Öne Çıkanlar oya şikayet Hükümetin r Açık Hasan Altınkaya Baba Oldu...

İSU’NUN ÖZELLEŞTİRİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR
İSU BAKANLAR KURULU KARARI İLE KURULDU

2560 Sayılı Kanuna göre İSU olarak 04.05.1995 tarihli 95/6750 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. Kanun da “Su ve Kanalizasyon İdaresi, Büyükşehir Belediyesine bağlı, müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğine haiz bir kuruluştur. Personeli 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine tabidir.” denilmektedir. 

İSU ŞİRKET NİTELİĞİNDE DEĞİLDİR

Görev ve yetkilileri yasayla belirlenmiş ve kamu tüzel kişiliğine haiz olan İSU Genel Müdürlüğü kamu hizmeti yapmaktadır. Yapılan kamu hizmeti insan ve çevre sağlığı için zorunlu olan hizmetlerdir. Ayrıca, İSU Genel Müdürlüğü bir kamu kuruluşu olup şirket niteliğinde değildir.

ÖZELLEŞTİRMEYLE İLGİLİ HİÇBİR ÇALIŞMA YAPILMADI

2560 sayılı kanun ülkemizde bulunan 16 adet Büyükşehir Belediyesi’nin su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmek amacıyla kurulmuştur. Herhangi bir Büyükşehir Belediyelerinden birisinde veya Kocaeli’nde farklı bir uygulamanın yapılmayacağından yeni bir yasal düzenleme olmaksızın diğer su ve kanal idarelerinden bağımsız olarak özelleştirilmesi de mümkün değildir. İSU’nun özelleştirilmesi ile ilgili hiçbir çalışma yapılmamıştır. Kamuoyunun bilgisine sunulur   İsu.gov.tr de yayınlanan açıklama; Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, 20.11.1981 tarih ve 17523 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 2560 sayılı İSKİ Kanunu'nun geçici 10. maddesinde yer alan "Diğer Büyükşehir Belediyelerinde kurulacak su ve kanalizasyon idarelerinin adına, kadrolarına, mevcut personelinin ve mal varlığının devrine ilişkin esaslar İçişleri Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı ile tespit edilir."hükmüne istinaden İzmit Büyükşehir Belediyesi'nin kuruluşu müteakip "İzmit Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSU)" olarak 04.05.1995 tarihli 95/6750 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. 2560 sayılı yasanın "Kuruluş" başlıklı 1. maddesinde, "... Büyükşehir Belediyesi'nin Su ve Kanalizasyon hizmetlerini yürütmek ve bu amaçla her türlü tesisi  kurmak, kurulu olanları devir almak ve bir elden işletmek üzere .... Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü kurulmuştur. "derken maddenin son paragrafında "... Su ve Kanalizasyon İdaresi, Büyükşehir Belediyesine bağlı, müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğine haiz bir kuruluştur. Personeli 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine tabidir." denilmektedir. Özel kanunla kurulmuş, görev ve yetkilileri yasayla belirlenmiş ve kamu tüzel kişiliğine haiz olan İSU Genel Müdürlüğü kamu hizmeti yapmaktadır. Yapılan kamu hizmeti insan ve çevre sağlığı için zorunlu olan hizmetlerdir. Ayrıca, İSU Genel Müdürlüğü bir kamu kuruluşu olup şirket niteliğinde değildir. 2560 sayılı kanun ülkemizde bulunan 16 adet Büyükşehir Belediyesi'nin su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmek amacıyla kurulmuştur. 2560 sayılı yasa Büyükşehir Belediyelerinin tamamında uygulanmaktadır.  Herhangi bir Büyükşehir Belediyelerinden birisinde veya Kocaeli'nde farklı bir uygulamanın yapılmayacağından yeni bir yasal düzenleme olmaksızın diğer su ve kanal idarelerinden bağımsız olarak özelleştirilmesi de mümkün değildir. Genel Müdürlüğümüzce bugüne kadar kurumun özelleştirilmesi ile ilgili hiçbir çalışma yapılmadığı gibi İçişleri Bakanlığı'na sorulan bir hususta bulunmamaktadır. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.