banner447
Öne Çıkanlar Oyuncak Kafe oktay paşa Işık: El Bab tamamen kuşatıldı

Ağustos Ayı Kartepe Meclisi Hareketli Geçti...

Meclis toplantısına Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez başkanlık yaptı. Meclis oturumu öncesinde Belediye Başkanı Üzülmez, yapılan imar revizyon planı hakkında bilgi verdi. Üzülmez “2008 yılında çıkan yasa ve 2009 yılında ki seçimlerle Kartepe İlçesi 10 beldenin bir araya getirilmesi ile oluşturuldu. Belde belediyelerinin birleşmesinden önce her belediye tarafından ayrı ayrı imar planlaması yapılmıştı” dedi.

HAK VE HAKKANİYET İÇERİSİNDE

Kartepe İlçesi’nin oluşması sonrasında bir çok belde ve köylerde imar planlaması yapılmamış yada tamamlanmamıştı diyen Başkan Üzülmez “Farklı düşüncelerin yanı sıra İller Bankası tarafından yapılan planlar vardı. Bazı yerler hiç planlanmamıştı. Büyüyen ilçemizin hızlı bir şekilde planlanması gerekiyordu. Bir önce ki dönemde çalışmalar başlatılmıştı. Revizyon imar planlarının başlangıcı ve ihaleleri yapılmıştı. Biz geldiğimiz zaman başlayan bu işin hak ve hakkaniyet içerisinde, kimsenin hak ve hukukuna dokunmadan ama kanunun bize mecbur kıldığı konularda da kanunsuz iş yapmamak için vizyonumuzu ortaya koyduk” açıklamasında bulundu.

NİHAİ KARAR VERİLMEKTEDİR

Bizler buraya Allah için hizmet etmek için geldik diyen Üzülmez “Dua alalım beddua almaya gelmedik. Biz bu düşünce ile hareket ediyoruz. Planlarımızı yaparken hiçbir şekilde siyasi düşünce içerisine girmedik. Bizler planları hazırlayarak Büyükşehir Belediyesi’ne sunuyoruz. Büyükşehir Belediyesi tarafından nihai karar verilmektedir. Kartepe’de yaşayan vatandaşlarımızın hak ve hukuklarını korumak için 3.5 yıldır mücadele sergiledik. Kartepe’nin vizyonunu belirlerken ticaret ve turizm öne çıkacak şekilde belirledik. Yüzde 100 başarılı olabildik mi değil. Kanuni ve hukuki kısıtlamalar var. Vatandaşlarımızın yerlerinin değerlendirilmesi için elimizden geleni yaptık” ifadelerini kullandı.

BİZLERE BİLDİRİLMİŞTİR

Yapılan imar planları için vatandaşlarımızın yasal itiraz ve hukuki yollara başvurma hakkı vardır diyen Başkan Üzülmez “Tepetarla Mahallesi’nde iki konu öne çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi fay hattıdır. Burada vatandaşlarımızı başka yere alınması, halka ve bizlere ciddi külfet getireceği görülmektedir. Mevcut fay hattının planlara işlenmesi bizim sadece teknik bir işimizdir. Burada ki fay hattının çalışması bakanlık tarafından yapılmaktadır. Planlama yapılırken burada fay hattı olacaktır planlara işleyeceksiniz, fay hattını bir tarafa kaydıramazsınız. Fay hattını belediye meclis kararı ile kaydırıyorum diye bir şey olamaz. Unutmayalım ki kentimiz 1999 yılında asrın felaketini yaşamıştır. Fay hattı tamamen bizim yetkimiz dışındadır. Bakanlık tarafından yapılan çalışmalar sonrasında bizlere bildirilmiştir” şeklinde konuştu.

KARARA İTİRAZIMIZ OLMAZ

Tepetarla’dan kat konusunda yaşanan sorunda vardır diyen Üzülmez “Planlama yapılırken artacak nüfusa göre planlama yapılmaktadır. Biz Tepetarla, Balaban, Nusretiye, Şirinsulhiye, Suadiye’nin bir kısmı olmak üzere aynı durumda olan yerler için biz önerilerimizi hazırladık. Büyükşehir Belediyesi tarafından iki kat olarak belirlenmiştir. Bende sizin gibi düşünmekteyim. Buraya iki kat yetersizdir. Fay hattının ve etrafının şekillenmesi tamamen bakanlık tarafından yapılmıştır. Herkesin itiraz hakkı vardır hukuki yollara da başvuru yapılabilir. Fay hattını kaldırma gibi bir yetkimiz yoktur. Olsa bile bunun vicdan azabıyla yaşayamam. Hukuki olarak verilecek karara itirazımız olmaz” dedi.

CHP'DEN EĞİTİM İÇİN ADALET

Gündem maddelerinden 8. madde İmar Kömisyonuna havale edilirken, 3. ve 4. maddeler oy birliğiyle, 1,2,5,6 ve 7. maddeler ise oy çokluğuyla geçti. 2017 mali yılı ek ödenek ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu raporuna ve Plan ve Proje Müdürlüğünün Uzunbey Mahallesi 1196 ve 1197 nolu parsellere ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile ilgili İmar Komisyonu raporuna CHP Grurubu şerh koydu. İmar Komisyonu Üyesi Nilay Merttürk yazılı sunduğu şerh raporunda; "Eğitim bir hak aynı zamanda kamusal bir hizmettir. Eğitim hizmetinin kamusal hizmet olmaktan çıkarılması, nitelikten yoksun bırakılarak piyasanın insafına terk edilmesi çocuklarımızın eğitim haklarının tahrip edilmesi anlamına gelmektedir. Eğitim alanı olarak tahsis edilen bir alanı, özel eğitim alanına çevirerek eğitim kalkındırılamaz. Özel okulculuğu kalkındırarak eğitimde eşit fırsatlar da yaratamazsınız. Tam tersine fırsatların eşitsizliğini teşvik etmiş olursunuz. İlçemizin kalkınması, halkımızın yararı adına yapılacak olan, tüm teşvikleri ve yatırımları destekliyoruz. Ancak her ne kadar gerekli müdürlüklerinden uygunluk onayı alınsa da, verilen bu onayı şaşkınlıkla karşıladığımızı ve desteklemediğimizi belirtiyor eğitimde de adaletli olmaya davet ediyoruz" diyerek,CHP Gurubu olarak 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifinin taraflarınca uygun görülmediğini belirtti.

MECLİS ÜYELERİ BELLİ OLDU

Meclis oturumunda Sarımeşe, Uzunbey, Ataevler Mahallesi imar raporları Teleferik Tesisi Yapımı kabul edilirken, kültür sanat etkinlikleri kapsamında Sırbisyan Sancak Bölgesi Novi Pazar şehrinde yapılacak olan “Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali’ne Selahattin meclis üyelerinden Aktop, Hikmet Çelebi, Ergül Şirin, Ahmet Sağırkaya ve Ahmet Tatlı’nın gitmesine karar verildi. Festival maliyeti Türk Dünyası Belediyeler Birliği tarafından karşılanacak. CHP grupu kararı red ederken, festival için meclis üyesi ismi vermedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.