Öne Çıkanlar hamza özkaradeniz Kart oyuncusu KATİPLİK SINAVI parkta

Bu haber kez okundu.

Yakup Yıldız'dan “kiralık işçiliğe hayır“ kampanyasına destek
Türk-İş kamuoyunda ‘kiralık işçilik yasası’ olarak bilinen ve Özel İstihdam Bürolarına geçici iş ilişkisi kurma yetkisi veren yasa tasarısına karşı, bugün 81 ilde imza kampanyası başlattı. İlimizde de Türk Metal Sendikası öncülüğünde Sabri Yalım Parkı’nda imza kampanyası başlatıldı. Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız  bugün saat 10:00'da İzmit Kent Merkezi Sabri Yalım Parkında yapılacak imza kampanyasına destek verecek.Yıldız konu ile ilgili sosyal medya hesabından şu açıklamayı yapmıştı:

"Ülkesine karşı tüm sorumluluklarını doğru dürüst ve namuslu bir biçimde yerine getiren,ekmeğini alın teri emek akıtarak kazanan çalışanları alınır satılır bir eşya bir meta gibi görüp değersiz kılan kiralık işçilik yasa tasarısına Hayır diyoruz

Birçok işçiyi yakından ilgilendiren ve “kiralık işçiliği” yasal zemine oturtan bu düzenlemeyi, kamuoyu geçmişteki tartışmalardan hatırlayacaktır.

Emekçinin köleleştirilmesi ısrarını sürdüren komisyon iş kanunu ile Türkiye iş kurumu kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısını 8 şubat 2016 tarihinde TBMM ne sevk etmiştir.

2009 yılında yasalaştırılmak istenen ve sosyal tarafların haklı gerekçelerle verdikleri tepki üzerine Sayın Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen bu tasarı, daha sonra bir kez daha TBMM gündemine getirilmiş; ancak çalışma hayatında yol açacağı olumsuzluklar özellikle'de eşitsizliğe neden olacağı dikkate alınarak geri çekilmiştir.

İçinde bulunduğumuz günlerde Şimdi bir kez daha TBMM gündemine taşınan düzenleme birçok işçi için tehdit niteliği taşımaktadır.

Tasarıyla, işyerlerinde çalışan sayısının yüzde 25’ine kadarının “kiralık işçi” olmasına olanak sağlanmaktadır. Ancak 1 ila 10 arasında çalışanı bulunan KOBİ’ler için bu sınırlama da bulunmamaktadır. Bu da istihdamın yüzde 60’ını oluşturan KOBİ’lerin istediği kadar kiralık işçi çalıştırmasının yolunu açmaktadır. Büyük işletmeler de dikkate alındığında, mevcut çalışanların yaklaşık 10 milyonunun çalışma biçimi değiştirilerek “kiralık işçi” yapılmasının yolu yasal olarak açılacaktır.

Sosyal tarafların görüşü alınmadan TBMM’ye gönderilen tasarıda, işverenin “kiralık işçiyi” istediği koşullarda çalıştırmasının da yolu açılmakta ve çalışanın yasal güvenceleri ortadan kaldırılmaktadır. Buna göre işveren “esaslı bir gerekçesi” varsa, kiralık işçiyi emsal işi yapan işçilerden farklı koşullarda çalıştırabilecektir. “Siparişlerim var” gerekçesine sığınan bir işveren, kiralık işçisini fazla mesai, dinlenme hakkı, haftalık izin gibi haklardan mahrum bırakarak çalıştırabilecektir. Bu tür suiistimallerin önlenmesine yönelik olarak hiçbir düzenleme tasarıda yer almamaktadır.

Merkezinde insanı yok sayan emeği değersiz emekçiyi köleleştiren kiralık işçilik düzenlemesi, Çalışma hayatında uygulandığında çok daha vahim sonuçlara beraberinde getirecektir

Taşeronluk uygulamasını dahi çalışanlar için aratacak olan bu düzenleme, modern dünyanın orta çağ zihniyetli "paralı kölelik” sistemidir. Çalışanların her türlü yasal güvenceden koparıldığı bu sistem, çalışma hayatındaki dengelerin işçiler aleyhine ciddi bir biçimde bozulmasıyla sonuçlanacak ve çalışma barışını tehlikeye atacaktır.

Yukarıda Bir bölümüne değindiğimiz sebepler nedeniyle Türk-iş konfederasyonuna bağlı sendikalar olarak Türk-iş başkanlar kurulunun almış olduğu kararlar neticesinde 29 şubat 2016 günü saat 10;00 İzmit kent merkezi Sabri yalım parkında olduğu gibi 81 ilimizin kent meydanlarında tasarının geri çekilmesi istemiyle halka açık imza kampanyası başlatmıştır.
Hafta sonuna dek sürecek imza kampanyası eş zamanlı olarak sendikalarımızın yetkili olduğu işyerlerinde devam ettirilecektir,toplanan imzalar Türk iş bölge başkanlıklarına iletilerek İstanbul Ak parti il başkanlığı önünde basın açıklamalarında bulunulacaktır böylelikle içimizde kopan fırtına halkımızın desteği ile parlementonun gündemine taşınarak köle düzenini andıran tasarının geri çekilmesinin sağlanması yönünde toplumsal muhalefet oluşturulmuş olacaktır 
bu nedenle kampanyaya gerekli önem ve özen gösterilmesi gerekmektedir

Ülkemizin her köşesinde başlatılan imza kampanyalarıyla Ak parti iktidarının sosyal tarafların uyarı ve itirazlarını dikkate alacağını ve bu yanlıştan döneceğini umut ediyoruz aksi taktirde konfederasyonumuz Türk-iş'in alacağı her türlü kararlar uygulamaya geçirilerek mücadelemiz kararlılıkla sürdürülecektir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.