banner450
Öne Çıkanlar kartepe Hıdırellez Topladı köseköy köseköy kaza

Tarım fuarının ilki açılıyor

Fuarda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 100 ton yem bitkisi tohumu (mısır, dane ve silajlık, süt otu, inokulant(silaj yapım malzemesi), doğal yem katkı maddesi) dağıtılacak. Ramada Otel’de gerçekleştirilen fuarın basın toplantısına Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İlhan Özel, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, KOSGEB Kocaeli Genel Müdürü İbrahim Ustaömer, KSO Başkan Vekili Ahmet Başaran, KOTO başkan Vekili Volkan Yılmaz, KOTO Genel Sekreteri Mert Alnıpak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Lütfi Efil katıldı. Fuarda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 100 ton yem bitkisi tohumu (mısır, dane ve silajlık, süt otu, inokulant(silaj yapım malzemesi), doğal yem katkı maddesi) dağıtılacak. Öte yandan Kocaeli’nin yüzölçümü 3 Bin 505 kilometrekare, tarım alanı Bin 250 kilometrekare, Bin 450 metre karesi orman, geri kalanı ticaret ve sanayi alanı. Öte yandan ilimizde 24 bin kayıtlı çiftçinin 16 bini aktif çalışıyor.

18 İŞTİRAKÇİ
TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Sanayi Odası işbirliğinin yanı sıra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği (TÜKEBİR), T.C. Kocaeli Valiliği, Kocaeli Ticaret Odası, İzmit Belediyesi, Gebze Ticaret Odası, Körfez Ticaret Odası, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Ticaret Borsası, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası, Akyazı Ticaret Borsası ve KOSGEB’in destekleri ile eş zamanlı olarak hazırlanan Doğu Marmara Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı ve Doğu Marmara Sera, Bahçe ve Süs Bitkileri Fuarı 11-15 Nisan 2018 tarihleri arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

BİTKİLER DE FUARDA OLACAK
Bitki çeşitliliğinin yanı sıra üretim ve peyzaj uygulamaları esnasında kullanılan her tür ekipmanın da bulunacağı Fuarlarda, bitkiler konusunda da tüm çözümler bir arada bulunacak. Tarım, hayvancılık, tarımsal mekanizasyon, traktör, tohum, süt endüstrisi, sera, bahçe ve süs bitkileri ana konu başlıklarından oluşan Doğu Marmara Tarım, Hayvancılık ve Sera-Bahçe ve Süs Bitkileri Fuarları, 11-14 Nisan tarihleri arasında 10:00-19:00 saatlerinde, 15 Nisan’da 10:00 ila 18:00 saatlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

4 ÜLKEDEN HEYET GELECEK
TÜYAP Kocaeli Doğu Marmara Tarım, Hayvancılık ve Sera-Bahçe ve Süs Bitkileri Fuarları 30 Bin metrekarelik kapalı alanda 160’ın üzerinde katılımcı firma ve firma temsilciliği ile ilk kez kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Bölge ekonomisine büyük katkı sağlamayı amaçlayan Fuarlar, 11-15 Nisan tarihleri arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşiyor. Tarım profesyonellerini bir araya getiren Fuarda; Azerbaycan, Gürcistan, Kıbrıs, Irak’tan alım heyetleri ağırlanacak.

8 İLDEN ZİYARETÇİ
Tarım ve hayvancılığa katkı sağlamak amacıyla ilimizde Doğu Marmara Tarım, Hayvancılık ve Sera-Bahçe ve Süs Bitkileri Fuarları düzenlemeye karar verdiklerini belirten Alagöz, “Geniş ürün yelpazesinde açtığımız fuarlarımızda ziyaretçilerimiz, modern tarım ve bahçeciliğin ihtiyaç duyduğu her türlü donanım ve teknolojiye ulaşırken aynı zamanda yeni teknoloji ürünleri de yakından takip etme imkanı buluyor. Fuarlarımızda Adapazarı, Ankara Bolu, Bursa, Düzce, Sakarya, Yalova, Zonguldak’tan ziyaretçi ve katılımcılar ağırlayacağız. Doğu Marmara’yı buluşturacak olan Fuarlarımıza tüm katılımcı ve ziyaretçilerimizi bekliyoruz” diye konuştu.

‘ÜRETİM GÜCÜNÜ GÖZ ÖNÜNDE TUTUYORUZ’
Fuarların kapsamları hakkında da bilgi veren TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, “Bölgenin sektördeki üretim gücü göz önünde bulundurularak fuarları planlanıyoruz. Tarımsal mekanizasyondan tohuma, gübreden hayvancılığa, seradan süs bitkilerine kadar pek çok firmayı ağırlayacağımız fuarlarımızın yeni iş bağlantılarına vesile olması için tanıtım ve pazarlama çalışmalarımıza büyük önem veriyoruz. Doğu Marmara Tarım, Hayvancılık ve Sera-Bahçe ve Süs Bitkileri Fuarları, her iklime uygun dış mekan bitkilerini, mevsimlik çiçekleri, iç mekan bitkilerini yüzlerce çeşidi ile bölgenin önemli fuarı olma özelliğini de üstlenecek” dedi.

ORTAK BİR VİZYON
Alagöz, “Doğu Marmara Tarım, Hayvancılık ve Sera-Bahçe ve Süs Bitkileri Fuarlarını Kocaeli ile buluşturmaya hazırlanan TÜYAP Kocaeli, 11-15 Nisan tarihleri arasında tarım sektörünü bir araya getirecek. TÜYAP olarak Kocaeli’nde düzenleyeceğimiz fuarlara bir yenisini daha eklemekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yıl ilkini gerçekleştireceğimiz Doğu Marmara Tarım, Hayvancılık ve Sera-Bahçe ve Süs Bitkileri Fuarlarımız ile sektöre canlılık getirmeyi amaçlıyoruz. Fuarımızın sektöre ve bölgeye hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türkiye’nin en büyük fuar şehri İstanbul’un doyuma ulaşması Anadolu’yu cazibe merkezi haline getirmeye başladı. Bu kapsamda iştirakçilerle birlikte bir vizyon ortaya koyduk” dedi

BOLU, DÜZCE VE YALOVA’YA DA FUAR ÇALIŞMASI
Kocaeli’nin üretim ve sanayi üssü olduğuna dikkat çeken Alagöz, “Kocaeli’nin ticaretin ana merkezi haline getirilmesi için önemli bir çalışma. 160’ın üzerine firma olacak. 8 Bin 500 metrekarelik alan ürün ve hizmetlerini sergilemek üzere fuar hazırlıkları devam ediyor. Azerbaycan, İran, Gürcistan ve KKTC’den gelen misafirlerimizi de ağırlayacağız. Önümüzdeki dönem aileleriyle gelmek üzere fuarımızı tanıtmış olacağız. Fuarlarımıza ev sahipliği yapan şehrimiz Kocaeli ama çevre illerin tamamına hitap ediyor. Sadece isimle değil özünde de hitap etmek için Sakarya yurtdışında gelen heyet ikili iş görüşmeleriyle Sakarya’da bir araya gelip Sakarya’nın iş imkanlarını geliştirecek çalışmalar yapacağız. İlerleyen yıllarda bu çalışmaları Bolu Düzce Yalova için de yaparak taçlandıracağız” dedi.

ZİYARETÇİLER BİR ÇATI ALTINDA
KSO Başkan Vekili Ahmet Başaran ise “14 sanayi bölgemiz var. Biri de gıda ihtisas sanayi bölgesi olacak. Kandıra OSB önünde hiçbir engel kalmadı. İlimiz bundan sonra gıda bölgesi olarak anlam taşıyacak. Oda olarak Kocaeli’nin fuarlar şehri olması için birçok çalışma yaptık. Yurt içi ve yurtdışından gelen ziyaretçiler aradığı tüm ürünleri bulabileceği bir çatı oluşturduk. Fuarımız sektöre ve bölgemize hayırlı olsun” dedi. Ardından söz alan KOTO Başkan Vekili Volkan Yılmaz, “Yakalan ivme ile fuarların Kocaeli’de kök saldığını net bir biçimde ortaya koyuyor. TÜYAP ile ortak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

‘ÖNEMLİ BİR TARIM İLİYİZ’
Yılmaz’ın ardından söz alan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İlhan Özel, “İlimiz sanıldığının aksine önemli bir tarım ilidir. Büyük ve küçükbaş hayvancılığımızla balık istihsalimizle, gıda üretim işletmeleriyle( Bin 300 civarı) cevizimizle fındığımızla önemli bir tarım iyiyiz. Sanayinin aşırı gelişmesi tarımı biraz ikinci plana itmiştir. Yeni teknolojiler ve bilgiler aktarılacak. Nüfusun önemli bir kısmı da tarımla uğraşıyor. Çiftçimizle makine üreticimiz, diğer sektörün temsilcileri bir araya gelecek. Kocaeli’de ilk olması çok önemlidir. Fuarın devam etmesini hatta uluslararası olmasını canı gönülden istiyoruz” diye konuştu.

‘15 BÜYÜKŞEHİR FUARDA OLACAK’
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık Lütfi Efil ise “Böylesine büyük bir fuar organize ettiği için TÜYAP’A çok teşekkür ediyorum. Tarım ve hayvancılıkta çok iyi hizmetler veriyoruz. Kocaeli Büyükşehir belediyesi olarak köylümüze çiftçimizi büyük destek veriyoruz. Süt tankları dağıtıyoruz, tavuk çiftlikleri yapıyoruz. Yaklaşık on beş büyükşehir belediyesi bu fuara katılacak. Endüstriyel tarımın gelişmesinde Kocaeli’nin sanayi şehri olmasına çok katkı sağlayacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

‘FUAR ŞEHRİ OLACAĞIZ’
KOSGEB İl Müdürü İbrahim Ustaömer, “2018 yılı itibariyle 7 fuara destek veriyoruz. Kocaeli çok hızlı yol aldı. Hızlı bir şekilde fuarlar şehri olmaya ilerliyoruz. Kocaeli sanayi bir şehri ama tarım potansiyeli de fazla. İlk kez yapılan fuarın ilimize ve bölgemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Özgür Kocaeli

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.