banner447
Öne Çıkanlar Tepetarla Sakinlerini İkna Etti... göz başkan karabalık Geliştiriliyor toplandı

Yıldız Sunta'dan grev açıklaması

 Ağaç İş Sendikasına bağlı işçilerin greve gittiği Yıldız Sunta MDF AŞ yönetimi konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Yıldız sunta’dan yapılan açıklama şöyle: “Şirketimiz ile Ağaç-İş Sendikası arasında yaklaşık olarak dört aydır devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonunda ücret zammı oranı konusunda anlaşma sağlanamamış ve Ağaç-İş Sendikası tarafından grev kararı alınarak 11 Mayısta greve gidilmiştir. Ağaç-İş Sendikası ile yapılan görüşmelerde sendika tarafından yüzde 35 oranında bir zam talep edilmiştir. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde şirketimizin sunduğu teklif ise enflasyonun (2016 TÜFE – %8,5) üzerinde bir oran olan yüzde12’dir.


Öncelikle şunu ifade etmeliyiz ki; Yıldız Sunta Mdf A.Ş., kurulduğu günden bu yana faaliyet gösterdiği sektörde çalışanına en yüksek maaşı veren şirkettir. Şirketimizle aynı sektörde faaliyet gösteren diğer şirketler de yakın zamanda toplu iş sözleşmeleri yapmış ve işçi maaşlarına zam uygulamışlardır. Bu basın duyurusunun yayınlandığı tarih itibariyle henüz bir zam almamış olan Yıldız Sunta Mdf A.Ş. işçisinin maaşı, sektörde faaliyet gösteren diğer şirketlerin işçilerinin zamlı maaşlarının üzerindedir. Yine, Yıldız Sunta Mdf A.Ş., sektöründe çalışanlarına en fazla ve en yüksek sosyal imkanları tanıyan şirkettir. Yıldız Sunta Mdf A.Ş., kurulduğu günden bu yana, çalışanının diğer tüm işçilik haklarına olduğu gibi, sendikalaşma hakkına da saygı duymuş ve çalışanlarının sendikalaşma ve sendikal faaliyetlerde bulunma hakkını da sonuna kadar gözetmiştir.Ülke genelinde, kamu çalışanları da dahil olmak üzere pek çok çalışan, en㎈ asyon oranının altında veya en iyi ihtimalle enflasyon oranında maaş zammı alırken, Yıldız Sunta Mdf A.Ş. üstelik de global bir ekonomik krizin yaşandığı bu günlerde çalışanına enflasyon oranının üzerinde bir maaş zammı yapmayı teklif etmiştir. Ancak ekonomik gerçekler göz önüne alındığında, yapılması teklif edilen bu yüksek zam oranının da belli makul ölçüler içerisinde olması gerektiği açıktır.
 
Tarafımızca sendikaya teklif edilen ve enflasyonun (2016 TÜFE – yüzde 8,5) üzerinde olan yüzde12’lik zam oranı tekli işte bu koşullar altında belirlenmiştir. Bütün dünyada ve en çok da ülkemizde etkisini gösteren ekonomik krizin varlığı da göz önüne alındığında yaptığımız teklin işçimizin emeğini gözetme amacını içerdiği açıktır. Yıldız Sunta Mdf A.Ş., kurulduğu günden bu yana felsefesi çalışanının emeğine değer veren, bu emeği gözeten ve yine bu emeğin karşılığını mümkün olan en iyi şekilde vermeye çalışan bir şirket olmaktır. Bu felsefemizin bir sonucu olarak, işçimizin sendikal haklarını kullanarak grev kararı almış olmasını da saygıyla karşılamaktayız.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.