Öne Çıkanlar Üzülmez Cemiyetlerde... Teşkilatının Şafak vekil olduğunu Kiraya

Bu haber kez okundu.

 İsu Yöneticilerine Kalp Ve Damar Sağlığı Önerileri

Türkiye’deki ölümlerde her 100 kişiden 55’inin kalp krizinden kaynaklandığını ifade eden Op. Dr. Hüseyin Şaşkın, “Kalp krizi riskini sigara 3 kat, şeker hastalığı 7,5 kat, yüksek tansiyon 15 kat, yüksek kolesterol 50 kat ve aşırı kilo 70 kat artırmaktadır. ”dedi.

 

BELİRLİ PERİYOTLAR İLE SEMİNERLER

Abonelerine ülkemizin en sağlıklı içme sularından birini sağlayan ve kanalizasyon hatları ile atıksuları toplayıp modern arıtma tesislerinde arıtarak çevreyi koruyan İSU Genel Müdürlüğü, program çerçevesinde gerek mesleki gerekse belirli günler için yönetici ve personele eğitim seminerleri düzenliyor. Geçtiğimiz aylarda birçok uzmanı ağırlayan Kurum, son olarak kalp ve damar sağlığı alanında uzman olan Op. Dr. Hüseyin Şaşkın’ı ağırladı. Kurumun toplantı salonunda düzenlenen seminere Genel Müdür İlhan Bayram, Genel Müdür Yardımcıları Alaeddin Alkaç, Ali Sağlık ve Uğur Susoy, Daire Başkanları ile Şube Müdürleri katıldı.

 

KALP SAĞLIĞININ ÖNEMİ

Dünyada ve ülkemizde en sık görülen ölüm nedenin kalp ve damar hastalıkları olduğunu belirten Dr. Hüseyin Şaşkın, avrupaya göre de daha genç yaşta kalp krizi geçirildiğine dikkat çekti. Ailede genetik yatkınlık, yanlış beslenme, hareketsizlik, sigara ve pasif içicilik gibi risk faktörlerini önemsenmemesi, stres gibi faktörlerin sonucunda şeker, yüksek kolestrol ve tansiyon nedeniyle kalp krizlerinin yaşandığını ifade eden Dr. Hüseyin Şaşkın, ailesel genetik yatkınlık değiştirilemeyeceğini ancak diğer faktörlerden korunulabileceğini kaydetti. “Kalp krizi riskini sigara 3 kat, şeker hastalığı 7,5 kat, yüksek tansiyon 15 kat, yüksek kolestrol 50 kat ve aşırı kilo 70 kat artırmaktadır. ”ifadelerini kullanan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Şaşkın, kalp sağlığının korunması için sigaranın mutlaka bırakılması gerektiğini vurguladı.

 

YÜKSEK TANSİYON VE ŞİŞMANLIĞA DİKKAT

Hareketsizlik, aşırı kilo ve şişmanlığın da kalp ve damar sağlığında önemli etken olduğunu aktaran Dr. Şaşkın,”Karın içinde yağ dokusu artışı doğrudan kalp krizi riskini arttırıyor. Maalesef bir dirhem et 1000 ayıp örtmediği gibi kalp damar sağlığımızı da tehdit ediyor. Ondan dolayı şişmanlığın önlenmesinde ilk adım yeterli de dengeli beslenme ilkelerine uyarak yemek alışkanlığının değiştirilmesidir. Şişmanlık tedavi edildiğinde şişmanlıkla ilgili hastalıkların riskini, kan basıncını, kan şekerini, kan yağlarını ve erken ölüm riskini önemli oranda azaltır.”diye konuştu. Ülkemizdeki erişkinlerden her 3 hastadan birinden yüksek tansiyon bulunduğunu da aktaran Op.Dr. Hüseyin Şaşkın, yüksek tansiyonda en etkili önlemin tuz kullanmamak olduğunu kaydetti.

 

DİYABET ARTIŞI

Yüksek kolestrola karşı kalp dostu beslenmenin tarzının benimsenmesi tavsiyesinde bulunan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı, şeker hastalığının da ülkemizde çok önemli bir problem haline geldiğini söyledi. Kanda oluşan şeker yüksekliğinin damarlarda hasar vererek beyin, kalp, böbrek ve göz dolaşımına hasar verdiğini ifade eden Dr. Hüseyin Şaşkın, şunları kaydetti,”Türkiye’de diyabet sıklığı çok artmıştır.Her erişkinden biri şeker hastasıdır.Artık çocuklarda bile şeker hastalığı görüyoruz. Bunun yegane nedeni de yanlış beslenme ve hareketsizlik ile buna bağlı obezite yani şişmanlıktır.“
 

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ İLE SAVAŞ

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için risk faktörlerinin tümüyle savaşılması gerektiğini sözlerine ekleyen Op. Dr. Hüseyin Şaşkın, “Diyetimize dikkat etmeliyiz. Diyetimizden şeker, katı yağ, pirinç, ayaküstü yenilen yağı yüksek besinler, beyaz un azaltmalı veya çıkarmalıyız. Sebze yemeklerini arttırmalıyız. Kilomuzun artışını önlemeliyiz. Sigara içmemeliyiz. Hayatımıza egzersizi, sporu sokmalıyız; En azından yürüyüş yapabiliriz. Tansiyon kontrollerimizi yaptırmalıyız. Eğer yüksek ise tedavimizi doktorumuzun dediği şekilde yapmalı, ilaçlarımızı kesmemeliyiz.” dedi.

 

SAĞLIĞA ÖNEM VERİYORUZ

Abonelere sağlıklı içmesuyu ve altyapı hizmeti verdiklerini ifade eden İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, hizmetlerin yürütülmesinde yönetici ve çalışanların sağlığının büyük önem arz ettiğini söyledi. Yönetici ve personelin belirli periyotlarla sağlık taramasından geçirdiklerini ve yıl içerisinde eğitimler verdiklerini aktaran Genel Müdür İlhan Bayram, kalp ve damar sağlığı korunması için verdiklerini bilgilerden dolayı teşekkür etti. Seminerden önemli bilgiler öğrendiğini ifade eden İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, düzenledikleri sağlık programına katıldığından dolayı Op. Dr. Hüseyin Şaşkın’a günün anısına kurumun kültürel yayınları ile hediye verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.