banner445
Öne Çıkanlar Küçük sıkıp Balıkesir Ulus Pazarında otopark problemi Bilişim Malzemeleri Alım İşi İhalesini Yaptı

Üzülmez: 1 yılda 12 milyon tasarruf yaptık

Kalem kalem tasarruf yapan Üzülmez, “Geçen bir yıllık dönemde belediyemize 12 milyon TL tasarruf yaptırdık” dedi.

TASARRUFA ÖNEM VERİYOR

10 beldenin oluşturduğu Kartepe ilçesi, yeni dönemde birçok projeye gebe. Turizmden ticari hayata, doğal Kartepe’nin doğasını koruyacak projelere kadar pek çok yeniliklerin yaşanacağı ilçede, Blgeye ve hatta Kocaeli geneline heyecan getirecek dev projeler bulunuyor. Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in en önemli yönü ise tasarruf yapması.

 

ÜZÜLMEZ’İN EKONOMİ POLİTİKASI 

Kocaeli Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Her yiğidin kendine has yoğurt yiyişi vardır. Ben ekonomi odaklı çalışan biriyim ve ilçeye yaptığım yapacağım hizmetlerin yanı sıra borçsuz bir belediye hedefliyorum. Kartepe Belediyesi son bir yılda 12 milyon TL’lik bir tasarrufa imza attı. Bu tasarruf da halkımıza hizmet olarak yansıyacak” dedi.

 

ESKİ FABRİKALAR YIKILACAK

İlçedeki sanayi konusuna da değinen Üzülmez, “Sanayinin ilçemize katkısı büyük. En azından işsizlik derdimiz yok. Ancak bölge sanayiye doymuş durumda. Yenisini istemiyoruz. Eskimiş ve kendini yenileyemeyenleri de yıkıp, ticari alan yapmak düşüncesindeyiz” diye konuştu. Üzülmez, ilçenin sanayisiyle değil, turizmle anılması için çalıştıklarını söyledi.

 

Kartepe Belediye Başkanı seçilmenizden sonra, hayata geçirdiğiniz ilk proje ne oldu?

Göreve geldiğimde ilk olarak kadroyu ve ekonomik tablo ile bilançoya, daha da doğrusu yapılan hizmetlere baktım. Belediyeyi tanımaya çalıştım. Sonrasında adayken söz verdiğim gibi belediyeyi halkımızla birlikte yönetmeye, şeffaf olarak çalışmaya başladık. Kısacası kolektif bir şekilde belediyeyi yönetmek için kadromuzu oluşturduk. Bizimle birlikte yürüyebilecek arkadaşlarla devam ettik, yürüyemeyecek bir iki arkadaşımızı da değiştirdik.  Bazı noktalara yeni arkadaşlarımızı aldık.

Öncelikle benden önceki yönetime teşekkür ediyorum. Ancak onların yönetim anlayışıyla bizimki arasında bazı farklılıklar var. Ben daha çok ekonomi odaklı bir yönetim modeli uyguluyorum. Bir önceki yönetim anlayışı daha farklıydı. Saygı duymak gerekir. Ekonomi odaklı ve maliyet unsurlarını ortaya çıkartarak projelerimizi yerine getirebilmek için gerekli alt yapıyı oluşturuyoruz. Dediğim gibi ilk yıl tanıma dönemi olarak geçti. Şu avantajımız oldu, 2009’da İzmit Belediyesi’ne Nevzat Bey ile başladığımızda bu süreç 1 yıl sürmüştü. İzmit’e dahil olan diğer belde belediyeler vardı. Ama burada çok şükür hem bu dizaynı hem de oluşumu yaptık. Ekonomik tasarrufları uyguladık. Hizmet ve sosyal belediyecilik noktasında tavan yapacak işler de yaptık. Bir yılı opsiyon olarak kullanmadık yani. Hizmet belediyeciliğinde inanılmaz yol aldık. Kartepe’nin diğer bölgelerden farkı var, çok yeni bir ilçe ve bunun yanında uzun bir süre belde belediyeciliği ilkesiyle yönetilmiş. Hizmet belediyeciliği noktasında birçok eksiği vardı, imar olarak, yol olarak, kaldırım olarak, asfalt olarak…

 

Yapılan yerel yönetim hizmetleri ile de dikkat çeken bir yapıdaydınız. Özellikle yol asfaltlamalar konusunda çok iyi olduğunuzu söyleyebilirim.

Evet, aslında öyle. Ancak geçmiş dönemde çok iş yapılmasına rağmen halen eksiği olan bir ilçeydi Kartepe. Dolayısıyla çok fazla sayıda asfalt yaptık, kaldırım yaptık, yol yaptık, park ve bahçeler yaptık, ama yinede yaptığımız asfalt yatırımı yol yatırımı göze batmayacak düzeyde. Ama rakamsal olarak karşılaştırdığımızda diğer 11 ilçe belediyesinin toplamından daha fazla asfalt ve yol yapmışız. Çünkü yüzölçümümüz büyük, çok geniş bir alana hitap ediyoruz. 2014 seçimlerinde 10 köy daha ilçemize eklendi. Bizim köylerimiz genelde dağ köyleri. Dolayısıyla büyük bir alana hizmet ediyoruz. 100 bin tona yakın asfalt yaptık.

 

İSU YATIRIMLARI

Bir sel felaketi yaşadık, kar bu yıl yoğun bir şekilde yağdı. Bunun yanında rüzgar ve fırtınalar yaşadık. Bir takım zorluklarla karşılaştık, biz bunları bereket olarak algılıyoruz. Bu olayların ardından girişimlerimizle İSU, bölgemizde 20 milyon liralık bir alt yapı çalışması başlattı. Ardından üst yapı çalışmalarımız başlayacak. Kısacası Kartepe yeniden imar edilecek. İlk yılda hizmet belediyeciliğinin dışında sosyal belediyecilik anlamında da önemli projeler başardık. Aç ve açıkta insan kalmasın dedik ve evlerinin onarımı için destek olduk. Kiminin çatısını aktardık, kiminin balkonunu yaptık, kiminin mutfağını… Büyükşehir Belediyesi’nin malzeme, bizim de işçilik katkımızla vatandaşımızın sorunlarını çözdük.

 

ERZAK DEĞİL SICAK YEMEK

Ramazan ayında erzak dağıtımı yaptık. Ancak o dönem gördük ki erzak verdiğimiz her ailede çorba kaynamıyordu. Sağlığı elvermeyen insanlar, yaşı ilerlemiş büyüklerimizin gelen erzakla yemek yapamadığını fark ettim. Bu durum dikkatimi çekti ve ne yapılabilir diye düşündüm. Bir fizibilite yaptık ve erzaktan ziyade hazır yemek sunumunun daha uygun olacağını düşündük. Önceden tespit ettiğimiz 80 aileye 2 öğün üç çeşit sıcak yemek dağıtımı yapıyoruz.

 

“ÇOCUKLARIMIZ BİZİM HERŞEYİMİZ”

Çocuklara Kartepe’de tatil yapma fırsatı yaşattık. Tatile gidecek durumu olamayan ailelerin çocukları için portatif havuzlar getirdik. 5 bin kadar çocuğun yüzmesi için okul bahçelerine havuzlar kuruldu ve bu proje büyük ilgi gördü. Çocuklarımıza, adını Kartepe’den almış bir ilçenin evlatları olarak kayak eğitimi verdik. Halen Kartepe’deki çocuklarımıza ücretsiz kayak eğitimi verdiriyoruz. Kültür gezileri düzenledik. 10 bin Kartepelinin, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Bursa, Safranbolu gibi birçok şehri gezmelerini sağladık.

 

Özellikle seçim beyannamenizde 41 proje olarak hatırladığımız bir başlık vardı. Bu çalışmanız ne durumda?

Bu 41 proje başlığı altındaki çalışmaları çok önemsiyorum. O projelerin projelendirme safhasını bu bir yıllık süreçte tamamladım. Öyle ümit ediyorum ki o projelerde 5 yıl tamamlanmadan bitecek. Beyannamemizde Büyükşehir Belediyesi ve hükümet ile müşterek yapacağımız çalışmaların dışında bizzat ilçe belediyesi eli ile hayata geçireceğimiz projeler de bulunuyor. Mesela Maşukiye’deki eski belediye binasını mahalle konağına çevirdik. Yine kendi projelerimizin içinde olan Kadın Sosyal Yaşam Merkezi projesi bitme aşamasında. Büyükşehir’le birlikte olan Goodyear Köprülü Kavşağı vardı, o da bitmek üzere. Hemen akabinde Köseköy Battı-Çıktı projesi başlıyor. Kartepe Yüzme Havuzu ve Kartepe Spor Salonu’nun ihalesi bitti, yer teslimi yapıldı.

 

“BATTI-ÇIKTI PROJESİ ÖNEMLİ”

Köseköy Battı-Çıktı merkezde bulunan ışıkların mevkiinde yapılacak ve 1 yıllık bir çalışmanın ardından hizmete girecek. Burada sadece battı-çıktı yapılmayacak, yan yollar da beslenecek. Proje ihale aşamasına geldi.

 

TAPU SORUNLARINI ÇÖZDÜK

Bunun yanında Kartepe’de bir sağlık problemi vardı. Büyük uğraşlar sonucunda gece 24.00’a kadar hizmet edilmesi imkanını tanıdık. 60 kadar vatandaşımızın 20 yıldır bekleyen tapu meselesi sorununu da çözdük. Atakent Mahallesi’nde Uzunçiftlik Belediyesi döneminden gelen bir tapu problemi vardı, çözdük.

 

ESKİ BELEDİYE BİNALARININ AKIBETİ

10 beldenin birleşmesinin ardından belde belediye binalarının hiçbiri kullanılmıyordu. Bu dönem ise hepsini değerlendirmeye başladık. Hatta eski Eşme Belediyesi’nin binasını da kültür merkezi haline getiriyoruz. Acısu’daki bina emniyet müdürlüğüne tahsis edildi. Arslanbey’deki binanın ise hasar tespitini yaptırıyoruz. Olumlu çıkarsa mahalle konağı yapacağız. Olumsuz çıkarsa yıkıp meydan haline getireceğiz. Çünkü Arslanbey’de bir kültür merkezi projesi meclisten geçti, Büyükşehir’le birlikte onu yapacağız.

 

BELEDİYECİLİĞİN YAZILI OLMAYAN GÖREVLERİ

Kadınlarımız için özel spor merkezleri yaptık. Bayanların çok hoşuna gitti. Uzunçiftlik’teki bu spor merkezimiz model oldu ve eski beldelerin tümüne bunu yapmayı düşünüyoruz. Şu an için yer arayışlarımız var. Gençler için spor okulları, bilgi evleri ve halk oyunları ekipleri oluşturuyoruz. Bunlar belediyeciliğin yazılı olmayan görevleridir.

 

Kartepe’de en çok üzerinde konuşan projelerden biri de meydan çalışmaları. Bu konuda ne durumdasınız?

Kartepe’de belli bir meydan yok. Ayrı ayrı beldelerden oluştuğu için her belde kendini merkez addediyor. Ama hükümet konağı inşaatı başladı. Belediye hizmet binası ve ticaret argümanlar da onu besleyince, yollarla bağlantılar kurulduğunda bir merkez oluşacak. Bilindiği üzere bu yer Köseköy ile Sarımeşe arasında bir bölge.

İlk etapta benimsenir mi, tabi belli bir süre geçmesi gerekli. Aslında yol üstündeki Köseköy-Uzunçiftlik bölgesi daha bir merkez gibi görülüyor. Belki burası tercih edilseydi daha doğru da olabilirdi. Ama zaten nüfusumuz hızla artıyor. Bugün itibariyle belki 110 bine ulaştık. Dolayısıyla böyle gelişmiş bir yerde meydan olması lazım. Ancak Köseköy’ün üst tarafından ayrı bir merkez oluştu. Alt tarafında üniversiteyi besleyen oluşumlar olacak ve bir merkezde orada oluşacak. Uzunçiftlik tarafında restoranlar ve lokantalar kendi ticari merkezini oluşturdu. Maşukiye ayrı bir turizm bölgesi. Arslanbey ile ilgili olarak da üniversiteyle görüşüyoruz ve Arslanbey kampusunu yeniden buraya getireceğiz. Bir hareketlilikte orada yaşanacak.

 

KARTEPE TURİZM İLÇESİ KALMALI

Bana göre Kartepe sadece turizm ilçesi olarak kalmalı. Ama şu ya da bu şekilde çok eski dönemlerde bir sanayi oluşmuş. Uluslararası sanayiler var, OSB var. Şu an itibariyle bu durumdan geriye dönüş imkansız. Çok radikal bir takım kararlar almak gerekiyor ki, bu şu dönem için imkansız bir durum. Allah’tan geniş bir yüz ölçüme sahibiz. Ticarete de turizme de yeterince yerimiz var. Kartepe’de turizm için çok fazla bir şey yapmaya gerek yok. Biraz ufkunuzu geliştirirseniz, yeterli Allah birçok güzelliği lütfetmiş zaten.

 

İZMİT BELEDİYESİ İLE ORTAK TURİZM HAREKETİ

İzmit Belediyesi ile birlikte ortak turizm çalışmalarımız var. Mesela kültür turizmi için İzmit’te, doğa turizmi için Kartepe’de bir takım çalışmalar yapıyoruz. Ortak söylemlerde ve birlikteliklerde bulunuyoruz. Şu an benim ekibim Sudi Arabistan’daki turizm fuarında ve orada ilçemizin tanıtımı yapılıyor.

 

ÇEVRE İÇİN YENİ PROJELER

Allah lütfetmiş dağ vermiş, kayak tesisi olmuş. Ama insanları bölgemizde gezdirebilmek için farklı projeler yapmalıyız. 1-2 lokantanın dışında çok fazla birey yok. Kartepe’ye insanları çekecek şeyler yapmalıyız. Mesela Sukay Tesisleri’ni tadil ettik. Orayı cazip hale getirecek projelerimiz var, bu yıl onları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Oranın hemen üzerinde SEKA Kampı’na aldık ve tadilatına başladık. Burayı Turizm Ofisi haline getireceğiz. En önemlisi teleferik projesinde son noktaya geldik.

 

Evet, bir de çok merak edilen ve muhalefet partilerinin zaman zaman çeşitli söylemlerde bulunduğu teleferik projesi var…

Bölgemizin güzelliklerini, günümüz teknolojisini kullanarak insanlarla buluşturmalıyız. Teleferik projemiz bu yüzden çok önemli. Bizim hayalimiz, Kartepe zirvesine giden teleferiği Sapanca Gölü üzerinden geçirmekti. Ancak böyle olursa teleferik, hem hızlı trenin hem de TEM Otoyolu’nun üzerinden geçmiş olacak. Bu da birtakım izinleri gerektiriyor. Biz ise derbent üzerinden teleferiği geçireceğiz. Maliyet çalışmaları yapıldı. Projeyi geliştirdiğimizde gölün karşı yakasından Derbent’e, oradan da aktarmalı olarak zirveye teleferiği işleteceğiz.

 

YAP-İŞLET-DEVRET

Proje yap-işlet-devret modeli ile yapılacak. Yer tahsis edeceğiz, yüklenici firma hem bu yere tesisini, cafesini, restoranını yapacak, hem de taşıma işinden para kazanacak. Birkaç firmayla görüşüyoruz, son aşamaya geldik. Bu firmalardan bazıları yerli. Biz 3-4 ay içinde resmi prosedürleri tamamladığımız takdirde Derbent’ten zirveye olan kısmı 2017 yılının ilk çeyreğinde teleferiği işletmeye açacağız. 2 yıl içinde tamamlanacak.

 

KARTEPELİLİK BİLİNCİ

Kartepelilik bilincinin oluşması için bir kere ilçe halkının sahip çıkacağı bir takım argümanlar olmalı. Teleferik ve sportif başarı bunlardan biri. Ticari ve sosyal olarak Kartepelinin, ilçesi dışında arayışa girmeyeceği bir şeyleri olmalı. Arslanbey’e üniversitesini geri getiriyoruz. Bu da Kartepelilik bilincine etkisi olan bir argümandır…

 

“KENDİ KENDİMİZE YETEBİLMELİYİZ”

Bunların dışında gençler için cafeler, çocukların eğlenebileceği bir lunapark ve temalı park. Kartepeli tacirin vergisinin ilçede kalmasını sağlayacak vergi dairesini, noterini getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Bütün bunlar yapıldığında Kartepe kendine yettiğinde bu bilinç oturacaktır. Siz Kartepe’de her şeyi bulduğunuz zaman Kartepelilik bilinci gelişir. Bu tür çalışmaları hızlı bir şekilde yürütüyoruz. Biz geldiğimizde ilçemizde 2 banka vardı, şimdi bu sayı 12’ye yükseldi. Bir özel üniversite de ilçemize gelecek, bu konuda son noktaya gelindi. Kartepe’nin kendi yüzme havuzunu yapıyoruz. Uzuntarla’daki doğal yaşam parkı hızlıca yapılıyor ve Türkiye’nin en büyük doğal parkı olacak.

 

CEZERYE FESTİVALİ DÜZENLENECEK

İlçenizin ekonomik değerlerinden biri haline gelmiş olan cezeryeniz var. Bu konuda ne gibi yatırımlar söz konusu?

Cezerye ile ilgili geçmişte bir takım çalışmalar yapılmış, ancak daha sonra ara verilmiş. Biz bu dönem cezeryeye gereken önemi vereceğiz, hatta festivalini düzenleyeceğiz. Bu festival, ilçemizi tanıtılması anlamında büyük etki sağlayacak. Bilindiği üzere Kartepe geniş bir coğrafya ve aynı zamanda 10 farklı beldenin oluşturduğu bir bölge. Bu durum bazı zamanlarda avantaja dönebiliyor. Mesela Eşme bölgesinin ayvası, Balaban ve Derbent’in kirazı, Maşukiye’nin armudu ile her yöre kendine has bir özelliğe sahip olması bilinirlik anlamında çok önemli.

 

EKOKÖY

Ketenciler bölgemizde Ekoköy’ü hayata geçirdik… Ekolojik doğal ürünler üretiliyor, vatandaş gelir elde ediyor, üstelik müthiş bir talep var. Biz de oraya gelenlere daha iyi hizmet verme anlamında bungalov evler yaptık. Onlar faaliyete geçecek. Hızlı bir dönüşüm var. Aynı zamanda ticari dönüşümde hızla devam ediyor. Müteşebbisler sürekli geliyor.

 

KARTEPE’TE İŞSİZLİK YOK

Türkiye’de en çok tartışılan sorunlardan biri işsizlik. Kartepe’de bu sorun ne ölçüde?

Sanayicinin bize katkısı büyük. Sanayi sosyal belediyecilik anlamındaki projelerimize katkı sağlıyor. En büyük katkısı elbette istihdam noktasında. Şu anda Kartepe’de istihdam problemi ve işsizlik yok. Sanayiye çok spesifik bakmamak lazım. Sanayi bir ülkenin gelişmişlik düzeyidir. Yeter ki doğayı, insan sağlığını tehdit etmesin ve teknolojik olsun. Ama şu anki sanayi yatırımları Kartepe’ye fazlasıyla yeterli. Daha fazlasına ihtiyaç yok. Kartepe’ye bu saatten sonra bacasız sanayi gelmeli. Vizyonu turizme çevirdik. Hatta ekonomik ömrünü tamamlamış sanayi kuruluşlarıyla görüşüp sanayiyi yıkıp ticariye dönüştürme gibi bir çalışmamız var. Stratejik bir bölgeyiz ve ticaret daha verimli bir hal alıyor Kartepe’de.

 

“12 MİLYON TL TASARRUF YAPTIK”

En başa dönersek, önceliğinizi ekonomi olarak anlıyoruz. Bu konuda nasıl tedbirler aldınız?

Her yiğidin kendine has bir yoğurt yiyişi vardır. Kimse kimseyi bu konuyla ilgili eleştiremez. Ben maliyet ve ekonomi odaklı bir yönetim modeli uyguluyorum. Maliyet muhasebesi uzmanıyım. Hayatım boyunca paraya yön vermekle uğraştım. Belki bu fıtrat nedeniyle ekonomi odaklı çalışıyorum. Ben yapacağım yatırımda sağlam basmayı severim. Bunu yapabilecek potansiyel de vardı Kartepe’de. Yaptığımız tasarruf politikasıyla 10-12 milyon lira düzeyinde bir tasarruf elde ettik.

 

"BELEDİYENİN GELİRLERİNİ ARTTIRDIK"

Belediyenin mülkiyetinde olup sahip çıkmada biraz daha eksik kalınmış, kira gelirleri olsun, o yerlerin belediye tarafından ödenen elektrik su giderleri gibi konulara düzenleme getirdim. Telefonu, elektriği, suyu, gazı, yakıtı teknolojinin de yardımıyla düzenledim ve nereden baksanız aylık 1 milyon kadar tasarruf etmiş olduk.

 

Kartepe AŞ’de işler nasıl gidiyor?

Kartepe AŞ’ye, SUKAY tesislerini işlettireceğiz. Kartepe AŞ’yi belediyeye işçi sağlayan bir aracı olarak değil ticari olarak kar eden bir hale getireceğiz. Profesyonel bir genel müdür getirdik. Kadrosunu oluşturuyoruz. Zarar ederken, zarar etmesini engelledik. İnşallah ileride kar eden bir kurum haline getireceğiz.

 

“OTEL FURYASI BAŞLADI”

Kartepe’nin belli bölgelerini turizm alanı olarak ilan ediyoruz. Tamamladığımız zaman yeni otel ve tesisler buralara gelecek. Yatırımcılar hazır. Kartepe’nin zirvesine mevcut otelin dışında yeni bir otel yapma olanağı yok. Sadece aşağıda yapılabiliyor. Zaten bu bölgelerde 10’a yakın otel inşaatı başladı. Üç tane 5 yıldızlı, 2 tane 4 yıldızlı ve butik otel inşaatları var. Belki orta vadede zirvede 3-4 tane daha otel açılabilir. Turizm alanı ile ilgili kat etiğimiz yol ona işaret. Biraz zor olacak ama kolayı herkes yapar zaten.

 

Kartepe’deki kentsel dönüşüm çalışmaları ne durumda?

Kentsel dönüşümün gerektiği yerler var. Vatandaşımıza kendimizi biraz daha ispat ettiğimizde bu konuda adım atabiliriz. Kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme çevrildiğini ima eden, kafası o işlere çalışan bir meslektaşınız var. Biz onun söylediği gibi vatandaşa rağmen hiçbir şey yapmayız. Yapacağımız iş halkın lehine olmalı. Vatandaş derse ki biz bu projeyi istiyoruz, projeleri hazır. Diledikleri gibi kentsel dönüşüm yaparız. Vatandaşa gidip, “Ben size bunu yapıyorum” demeyeceğim. Vatandaş bizim yönetimimize ve ciddiyetimize inanırsa, gelir biz hazır derse yaparız. Birde riskli bölge var, Atakent bölgesi gibi. Oralarda da alt yapılarını oluşturduğumuzda bir kentsel dönüşüm başlatacağız. Bizim yaptığımız projelerde üste para verme değil üste para alacaktı vatandaş.

 

Kartepelilere son mesajınız nedir?

Benim duyduğum heyecanı duyan Kartepelilerin sayısını artırmak, aynı heyecanı paylaşmalarını istiyorum. Hiçbir dönem kaybetmediğimiz heyecana şevk vermelerini istiyorum. Yaşanılabilir bir Kartepe ortaya çıkarmak istiyoruz. Tüm projelerimizi danışarak yapıyoruz. Bilsinler ki borçsuz bir belediye ile önümüzdeki 4 yıla önemli imzalar atacağız. Sıradan belediyecilik hizmetleriyle 5 seneyi geçirirsem eyvallah demeye hazırım.

Çok uzun yıllar sonra gururla anılacak projeler için uğraşıyoruz. Bakanımız, Büyükşehir Belediyemiz ve teşkilatımız bize inanıyor. Halk arkamızda olduğu sürece hoş seda bırakacak projeler yapacağız. Dönemimi pazarlık yaparak devralmadım. Bu zamanda en iyisini yapmak istiyorum. Kendisine mevki makam arayan biri olmayacağım, geçmişi ile kendisine mevki ve makam teklif edilen biri olmak istiyorum. Eğer teklif edilmeyecek bir insan olarak görülürsüm de kenarda çekilip işinin başında oturmayı hazmedecek biriyim. Röportaj: Bülent EKİNCİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HAsan Aktop 3 yıl önce

gerek köseköy gerek kartepe hizmete aç tasarruftan bahsediyorsunuz.ak parti köseköyde olsun kartepede olsun bu dönemde çuvallıcak çünkü bütün kartepedeki siyasiler at gözlüğü ile bakıyorlar görmek istediklerini görüyorlar verdiğimiz oylara yazık diyecek hale geldik ayıp kardeşim ekstra birşey istemiyoruz belediyenin görevleri vardır bunlar düğünlerde davetlerde açılışlarda boy göstermek değil yollardan geçerken deveye hendek atlatır gibi kaçıyoruz ortalık pislik içinde köseköyde hala hayvan ahırları bunların yarattığı sineklerde geçilmiyor birde kalkmış şukadar tasarruf yaptık diyorsunuz ilaçlama yapıcağınız para sizin tasarrufunuz olabilir ama halkın sağlığıyla oynuyorsunuz.isuya verilen dilekçelere rağmen bile gelip alt yapıyla ilgilenilmiyor açılıcak olan yollar açılmıyor görmek istediklerinizi görüyorsunuz.kartepede köseköyde bu dönem kaybetti kaybediceğini sayın üzülmez o koltuk boş kalmasın diyemi oturuyor orda çıksın gezsin çevresindeki aynı insanları görmekten sıkılmadımı ayıp

Avatar
Köseköylü 3 yıl önce

Selehattin amcan dozer üstünde hep hizmet yok diyorsun adam 7-24 Çalışıyor

Avatar
Arslanbey li 3 yıl önce

Kültür merkezi diyor nisan ayında baslicaz dedi hala baslicak herhalde parasini repoya yitirdi faiz ile yapıcak lar. Bundan iyi tasarruf mu olur. ....