Öne Çıkanlar mu gövde başsikele Fahri Kazanç ada göndem

Dytech’in grevdeki işçilerinden sert açıklama
 Mayıs ayında Türkiye genelinde başlayan metal direnişi ilimize de yansımış Kartepe’de Dytech Otomotiv işçilerinin büyük bir bölümü yetkili sendika olan Türk Metal Sendikası’ndan istifa ederek Çelik İş Sendikası’na üye olmuştu. İşveren Türk Metal Sendikası’nın üye sayısının azaldığını öne sürerek Toplu Sözleşme masasına oturmamıştı. Yaşanan sürecin ardından işveren ile anlaşamayan Türk Metal Sendikası 5 üyesi ile 4 Aralık tarihinde greve çıktı. Adına konuşan Alkame Altınışık Çelik İş Sendikası’nın Toplu Sözleşme taslağını açıklamasını istedi. Çelik İş Şube Başkanı Erdal Yaldız, Türk Metal Sendikası Başkanı Yakup Yıldız ve işveren yetkililerinin canlı yayında yüzleşmelerini isteyen Altınışık , “Biz Türk Metal’in adamı değiliz. Söz konusu işçinin mağduriyetinin engellenmesi olsaydı 9’uncu ayda Türk Metal sözleşmesi bittiği zaman hep beraber üye olurduk. Şu anda en az 2 yıl kaybımız olacak. İçerideki 600 arkadaşımızı düşündüğümüz için buradayız. Arkadaşlarımız işten atılma korkusu nedeniyle aramıza katılamıyor. Çelik İş Şube Başkanı Erdal Yaldız ‘500 TL zam vereceğim. Geriye dönük mağduriyetinizi gidereceğim’ desin. Bizler de içeri girerek Çelik İş Sendikası’na üye olalım. Çeliş iş ne vaat ediyor. Bizim kimseyle sorunumuz yok. Çelik İş Şube Başkanı Yaldız gelip bizim çayımızı içsin. Ücret konusundaki projelerini anlatsın” 

EKMEĞİMİZİN PEŞİNDEYİZ
Altınışık açıklamasına şöyle devam etti: “28 Mayıs tarihinde 01.00 sıralarında 10-15 kişilik Dytech çalışanı ve Türk Metal delegeleri Türk Metal temsilcilerini istemiyoruz diyerek işçileri galeyana getirip iş yasal olmayarak bıraktırdılar. Yaklaşık 100 kadar işçi iş bıraktı. Fabrika Genel Müdürü ve Türk Metal Sendikası Şube Başkanı işyerine gelerek konuşma yaptı. Şube Başkanı Yıldız temsilcileri görevden aldı. İşçiler içeri girdi. Çalışmaya başladı. İşveren her şey düzelecek dedi. Sabah olunca 08.00-16.00 vardiyası fabrika servisleri ile postanelere yönlendirilerek Türk Metal Sendikası’ndan istif ettirildi.  Biz zorla çalıştırıldık 9. Ayda sözleşme bitiyordu. Türk Metal Sendikası yeni dönem için de yetki belgesini almıştı. Çelik İş tarafından 700 TL Çelik iş iyileştirme yapıldığı söylendi. Verilen promosyon Çelik İş yapmış gibi gösterildi. Elimizde bu konuda belge var. Ben arkadaşları bilgilendirirken üzerine yürüyerek suratıma tükürdüler. Mağduriyetimizi insan kaynaklarına bildirdim. Disiplin kuruluna bildirmedi. Beni 2 defa ücretli izne çıkardılar. Bu süreçte fabrikaya 200 kadar işçi alındı. Sınava girecek insanları Çelik İş Sendikası’na üye yaptılar. İşçiler, 2 ayı dolmadan yetkisiz sendikaya işveren nezaretinde üye oldu. Üye olan zaten sınavı kazanmış oldu. Hat liderlerine memurluk teklif edildi. İşveren iyi niyetli olaydı bizimle görüşürdü. ‘Sizi mağdur etmeyeceğiz’ derdi. Biz ekmeğimizin peşindeyiz. İşçinin menfaatini düşündüğünü söyleyen Çelik İş Sendikası Şube Başkanı Erdal Yaldız ücretler konusundaki vaatlerini açıklasın”

Türk Metal Sendikası’nın Toplu Sözleşme taslağı şöyle: 
 • Toplu sözleşme başlangıç ve yürürlük tarihi 1 Eylül 2015-31 Ağustos 2017 arasında 6 aylık dilimler halinde olacak.
 • Toplu sözleşme taslağında yer alan ücret zamları başlıklı 34.madde ilk 6 ay zam karşılığı yüzde 38,6 oransal artışla 504 TL net ücret artışıyla Dytech Otomotiv çalışanlarının aylık ücretlerine yansıtılacak.
 • Toplu sözleşme taslağında yer alan yakacak yardım başlıklı 42.madde yüzde 31,45 artışla 108 TL olarak ödenecek.
 • Bayram harçlığı başlıklı 41.madde yüzde 82,58 artışla 300 TL olarak ödenecek. 
 • Yıllık ücretli izin yardımı başlıklı 43.madde yüzde 242,35 artışla 300 TL olarak ödenecek. 
 • Ulusal bayramlar ve genel tatiller başlıklı 28.madde ve hafta tatilinde yapılan çalışmalar başlıklı 29.madde ulusal bayramlar, genel tatil günleri ve hafta tatilinde yapılan çalışmaların ücretleri yüzde 150 zamlı olarak ödenecek. 
 • Yıllık ücretli izinler başlıklı 30.madde 1-5 yıl arası çalışanların izinleri 18 gün 5-15 arası çalışanların izinleri 22 gün olarak uygulanacak. 
 • Set-up Operatör Tazminatı başlıklı 35.madde asıl işine ek olarak işyerinde set-up operatörü olarak çalışmakta olan operatör tazminatı olarak yüzde 208,64 oranında artışla 250 TL olup operatör tazminatı uygulanacak. 
 • Hat lideri ve proses operatör tazminatı başlıklı 36. Madde asıl işine ek olarak işyerinde hat lideri ve proses operatörü görevini yürüten sendika üyelerine yüzde 45, 45 artışla 400 TL sorumluluk tazminatı ödenecek. 
 • Ağır ve tehlikeli işler tazminatı başlıklı 37. Madde kauçuk pişirme ve şekillendirme fırını ile bakım onarım bölümünde çalışan sendika üyelerinde yüzde 208,64 oranında artışla 250 TL olarak ağır iş tazminatı ödenecek. 
 • Gece çalışma tazminatı başlıklı 38.madde 20.00-06.00 saatleri arasında yapılan çalışmalarda gece çalışma tazminatı yüzde 10 olarak uygulanacak.  
 • İkramiye başlıklı 40.madde ikramiyeler 120 gün üzerinde her ay ücret ödemeleri ile birlikte 75 saatlik olarak ödenecek. 
 • Evlenme yardımı başlıklı 44.madde yüzde 52,61 oranında artışla 550 TL olarak ödenecektir. 
 • İş güvenliği malzemeleri başlıklı 55. Madde sivil ayakkabı 90 TL olarak nakdi veya fiş olarak uygulanacak. 
 • Müteferrik hükümler başlıklı 73.madde her yıl Ramazan ayı öncesinde tüm sendika üyelerine 300 TL’lik erzak yardımı yapılacak. Ayrıca MESS üyesi işyerlerinde çalışanlara ödenen 4.500 TL tutarındaki ek ödeme Dytech Otomotiv çalışanlarına yapılacak. 

Özgür Kocaeli

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.