdi.
Allah’ın insanlığa Kuran ile seslenişi bu ayetlerle başlamıştı.
“Bizim dinimizin ilk emri okudur” deyip durduğu halde dünyada okuma oranı bakımından en geri sıralarda olmasından da anlaşılacağı gibi İslâm dünyası toplulukları, “öksüzün” vicdanında ilk böyle yankılanmaya başlayan bu ilâhî hitabı ne derecede doğru anlamakta ve yaşamaktadırlar?
Bu ilk ayetlerde geçen okumayı “Yazılı bir metni yüzünden okumak, tilâvet etmek”ten ziyade bir “eylem çağrısı” olarak anladığımızda daha işin başında bambaşka bir Kuran anlayışının söz konusu olduğunu göreceğiz. Çünkü burada Türkçedeki “Ezan okumak (yüksek sesle çağırmak), meydan okumak, gözlerinden okumak, yüzüne yüzüne okumak, hayatı okumak, rahmet okumak” deyimlerindeki “okuma”nın kullanılışı gibi bir kullanım söz konusudur.
Bu durumda mana: “Ey öksüz! Tarihin önüne çık ve kendini peygamber olarak tanıt. Allah’ın sözünü insanlığa götür, mesajı taşı, insanları buna çağır. Zulüm karanlıklarını bir güneş gibi yararak (ve’l-fecr) zulme meydan oku. Bunun için varlığı ve hayatı yeni baştan bir okumaya tabi tut. Sonraki çağlar için bunun nasıl olacağını göster” demek olur.

Avatar
SUADİYELİ 5 yıl önce

BU NEDİR ARKADAŞ NASIL BİR BAŞLIKTIR NASIL BİR YAZIDIR ÇOK GÜZEL ÇOK ETKİLEYİCİ BİR YAZI OLMUŞ KALEMİNE SAĞLIK AMA GEL GÖRKİ LAFTA SÜPERİZ UYGULAMADA MABUDA TAŞ ÇIKARIYORUZ.