banner445
Öne Çıkanlar Sanat verdi has parti batmanlar çocuk meclisi 8.Sınıf

Üzülmez hakkında ki iddialar için ne söyledi?

Mezarlık alanı ve garaj ile ilgili tartışmaları bir de sizin ağzınızdan dinleyelim.

Konuyla ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de konuya dair bilgilendirme yaptım.

Burası 2013 yılında

Kartepe yeni bir ilçe. Yapımı planlanan kent meydanı gibi kent mezarlığı da bir ihtiyaç. Hem de önemli bir ihtiyaç. Her yıl yüzlerce konut yapılıyor ama mezarlık yapılmıyor. Mesela Arslanbey Ataşehir var. Kocaman bir yer ama mezarlığı yok. Eski belde mezarlıkları dar olduğu için bölge sakinleri yeni yerleşimlerden gelenleri kabul etmek istemiyor. Yani mezarlık konusu bölgemizdeki önemli sıkıntılardan biriydi.

Söz konusu bölge için benim başkanlığımdan önce Hazine’ye müracaat edilmiş. Büyükşehir onay vermiş, 5 binlik ve 1000’lik planlara işlenmiş. Milli Savunma Bakanlığı tarafından da onay verilmiş.

 

400 BİN NÜFUSA GÖRE

Söz konusu yer 2014’ün başında Karayolları Genel Müdürlüğü’ne devrediliyor. Ve yeni mülk sahibi Karayolları ile tahsis ya da kiralama süreci devam ediyor.

Bir kamu arazisinde başka bir kamu kuruluşu kamunun acil bir ihtiyacı (mezarlık) için mevcut prosedürleri beklemeden mezarlık imalatına başlıyor. Ve mezarlık hizmetleri için kullanılacak gasilhane, morg, idari ofis binalarını yapıyor, araç parkı hazırlıyor. İşin özet bundan ibarettir. Ne herhangi bir kişi kayırılıyor, ne herhangi bir firmaya para kazandırılıyor.

Binanın H şeklinde olduğunu iddia edenler var.

Ben de ilk defa duydum. Benim ne böyle talebim olur, ne de ilgim. Eğer doğruysa hoş bir durum değil. Hatta benim açımdan rahatsız edici bir konudur bu.

İnşaatı kim yaptı?

Mülkiyet bize ait olmadığı için inşaat ihalesi olmaz zaten. Biz de malzemeleri aldık, inşaatını kendi işçilerimizle birlikte gerçekleştirdik. Şunu da unutmamalı. Orası 400 bin nüfuslu Kartepe’ye göre tasarlanan bir yer. Dolayısıyla büyük olmasında fayda var.

 

BELEDİYEYİ KÜLFETE SOKMADAN

Hasta nakil aracının VIP araç haline dönüştürülmesi ile ilgili iddialar hakkında neler söyleyeceksiniz?

Daha önce de söyledim. Yazılı açıklama da yaptık.

Öyle bir minibüsü dışarıdan kiralasak, kiralama ücreti olarak aylık minimum 7-8 bin lira vermek zorunda kalacağız. Sağlık Bakanlığı, ilçe belediyelerinin hasta nakil ambulanslarını işletmeyeceğini açıklamıştı.

Dolayısıyla bu yönetmelik çıkınca bakanlık hasta nakil birimlerinin araçlarıyla birlikte kendisine devredilmesini istedi. Ancak araç 2013 model Mercedes marka ve siyah plakalı. Bu nedenle aracı vermek yerine içindekileri bakanlığa verdik. Aracın içine de 40 bin lira masraf yaparak çok ucuz yollu bir araç temin etmiş olduk. Yaptığımız masrafı 5 ayda çıkardı, amorti etti zaten.

Belediyeyi külfete sokmadan önemli bir ihtiyacımızı gideriyoruz. Yer yer bu aracı makam aracı olarak kullanıyoruz.

 

EN ÇOK BELEDİYE KAZANDI

Öteden beri gündemde olan çöp ihalesi konusunda en son durum nedir?

İsterseniz başından anlatayım. Biz bu konuyla ilgili olarak üç adet ihale yaptık.

İlk ihale benim kafamdaki rakamın çok üzerindeydi. Yine mevcut firma almasına rağmen iptal ettim. Sonra benim kafamdaki rakamı diğer firma verdi. Ben onayladım. Ancak bu kez kazanamayan firma KİK’e başvurdu. KİK de kazanan firmanın eksiğini buldu ve iptal etti. Ardından üçüncü ihaleyi yaptık. Bu ihalede mevcut firma ikinci ihaleden de aşağıya indi. Ben onu da onayladım. O zaman diğeri itiraz etti. Ancak KİK bu kez yani üçüncü seferde ihaleyi onayladı.

Ben firma ismine takılmıyorum. Şartnameye uygun ve en ekonomik teklife bakıyorum. Açık ihale yaptık. Kazanan kazandı. Aslında bu ihalede en çok Kartepe kazandı. Aylık fiyat 610 bin lira gibi çok düşük bir rakama indi.

 

TELEFERİK 2017’NİN ORTASINDA

Birkaç ay önce teleferik konusunu gündeme getirdiniz. Ne oldu? Somut bir gelişme var mı?

Geçen zaman içinde meclisten karar çıkardık. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan proje desteğini aldık. Bir taraftan Orman Genel Müdürlüğü ile ilgili yazışmaları yapıyor, diğer taraftan müteşebbis firmalarla görüşüyoruz. Bazı firmalar ön fizibilite çalışması yapıyor. Biz de Yap İşlet Devret modeli için şartname şartlarını hazırlıyoruz.

Bu teleferik Derbent’in üstünden Kuzuyayla’ya uzanan 4.5 kilometrelik bir güzergahta çalışacak. Yaklaşık 20 milyon Avro civarında bir maliyet çıkıyor. Müteşebbisler de bu rakamın rantabl olduğunu düşünüyorlar.

Şu an için herhangi bir sıkıntı görünmüyor. İnşallah 2017 yılının ortasında hizmete açmayı planlıyoruz.

Teleferik projesini, Hüseyin Üzülmez’in ortalığı renklendirmek, gazetelere manşet vermek için söylediği bir proje olarak algılayanlar da var.

Hiç merak etmeyin. Adım adım ilerliyoruz. Ben bu projeyi kendime hedef edindim. İnşallah dediğimiz tarihlerde de teleferiğe hep birlikte bineceğiz.

 

ARAP TURİSTLER

Kartepe’de Arap yoğunluğu günden güne artıyor.

Doğru. Benim bu konuda önem verdiğim şey, kurumsal iletişim. Ben Suudi Arabistan’ın ateşesini ziyarete gittim. Onlar da bana geldiler.

Arap turistlerin kazıklanmasını, Kartepe’den uzaklaşmalarını istemiyoruz. Hatta onlara direkt ulaşmak adına Ortadoğu’da 3 tane fuara katıldık. İnternet sitemizin Arapça çevirisini yaptırdık. Çalışmalarımız artarak devam edecek.

 

HİZMET BİNASI İHALESİ

Kartepe kent meydanı projesi ne oldu? O meydanda yer alacak olan belediye hizmet binasının temelini atacak mısınız?

Belediye hizmet binasının projesi yapılmıştı. Ancak binanın yapılacağı bölgede bir vatandaşa ait evde kamulaştırma sorunu vardı. Ayrıca iki kişinin de uygulamaya itirazı vardı, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı almıştı. O süreçler geçen zaman içinde tamamlandı. Biz de belediye hizmet binasının inşaatı ile alakalı ihale sürecini başlattık. Kartepe Belediye binasının dörtte üçünü Büyükşehir, dörtte birini Kartepe Belediyesi yapacak. Kartepe Kaymakamlığı inşaatı ise hızla yükseliyor.

İhale ne zaman?

Söz konusu uyuşmazlıklar nedeniyle süreç uzadığı için belediye hizmet binası ihalesinin yaklaşık maliyeti revize ediliyor. Herhalde birkaç ay içinde tamamlanır ve yıl sonuna doğru ihale aşamasına geçilir.

 

NOTER GETİRME GÖREVİ

Peki Kartepe Belediyesi’nin kendini anlatma sıkıntısı mı var?

Dediğim gibi, belki belediye başkanı olarak icraya ağırlık vermem yanlış olabilir. Bundan dolayı basında daha az görünüyor olabilirim. Ama işi anlatmaya değil de yapmaya odaklanmak da yanlış değil.

Çünkü bizim ilçemize adliye getirmek, noter getirmek, banka getirmek gibi gündemlerimiz var. Ki bu gündemler diğer ilçelerde olmaz, yoktur. Yeni ilçe olmanın getirdiği bir takım ihtiyaçlar bunlar.

 

EN BÜYÜK SORUN…

Anketlerde Kartepe’nin en büyük sıkıntısı ne görünüyor?

Açık ara ile sokak köpekleri. Bu kadar büyük başka bir sorun yok.

İki numaralı sorun imar planları. Ama çok gerilerde. Şuyulandırmanın bitmemesinden kaynaklanan sıkıntılar vardı. Onlar da bitti.

Üçüncüsü alt yapı ile ilgili sıkıntılar var. İnşallah onlar da hızla tamamlanıyor.

 

“ULAŞILAMIYOR”İDDİALARI

Hüseyin Üzmez’e ulaşmak zor mu?

Zor değil. İşimizin başındayız. Kartepe’nin faydası, menfaati ve gelişmesi için gece gündüz çabalıyoruz. Belki daha çok dışarıda olmak, Kartepelilerle daha fazla vakit geçirmek gerekebilir. İnsanlar ister. Ama bu istek hiçbir zaman “ulaşılamıyor” şeklinde yorumlanamaz. Bu konuda bir algı operasyonuna maruz kaldığımı söylemeliyim.

Ben vatandaşın düşüncesini daha net olarak öğrenmek adına anket yaptırıyorum. Dolayısıyla gerçek ile gerçek olmayanı ayırt edebiliyorum.

Ben akşamları belli yerlerde oturmak ya da sabit kalmak yerine geziyorum, insanların yanına gidiyorum, toplumun her kesimine gitmeye, temas etmeye çalışıyorum.

Onların belki medya üzerinden sesi çıkmıyor. Ancak ben o tansiyonu anketler üzerinden ölçebiliyorum. Dediğim gibi, benim için önemli olan Kartepe’deki genel algı. Birkaç kişinin düşüncesi bizlere net ve doğru bilgi vermeyebilir. Ya da art niyetli olabilir.

Mesela muhtarlar rahatlıkla size ulaşabiliyor mu?

Onlarla yoğun ve yakın bir ilişkim var. Mesela gelir gelmez Muhtarlık Masası’nı kurdum. Mahalle konaklarını muhtarlar aracılığıyla yapıyoruz. Hizmetlerimizi onlarla birlikte yürütüyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cihat YILDIRIM 3 yıl önce

başkanim kartepe yaşayan malatyali gençli̇k olarak desteği̇mi̇z si̇zi̇nle özelli̇kle tepeci̇k mahallesi̇ne bi̇raz daha yatirim i̇sti̇yoruz.ak gençli̇k tepeci̇kte toplanti yapmasini i̇sti̇yoruz bu kutlu davada parti̇mi̇zi̇n gençli̇k hareketine mahallemi̇zde etki̇nli̇kler yaparak güçlenmesi̇ lazim derneği̇mi̇ze si̇zi̇ ve parti̇yi̇ bekli̇yoruz i̇ddi̇alar hakkinda i̇se meyve veren ağaç taşlanir.

ci̇hat yildirim
https://www.facebook.com/aspendosconcept