Öne Çıkanlar ruhi seneye bugün Alımı atlattı Arslanbey Belediyespor deplasmanda...

Bu haber kez okundu.

 Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kartepe Gazetesi İmtiyaz sahibi Cem Şakoğlu'nu ziyaret etti ve bir dizi açıklamalarda bulundu. Üzülmez,Kartepe’de öyle değişimler olacak ki bırakın ilimizi Türkiye genelinde fark edilecek” dedi.  İşte Şakaoğlu ve Üzülmez'in o röportajından satır başları:CEM ŞAKOĞLU: Başkanım öncelikle Hoş geldiniz. Sizinle en son 15 Temmuz sürecinde bir röportaj yapabilme fırsatımız olmuştu. Aradan bunca zaman geçti ama bu süreç içerisinde de Kartepe’de çok şey değişti. Sanki 15 Temmuz süreci sonrasında Kartepe’ye sihirli bir el dokundu ve o dokunuşla ilçemiz şaha kalktı. Ne oldu böyle birden bire?

HÜSEYİN ÜZÜLMEZ: Ben de sizin gibi başlayayım, öncelikle Hoş bulduk. Haklısınız 15 Temmuz süreci zor bir süreçti gerçekten. Memleket olarak en azından az bir hasarla atlattık diyebiliriz. Türk insanı bu süreçte inanılmaz bir direniş koydu ortaya. Bu güne kadar ülkenin her iyi gidişinde darbelerle bu gidişata dur diyenler bu kez karşılarında milleti buldu. Milletin iradesi bildiğiniz bir kahramanlık destanına dönüştü. Ben bu süreçte müthiş bir varlık gösteren Kartepe halkına sizin vesileniz ile bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Türkiye’de tankların önüne atlamak kaydıyla belki de o direniş hareketini ilk başlatan Kartepe insanıdır. Bunu tüm Türkiye gördü. 15 Temmuz süreci sonrasında da bu birlik beraberlik meyvelerini vermeye başladı.

ŞAKOĞLU: Biraz projeleri konuşalım, neler yapıyorsunuz?

ÜZÜLMEZ: Hepinizin bildiği üzere bizim seçim beyannamemiz üzerinde projelerimiz vardı. Kartepe insanına vaatlerimiz vardı. Bu vaatlerimizi projelendirmiş ve devletin makamlarına bu projelerimizi sunmuştuk. Zaman içerisinde olgunlaşan projeler hayata geçirilmeye başlandı. Bakın mesela Teleferik projesi uzun zaman önce planlanmış bir projeydi. Üzerinde yapılan uzun çalışmalar neticesinde yapımına karar verildi. İhale aşamasına çok az bir süre kaldı. Siz haberini daha önce yaptınız zaten. İki etap olacak teleferik projesi. İlk etabı Derbent’ten Kuzuyayla’ya çıkacak. Bu proje bitirilip işlemeye başladıktan sonra ikinci etaba başlayacağız. O da Seka Kampı’nın oradan Derbent’e uzanacak.

ANKARA’DA BU KENTİ DOĞRU

TEMSİL EDEN İNSANLAR VAR

ŞAKOĞLU: Peki Başkanım Teleferik projesine tamam diyelim, bir Kocaeli Adliye Sarayı projesi var ki, benim bildiğim Kocaeli’nde ne kadar belediye var ise bu projenin peşindeydi. Ne oldu da bu proje bize geldi?

ÜZÜLMEZ: Fotoğrafa öyle bakmayın. Her belediyenin kendisine göre projeleri var. Tabi ki sadece belediyelerin değil, devletin de plan ve projeleri var. Bunların her biri bir plan dâhilinde yürütülen işler. Tabi ki bu işler yürütülürken Ankara’da bu kenti temsil eden doğru insanlar var. Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık’ın bu konudaki katkılarını göz ardı edebilmemiz mümkün değil. Tabi ki kent ve ülke için çaba harcayan diğer vekillerimizin de. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu en az bir Kartepeli kadar çaba harcıyor inanın. Valimizden büyük destek alıyoruz. AK Parti İl Başkanımız Şemsettin Ceyhan her projede yanımızda. Hangi birisini göz ardı edebiliriz. Bu süreç içerisinde herkes üzerine düşen vazifeyi sonuna kadar yerine getiriyor. Bize de onların öncülük ettiği projeleri layıkıyla uygulamak kalıyor.

ŞİMDİLİK SIR AMA ÖNEMLİ

TURİZM GİRİŞİMLERİMİZ VAR

ŞAKOĞLU: Başkanım turizm adına ciddi işler planlanıyor ve sanki Kartepe’nin bundan sonraki geleceği turizm üzerine planlanıyor gibi görülüyor. Bu doğru mu?

ÜZÜLMEZ: Bir nebze evet. Bunu şunun için söylüyorum ki Kartepe’de varlığını sürdüren bir sanayi yapısı var. Göz ardı edebilmemiz mümkün değil. Belediye olarak beldemize katkı sağlayan bu insanları yok saymayacağız elbet. Ancak evet bölgenin gelişimi biraz daha turizm üzerinden ilerliyor. Elimizde Allah vergisi ilçemizin ismini aldığı bir dağımız var. Türkiye’nin her yerinden insanlar buraya tatile, kayak yapmaya geliyorlar. Gelen her insan Kartepe için bir kazanç. Kartepe insanının bunu iyi değerlendirmesi lazım. Bakın ilçemize dünya devi oteller açılıyor. Bunun bir sebebi olmalı değil mi? İlçemiz sınırları içerisinde sadece var olan tesislerimiz değil şimdilik sır olarak tuttuğumuz turizm girişimlerimiz olacak. Bakın Avrupa’nın en büyük Doğal Yaşam Parkı’nı Kartepe’ye inşa ediyoruz. 15 km gezi alanı olan bir doğal parktan söz ediyoruz. Burada yaban ve evcil hayvanlar doğal ortamlarında yaşayacaklar. İçerisinde piknik alanları, yürüyüş parkurları olacak. Bu müthiş bir proje. Sırf bu parkı görmek için Türkiye’nin birçok yerinden insanlar gelecek buraya. Askeri alanların değerlendirilmesi projesi üzerinde çalışmalarımız var. Bu alanlar içerisinde tarihi yapılar var ve bunlar turistik yapıya dönüştürülebilir. İnanın Kartepe taşı toprağı altın bir yer.

ŞAKOĞLU: Sayın Başkan son zamanlarda Kartepe’de vatandaşlar kamera ve mikrofonlarla dolaşan ve Kartepe Belediyesi ile ilgili soru soran insanlarla karşılaşıyorlar. Mikrofonlarda ‘Kartepe Belediyesi’ yazıyor. Bu yeni bir proje mi?

ÜZÜLMEZ: Sizin de bildiğiniz üzere çağımızda artık Sosyal Medya her şey. İnsanlar birçok şeyi Sosyal Medya üzerinden takip ediyorlar. Biz Kartepe Belediyesi olarak böyle bir uygulamayı ilk olarak ilçemizde başlatalım istedik. Böylelikle Kartepe sınırları içerisinde ikamet eden insanların da, bizi dışarıdan izleyen insanların da ilçemiz ve belediyemiz ile ilgili bilgilenmelerini istedik. Belediyenin hizmetlerinden vatandaşlarımızın haberi olsun istedik ve bu umduğumuzdan daha başarılı bir şekilde devam ediyor. Halkımız da inanılmaz memnun. Haberimiz yok dedikleri projeler var biliyor musunuz? Bu belki bizim, belki sizin eksiğiniz ama vatandaşımız yaptığımız hizmetleri bilmiyor. Biz şimdi bunun için çalışıyoruz. Bunu da bakın biz bunu yaptık demek için değil, bakın burada böyle bir proje var gelin siz de faydalanın demek için yapıyoruz. Bakın Kartepe Kadınlar Kulübü diye bir kulübümüz var bizim biliyorsunuz. 10 binin üzerinde üyesi var ve hala duymadık diyen insanlar var. Duyan ve yaptıkları faaliyetleri öğrenenler koşarak bu kulübe katılmak istiyorlar. Onun için demem şudur ki Kartepe insanı her şeyin en iyisine layık, biz de çağın getirdiği her şeyi onlar için seferber etmeye gayret gösteriyoruz.

ALEYHTE ALGI OPERASYONU

VAR AMA HALKLA İÇ İÇEYİM

ŞAKOĞLU: Sayın Başkan, halktan uzak diyorlar sizin için. Ya da halkın içerisine girmiyor diyorlar. Mesele kimi beldelere uğrama bile uğramıyor diye konuşuyorlar. Aslı var mı bunların?

ÜZÜLMEZ: Bakın bu bir siyasi söylem gibi gelmesin ama vatandaş ne söylerse haklıdır. Herkesin kendince bir beklentisi var bizden ya da belediyeden. Öyle veya böyle bizi yanında bucağında görmek istiyor. Deyin ki haydi ben uyduruyorum, Özel Kalem Müdürüm Harun Bey orada programımızı ve gittiğimiz yerleri ona sorun lütfen. Emre Beye sorun, Bora Beye sorun. Bunlar gittiğimiz, gezdiğimiz yerlerde bizimle birlikte gelen arkadaşlarımız. Her yere ve herkese gitmeye, ulaşmaya çalışıyoruz inanın. Günde 8-9 cenazeye, yazın hafta sonları 6-7 nikâha gittiğimiz oluyor. Hata ve eksiklerimiz vardır elbet. Unutmuş, atlamış, olmaması gerektiği halde kimi zaman nefsimize yenilip kırgınlık yapıp gitmediğimiz yerler olmuştur. Olmamalı ama olmuştur. Hiç birimiz mükemmel değiliz. Ben de değilim. Bunların tamamını zaman içerisinde telafi etmeye çalışıyorum. Zaman aktıkça Kartepeliler ile birbirimizi daha iyi anlıyoruz. Yapılanları görünce, uğraşılarımızı görünce halk bakış açısını değiştiriyor. Onun için vatandaş ne söylüyorsa haklıdır diyorum. Ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim ki, halktan uzak sözünü kabul etmiyorum. Şu ana kadar böyle bir şeyi dile getirmedim ama bana sorarsanız bu kasıtlı yapılan bir algı operasyonudur. Göreve geldiğimiz günden bu yana kimler tarafından yürütüldüğü son derece malum olan bir algı operasyonu. Neden yaptıklarını bilmiyorum. Ancak ellerinden geleni arkalarına koymasınlar biz bütün ekip arkadaşlarımızla birlikte olanca gücümüzle Kartepe için çalışıyoruz. Kısır ve günlük düşünmüyoruz. Kişisel çıkarların peşinde koşmuyoruz. Bakın ben kendi ilçeme hizmet etmekten büyük bir haz duyuyorum. Beni bu makama bu insanlar seçtiler. Yarın yaptığımız hizmetleri beğenmediklerinde oy vermeyerek bizi gönderebilirler. Bunda hiçbir mahsur yok. Bu makamlar kimsenin tapulu malı değil. Ben bu gün varım, yarın yokum. Ancak bu ilçenin faydası için bir taş bile koymuş olsam benim için bu büyük bir onurdur.

DAHA GÜÇLÜ BIR TÜRKIYE

IÇIN GÜÇLÜ BIR ŞEKILDE

‘EVET’ DIYORUZ

ŞAKOĞLU: Tabi projelerin yanı sıra şimdi önümüzde önemli bir referandum süreci var. Evet için ciddi bir kampanya yürütüyorsunuz? Milletimiz bu Anayasa değişikliğine neden evet demeli?

ÜZÜLMEZ: Sevgili Cem, Türkiye ne zaman belli bir çıkış yapsa önü kesilmeye çalışılmıştır. Hemen Türkiye’de istikrarsızlık yaratılır. Bu Anayasa değişikliği ile kalıcı siyasi bir istikrar sağlanacak. Üstelik tek başlılık sağlandığı için hızlı bir yürütme, hareket kabiliyet yüksek bir iktidar olacak. Yasama ve yürütme güçlenecek. Gazi Meclis’imiz ve milletvekillerimiz güçlenecek. Cumhurbaşkanı yüzde 50 oydan fazlasıyla seçildiği için birlik ve uzlaşma artacak siyasi kutuplaşma azalacak. Daha huzurlu bir Türkiye olacak. Güçlü bir Türkiye olacak. Bizim insanımız geçmişti yaşadığı kuyrukları, acıları unutmadı. Güçlü bir yönetim ve devlet birilerinin ülkemizi tekrar bu hale getirmesini engelleyecek. 16 Nisan’dan sonra Türkiye’nin önündeki tüm engeller kalkmış olacak. Bunun için “evet” diyoruz. Daha güçlü bir Türkiye için güçlü bir şekilde evet diyoruz. 2023 hedeflerimize ulaşmak için evet diyoruz. Bunun için var gücümüzle 16 Nisan’a kadar vatandaşımıza bunları anlatacağız.

YOL SORUNUNU DA

MUTLAKA ÇÖZECEĞIZ

ŞAKOĞLU: Başkanım harika şeylerden bahsediyorsunuz. Ancak biz Kartepe Gazetesi olarak sokaktaki insanlara sorduğumuzda en çok yol problemi ile ilgili şikâyetler alıyoruz. Anlattığınız tüm bu güzelliklerin yanında Kartepe’nin bu bir türlü bitmeyen yol problemi ne olacak?

ÜZÜLMEZ: Vatandaş sonuna kadar haklı. Ben de şikâyetçiyim yollardan. İnanın sokakta bana da mikrofon uzatıp sorsalar ‘Kartepe’den şikâyetiniz nedir?’ diye, ben de yol derim. Aşamadık bir türlü. Kartepe insanı bunu lütfen bir mazeret olarak algılamasınlar ama bizim ilçemiz yüzölçümü açısından çok geniş bir yer. Elbette ki herkes kendi evinin yolunun yapılmasını istiyor. Bakın bizim ne kadar asfalt döktüğümüz, ne kadar yol yaptığımız belediyenin kayıtlarında mevcut. Ancak bu yol şikâyeti işini bir türlü bitiremedik. Kimi yollar var ki bunu maalesef biz yapamıyoruz. Halkımıza da bunu tam olarak ifade edemiyoruz. Büyükşehir Belediyesinin yetkisinde olan yollar var. Bunlara ancak bildirim olarak müdahil olabiliyoruz. Büyükşehir Belediyemiz de elindeki imkânlar ve sıra dâhilinde bu yolları yapmaya çalışıyor. Yine de bir kez daha söylüyorum bu yol sorunu işini en kısa sürede çözeceğiz. Vatandaşımıza bu güne kadar gösterdikleri sabır ve anlayış için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Kartepe Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş diyorki 10 ay önce

sn başkan çoğu kişiden duyduğum şu; üzülmezi aday göstermezler nedeni ise halktan kopuk, bu işi becerecek ekibin olmayışı filan...size kimse nikaha gitmiyorsunuz yada cemiyetlere katılmıyorsunuz demiyor. halktan kopuk demek, vatandaşla selamlaşmaktan tutun, duygularını anlayacak ona göre refkleks geliştirecek bir yapınızın olmayışı kastediliyor. yani ruhumuza hitap edemiyorsuanuz. halkımızın etkinliğine gitmiş olmak için gitmek nerede, onlarla aynı hisi taşıyıp samimi bir kaç diyalog kurabilmek nerede. biz bunu bekliyoruz. vefa, dürüstlük, samimiyet bekliyoruz. seçim öncesi heyecanlı, sürekli alalh rızasınının dışında bir amacım yok diyen üzülmez, bugün güç ve yeniden başkanlığa devam etmeliyim diye düş,nüüp üst kadroyla büyük proje getirebilirmiyim de yeniden başkanlığı garanti eder miyim diye düşünen üzülmez'e dönmüş durumda. şaibem olmasın yukarısıyla aram iyi olsun bir kaç tanede teleferik gibi proje yaparsam yeniden aday olurum diye düşünmeye başladığınız için notunuz biraz kırık