Kartepe-Eski Yunanlılar ve Romalılar'ın Bitinya dedikleri Kocaeli bölgesinde yer alan Kartepe yöresi Hititler, Frigler, Yunanlar, Traklar, Persler, İskender İmparatorluğu, Roma, Bizans, Emeviler, Anadolu Selçuklu Devleti, Latinler, Bizanslılar ve Osmanlı Devleti'ne yurtluk etmiştir. 6 Mart 2008 tarihinde ise ilçe statüsüne kavuşmuştur Kartepe.

Kartepe'de kayak yapmanın yanı sıra aklınıza gelecek tüm kış sporlarını snowboard, big foot, kar motosikleti gibi ve doğa yürüyüşü, dağcılık, voleybol, paintball, basketbol, futbol, hiking, bisiklet, ATV gibi aktivitelere de katılabilirsiniz. Kartepe'nin yanı başındaki Maşukiye'de bol oksijenli ormanlık alanlarında doğa yürüyüşleri yapabilir, her keseye uygun restoranların bulunduğu Alabalık Vadisi'nde alabalığın en lezzetlisini yiyebilir, birbirinden güzel mesire yerlerinde piknik yapabilir ve derelerinden balık tutabilirsiniz.

Yarım saat mesafedeki Sapanca Gölü'nde yüzebilir, su kayağı yapabilir, kiraladığınız teknelerle gölde gezinti yapabilirsiniz.

Eşsiz manzaranın tadını çıkarıp, bu güzellikleri fotoğraf makinenizle ölümsüzleştirebilir, şömine başında sıcak şarabınızı veya çayınızı yudumlayabilirsiniz Kartepe'de.

Bir kar klasiği olan sucuk ekmek yemenin dışında Kartepe'ye sadece 15 km uzaklıkta olan Maşukiye'de tereyağlı, yumuşacık, kokusuyla sizi büyüleyen kiremitte alabalık yemenizi tavsiye ederim. Burada hemen hemen her şey kiremitte ve odun fırınlarında pişirilip sunulur; peynir, mantar, köfte. Bunların yanında ızgara tavuk ve et çeşitleriyle, zeytinyağlı ve bol çeşitli salata, tatlı ve sevmeyenleri dahi tiryaki edecek güzellikteki içilesi çayı da var tabi.

Kartepe Seka Kampı'na giderek müthiş Kartepe panoraması ve Sapanca Gölü manzarlı piknik yapabilirsiniz. Sevdikleriniz ile birlikte çok keyifli bir zaman geçirebileceğiniz Seka Kampı'na gitmenizi tavsiye ederiz.


İnsanı kendine hayran bırakan Sapanca Gölü


Seka Kampı piknik alanı aynı zamanda suya girebileceğiniz panoraması ile insanı büyüleyen gözde yerlerden biri.

banner453

banner452