banner445
Öne Çıkanlar Sanat bizim yollar amaçlı kartepeye

SNOP İzmit Metal'de Sözleşme İmzalandı..
 Türk Metal Sendikası ile S.N.O.P Türk metal arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Yapılan anlaşma sonrasında Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, bir açıklamayla bilgilendirme yaptı.

Türk Metal- S.n.o.p İzmit Metal 01-09-2016/31-08-2018 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi anlaşma ile sonuçlanmıştır.

Hatırlanacağı gibi Sendikamız Türk Metal İle Snop İzmit Metal San. A.Ş. arasında yürütülmekte olan 2. Dönem Toplu İş Sözleşme görüşmeleri 4 Ağustos 2016 tarihinde başlamış muhtelif tarihlerde yapılan toplantılar sonucu 30 Eylül 2016 tarihinde uyuşmazlıkla kesilmiştir.

Sendikamız 6356 sayılı kanun gereği görüşmelerini Resmi Arabulucu turk-metal1evresinde devam ettirmiş, ancak arabulucunun tüm çabalarına rağmen anlaşma sağlanamamıştır.

 

Sendikamızın 06 ocak 2017 Grev uygulama kararı aldığı işyerinde Snop İzmit Metal İşvereninin sendikamızı görüşmelere davet etmesi sonucu 22-12-2016 tarihinde fabrika sahasında bir araya gelerek Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri devam ettirmiş neticesinde taraflar arasında anlaşmazlığa neden olan maddeler üzerinde uzlaşı sağlanarak işyerinde çalışan üyelerimizin huzurunda 01-09-2016/31-08-2018 dönemini kapsayacak toplu iş sözleşmesi imza altına alınmıştır.

Yapılan anlaşmaya göre

Sözleşmenin; 1. Altı ayında işyeri ortalamasına %17,04 zam.

180 kişinin çalıştığı işyerinde çalışanlar 31-08 2016 tarihinde almakta turk-metal4oldukları ücretlerine 01 Eylül 2016 tarihinden itibaren %12 Saat ücret Zammı ve Her tam yıl için 10 Krş kıdem zammı saat ücretlerine yansıtılmıştır.

Ayrıca nitelikleri bakımından uzmanlık isteyen işlerde çalışan işyeri teknik eleman kadrosunda yer alan üyelerin saat ücretlerine ortalama 46 Krş teknik eleman zammı ile birlikte işyeri ücret ortalamasına ilk Altı ay için toplamda %.17,04 oranında artış sağlanmıştır.

Buna sonuca göre; Ücret zammı,kıdem zammı ve nitelikleri bakımından uzmanlık gerektiren işlerde çalışan teknik Personele alınan zamlar ile turk-metal-2sonuçlanan toplu iş sözleşmesinde çalışanların 31 Ağustos 2016 almakta oldukları aylık ücretlerine ilave olarak sözleşmenin ilk Altı ayında 288,60 ila 840,36 tl arasında değişen rakamlarda artışlar sağlanmıştır.

Sözleşmenin 2.Altı ayında Enflasyon

3.Altı ayında Enflasyon +2 puan

4.Altı ayında Enflasyon oranında

Sosyal Yardım Zamları

Birinci yılında %17,22 ile %100 arasında değişen oranlarda artışlar sağlanmıştır. Sözleşmenin İkinci yılında ise sosyal yardımlar yıllık enflasyon oranında artırılacaktır

Ayrıca yıllık ücretli izin süreleri 1 yıl ila 5 yıl arası çalışanların izin günleri 16 Günden 18 Güne çıkarılmıştır. 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 22 gün 15 yıldan fazla olanlara 26 gün olarak belirlenmiştir

Sonuç olarak Snop İzmit Metal İle sendikamız arasında çalışanlar adına yürütülen 2. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin masa başında çalışma barışı bozulmadan uzlaşı ile imzalanmış olmasından duyduğumuz memnuniyeti özellikle belirtmek isteriz.

Sözleşme süresi boyunca üyelerimiz ile birlikte oluşturmuş olduğumuz birlik, bütünlüğümüz neticesinde önemli kazanımların elde edildiği işyerinde imza altına alınan sözleşmenin Kurulduğu günden bu güne kadar işin, işyerinin gelişimi için alınteri-emek dökerek işletmenin bu günlere gelmesinde önemli katkılar sağlayan başta çalışanlar olmak üzere, s.n.o.p izmit metal işyerine, sendikamıza ve çalışma hayatına hayırlı olmasını dileriz.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.