banner447
Öne Çıkanlar engelli 17 görülmedi Belediyesi kartepe

Kocaelililere 41 milyonluk 39 müjde!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sabancı Kültür Merkezi'nde, 40 milyon lira yatırım bedelli Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek 3, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak birer tesisin temelini atmak için günü ilimizde geçirdi. Bakan, Eroğlu ilk olarak Vali Hüseyin Aksoy’u, akabinde AK Parti İl Başkanlığını ve ardından da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti.

15 ORMAN KÖŞKÜ PROJESİ

"DSİ tarafından inşa edilecek Kandıra Safalı Göleti, Karamürsel Tepeköy Göleti Sulaması ile Kartepe Eşme, Topağaç, Liman, Maden ve Kuru dereleri ıslahı projeleri. OGM tarafından ağaçlandırma ve ormancılık projesi adı altında yapılacak 1 tesis ile DKMP tarafından Eriklitepe Tabiat Parkı'nda inşa edilecek kır lokantası, seyir terası, macera parkı, 15 orman köşkü gibi projelerden oluşan ve bir demet halinde tek tesis olarak kabul edilen projeler.

fikri-isik-(34).jpg

1,17 MİLYON METREKÜP SU

"Törende ayrıca 10 aileye gelir getirici tür sertifikası, 11 aileye Orköy sertifikası ve 8 köye orman yangınlarıyla mücadele maksatlı su tankeri verilecek. Bakan Eroğlu merasimde ceviz, kocayemiş, ıhlamur, defne ve fıstıkçamı fidan türlerinden oluşan toplam 2 bin 750 fidanı vatandaşlara ücretsiz dağıtıldı. Bakan Eroğlu tarafından temeli atılacak tesislerle Kocaeli'de 1,17 milyon metreküp su depolanacak.

4,.jpg

110,5 MİLYONLUK 39 MÜJDE

Bin 110 dekar tarım arazisi sulanacak, 1 mahalle ve 400 dekar alan taşkınlardan korunacak. Eroğlu, programı çerçevesinde ayrıca 15 Mart 2013, 21 Kasım 2014 ve 22 Ocak 2016'da Kocaeli'ye verdiği 110,5 milyon liralık 26 müjdeye ilave olarak 46,5 milyon lira yatırım bedeline sahip 13 müjde daha verecek. Böylece son 4 yılda Kocaelilere toplam 157 milyon liralık 39 müjde verdi. Müjdeler arasında gölet ve taşkın koruma tesisleri, mesire yerleri, gelir getirici tür ağaçlandırma ile 3 otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun kurulumu yer alıyor.

AÇILIŞA KATILIM YOĞUN OLDU

Sabancı Kültür Merkezi'nde Toplu açılış törenine; Başbakan Yardımcısı Fikri Işık,Vali Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Kocaeli Milletvekilleri, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, Orman Genel Müdürü İsamil Üzmez yaptı, , Devlet Su İşleri(DSI) Genel Müdürü Murat Acu, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mehmet Uzunoğlu İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Vekili Salih Akbaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, daire müdürleri, muhtarlar STK temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

fikri-isik-(12).jpg

KOCAELİ’NE CİDDİ YATIRIMLAR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış programın ilk konuşmasını Orman Genel Müdürü İsamil Üzmez yaptı. Üzmez, konuşmasına katılımcıları selamlayarak başladı. Orman ve su ileri olarak Koaceli’nde ciddi yatırımlarımız var. Devlet ormancılığından millet ormancılığına geçiyoruz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın sözünden yararlanıyoruz. Halka hizmet hakka hizmet. Orman köylülerimiz kaldırmak için neler yapıyoruz?

YETER Kİ KÖYLÜMÜZ KALKINSIN

Orman arazilerinde gelir getiren fidanlar dikilmesi sağlıyoruz.49 yılığına kiraya veriyoruz. Ormanı ekme biçme 3 yıl bize ait geri kalan 49 geliri onlara ait. Bağınıza bahçenize dikilen cevizin bademin yüzde 60 ı hibe. Yeter mi? yetmez. Bal ormanları kuralım dedik. Onlarada ormanlarını biz hazırlayıp veriyoruz ve yüzde 20 hibe veriyoruz. Orman köylüsünü yerinde destekleyip kalkındırmaya çalışacağız. Yeter ki köylümüz yerinde kalsın, kalkınsın. Bize destek veren Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

salonnn.jpg

SANAYİ KENTİNDE ORMAN OLMALI

5DSI Genel Müdürü Murat Acu, yaptığı konuşmada ise ,’Temel atma programında 5 proje var bunun 3 projesi bize ait’ diyerek projeler hakkında detaylı bilgi verdi. Acu’nun ardından selamlama konuşmasını yapmak üzere Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu davet edildi. Karaosmanoğlu, Temel atma töremizin kentimize insanımıza hayırla vesile olmasını temenni ediyorum. Orman demek hayat demek akciğer demek. Kocaeli gibi sanayi kentinde ormansız ağaçsız yaşamak mümkün değildir. Doğal filitre ormanlarımızdır” dedi. 

ARTIK ŞEHİRDEN KÖYLERE GÖÇ VAR

Ormanları korumamız gerektiğini belirten Karaosmanoğlu,  ormanlarımız da yangın olması durumunda tedbirlerin alındığını ifade etti. Karaosmanoğlu ayrıca ilimizde 5 mavi bayrağın olduğu da altını çizerek belirterek, ‘Bizim şehrimizde ne varsa köylerimizde de o var. Köyden şehre değil, şehirden köye göç var artık” ifadesini kullandı. Karaosmanoğlu’nun ardından Vali Hüseyin Aksoy, kürsüye davet edildi. Aksoy katılımcıları selamlayarak konuşmasına başladı.

KOCAELİ’NİN YÜZDE 42’Sİ ORMAN

Aksoy yaptığı konuşmada ilimizin coğrafi özeliklerinin önemine değinerek, ‘Kocaeli genel olarak sanayi şehri olarak Türkiye’de biliniyor. Türkiye’nin sanayisinde ve ticaretinde önemlidir. Yüzde 42 si ormanlarla kaplı bir kent ayrıca. Ormanlarda vatandaşlarımızın daha üst seviyede yer alması için bugünde önemli çalışmalara gerçekleştirilecek. Kocaeli’nde ayrıca yüzde 43.7 si tarım arazisi. Böylece sulu tarıma geçecek ve çiftçilerimizin daha fazla kazanabilmesi adına önemli bir adım atılacak.

ERDOĞAN’IN KOCAELİLİLERE SELAMI VAR

Orman ve Su İleri Bakanı Veysel Eroğlu ise yaptığı konuşmada Kocaeli ile gönül bağının olduğunu ifade etti. Eroğlu ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilimizi sevdiğini söyleyerek selamını Kocaelilere iletti. Başbakan Binali Yıldırım’ın da selamlarını iletirken, Yıldırım için , ‘Yolların kralı’ ifadesini kulandı. Kocaeli’ye teşekkür etmek için geldiğini söyleyen Bakan Eroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminde Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli’nin dim dik durduğunu belirti, ‘O gece destan’ yazıldı dedi. 

KABİNENİN EN ÖNEMLİ BAKANI EROĞLU

Bakan Eroğlu ayrıca yatımlar hakkında da detaylı bilgi vererek katılımcıları bilgilendirdi. Tesislerin ilimize Halil İbrahim bereketi getirmesini temenni etti. Bakan Eroğlu’nun akabinde ise sahneye Başbakan Yardımcısı Fikri Işık davet edildi. Işık, konuşmasına protokol üyeleri ve katılımcılarını selamlayarak başladı. Işık, ‘Kocaeli’ne ciddi katkılar sağlayacak olan projelerin temel atma töreninde bulunmanın onurunu yaşıyorum. Kabinenin en önemli bakanı Orman Bakanı olması sebebiyle Veysel Eroğlu’dur.

zeki-aygun-(16).jpg

4 MİLYARA YAKIN AĞAÇ TOPRALA BULUŞTU

Ağaca ve ormana hizmet eden sorumlu bakamızdır. Topraktan, sudan, hava durumundan da sorumlu. Kocaeli bir sanayi kenti olarak bilinir. AK Parti İl iktidara geldiğinden bu yana Türkiye büyük önemli dönüşümlere imza attı. Bu dönüşümlerden en özeli 4 milyara yakın ağacı toprakla buluşturmak her baba yiğidin harcı değildir. Bu büyük hamleye balan olarak riyaset eden Orman Bakanımız Veysel Eroğlu’na bu ülkenin bir ferdi olarak teşekkür ediyorum.  Son 115 yıllık dönüşümlerden büyük payı alan Kocaeli’dir. Bunu görmek durumundayız.

KOCAELİ GRİ BİR KENTTİ ARTIK YEŞİL

Bazıları bunu görmüyor ama Kocaeli halkı bunu görüyor. Kocaeli gri bir kentti. Gri şehirden yeşil şehre emin adımlarla yürüyor. Kocaeli sanayi kenti ama Kocaeli’yi Türkiye’nin üretim üstü olması için adımlarını attık. 15 yıl önce bu şehirde gidilecek yer sınırlıydı. Şu anda ailenizle gidebileceğiniz o kadar alternatif var. Birileri hala dudak büyük olabilir ama halkımız kadir-şinastır. Son 15 yıl içerisinde sadece Kocaeli’ne dikilen ağaç sayı 25 milyon. Buna Büyükşehir’in çalışması da dahil değildir. Yeşil alan sayısında büyük bir artış var’dedi.

KARAOSMANOĞLU’NU KIZDIRMAK İSTERSENİZ

İbrahim Karaosmanoğlu’nu uzun süredir tanıdığı belirten Işık,’ İbrahim bey çok anlayışlı biridir onu kızdırmak isterseniz yeşile basmanız yeter. Doğaya büyük önem veriyor. Ankara’da yeşil derseniz Veysel Eroğlu, Kocaeli’nde yeşil derseniz ise İbrahim Karaosmanoğlu’dur” dedi. Başbakan Yardımcısı Işık, konuşmasında ayrıca DSI’nın de Kocaeli’nde yaptığı çalışmalara değinerek bilgi verdi. Işık ayrıca 271 yılına kadar Kocaeli ve Sakarya’nın su sorunu ortadan kaldıracak projenin temelinin atıldığını söyledi.  Protokol konuşmalarının ardından toplu açılış töreni gerçekleştirildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.