Öne Çıkanlar Niloya gençleri başiskele kartepe kandıra

KİHMED’den araştırma: Gençler bağımlı
 Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Kocaeli İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği (KİHMED) tarafından yürütülen “Bağımlılığın Etkisindeki Gençler Araştırması” projesi ile ilgili; Sekapark Kültür Alanı’nda bulunan KİHMED Eğitim ve Gençlik Merkezinde basın toplantısı düzenlendi.

 

İZMİT VE KARTEPE

Basın toplantısına KİHMED Başkanı Sabahattin Yamak, Kocaeli Öncü Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Ali Küçükkeskin, KİHMED Başkan Yardımcısı Ali Bilgi ile Proje Koordinatörü Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan, Proje ekibinde yer alan Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Genç katıldı.

 

1.100 ÖĞRENCİYLE ANKET

Proje hakkında bilgi veren KİHMED Başkanı Sabahattin Yamak; “Araştırmamızla Kocaeli İzmit ve Kartepe’ deki Liselerde öğrenim gören öğrencilerimiz arasında sigara, alkol ve madde bağımlılığı ile internet bağımlılığı durumlarını tespit etmeyi amaçladık. Bu kapsamda nisan ve mayıs 2015 tarihlerinde araştırma ve proje ekibimiz, Anadolu Liseleri, Meslek Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerini temsilen seçilen 7 okuldan toplam 1100 öğrenci ile rehber öğretmenlerin de desteği sağlanarak sınıf ortamında anketler yaptı.

 

PROJELER SÜRECEK

KİHMED Başkanı Sabahattin Yamak, “KİHMED ve Kocaeli ÖNCÜ Gençlik ve Spor Kulübü olarak bu tür sosyal sorumluluk projelerine devam ederek, tespit edilen sorunlara çözümler arayacağız. Gençlerimizi ve geleceğimizi koruma adına var gücümüzle, sorumluluklarımızın farkında olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Biliyoruz ki geleceğimiz gençliğimizde. Bu manada en başta Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bize böyle bir araştırma projesinde destek sağladığı için ve hocalarımıza da yardımları için teşekkür ederim” dedi.


İŞTE SONUÇLAR

Proje Koordinatörü Yrd. Doç Dr. Hasan Hüseyin Taylanda araştırma hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Buna göre gerçekleştirilen araştırma sonucunda şu çarpıcı sonuçlara ulaşıldı:

 

İnternet bağımlılığı: yüzde 4.1

Lise öğrencilerinin yüzde 4,1’i internet bağımlısıdır. Yüzde 21,6’sı ise internet bağımlısı değil ama internet bağımlılığı riski taşıyan grupta. Erkekler, kızlardan daha çok internet bağımlısı. Erkeklerde internet bağımlılığı, yüzde 5,6; kızlarda ise yüzde 2,2. Parçalanmış ailedeki öğrenciler, diğer aile biçimlerinden daha çok internet bağımlısı.

 

Soysal medya: % 80

Evlerin çoğunda (%88) bilgisayar var. Hanelerin büyük çoğunluğu (%90,4) internet özellikli cihazlara sahip. Öğrenciler, günlük ortalama 47 dakika kitap okumakta; 1 saat ders çalışmakta; 1,5 saat televizyon izlemekte; yine 1,5 saat bilgisayar kullanmakta; 2 saatten fazla internet ve akıllı cep telefonu kullanmakta. Öğrencilerin yüzde 80’inin Facebook hesabı bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin %40 Twitter hesabı vardır.

 

Sigara içme oranı: %28

Yine araştırmaya göre liselerde sigara içme oranı yüzde 28,2. Erkek öğrenciler, kız öğrencilerden daha çok sigara içmekte. Parçalanmış ailedeki gençler, daha çok sigara içmektedir. Öğrencilerin yüzde 2,4’ü alkolü çok sık tüketmekte; yüzde 9,2’si ise ara sıra alkol kullanmakta. Çok az alkol tüketenlerin oranı ise yüzde 6,5. Toplamda az ya da çok alkol kullanımı yüzde 18,1.

 

Uyuşturucu madde: % 3,6

Liselerde (az ya da çok) madde kullanımı yüzde 3,6’dır. Yüzde 1,2’si uyuşturucu, uçucu maddeyi çok sık kullanmakta. Uyuşturucu ve uçucu madde kullanımının ayrıntılarına bakıldığında öğrenciler en çok Esrar, Yatıştırıcı/sakinleştirici ilaçlar, Bonzai ve Ecstasy gibi maddeler kullanmaktadır.

 

İntihar düşüncesi: % 23

Evden kaçan öğrenci oranı, yüzde 17. Kendine zarar verme düşüncesinde olanlar, yüzde 23’tür. İntihara teşebbüs oranı ise yüzde 11. Lise öğrencilerinin çok azı, genel olarak insanlara çok güvenmekte. Üçte ikilik kısmı, insanlara az güvenmektedir. Aileye ve aile üyelerine güven ise yüksek. Neredeyse tamamı, az ya da çok ailesine güvenmekte.

Demokrat Kocaeli

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.