Son zamanların gündem maddesi cemaat/dersaneler meselesi biliyorsunuz. Bu konu benim gündemimde değildi fakat hiç düşünmediğim anda bende tartışmanın içersinde buldum kendimi.  O halde bir kaç satır yazmak kaçınılmaz oldu.

Aslında arizamik bir konudan söz ediyoruz, uzmanlık gerektiren ve yüzeysel tartışılamayacak bir konu, konunun hassasiyetine binaen, bilinenleri yazarsak ukalalık etmiş olmayız.

Öncelikle bir demeç'i hatırlamakta fayda var.  “Hükümetin samimi olup olmadığı Kabineden ve Hükümet programından anlaşılacaktır.” 12 Haziran 2011 seçimleri sonrası % 50 oy alan Ak Parti Hükümeti için, Zaman gazetesi genel yayın yönetmeni Hüseyin Gülerce bu açıklamayı yapmakta hiç bir sakınca görmüyor.

Aradan neredeyse iki buçuk yıl geçtikten sonra aynı yetkili, ortaya çıkan iktidar-cemaat tartışmaları üzerine ; "Bir dost boğazıma yapışmış, boğazımı sıkan eli tutmayayım mı ?" diye soruyor.

Hızını alamamış olsa gerek, devletin Milli eğitim bakanına yol göstermeye kalkmış bakın ne diyor ; "Sizin gibi bir insana mı düştü gönül köprülerini dinamitlemek ?.  Eğitimi hallaç pamuğu gibi atmak size mi düştü ?. Tarihe böyle mi geçmek istiyorsunuz ?. Sizi, Nabi Avcı yapacak tek hareket istifa etmenizdir."

Ben anlayamadım doğrusu kim kimin boğazını sıkıyor ?. Gerçi  son Bakanlar Kurulu toplantısında alınan karar ile bu konuda ki yol haritası belirlenmiş oldu.

Oldu olmasına da, bu açıklamalar bana bir futbol takımızın içler acısı söylemlerini hatırlattı. Ne diyorlardı ?. "Bizi çekemiyorlar, kıskanıyorlar  ama biz dimdik ayaktayız ve bu hasetçilere gücümüzü göstereceğiz, bizi yıkamayacaklar vs."

Peki kardeşim sizin neyinizi çekemiyorlar ?. Şampiyonlar liginde şampiyon mu oldunuz ?. Ya da başkaca bir uluslararası kupa mı aldınız ?, ya da kıtalararası şampiyonluklarınız mı var da, sizi kıskanıyorlar, haset ediyorlar ?.

Zat_ı şahaneleri de aynı söylemleri yapıyor na gariptir ki. "İçlerindeki hasedi zor bastırıp, ilk fırsatta sütre gerisinden sahneye fırlayanlar, objektiflik adına adalet terazisini tekmeleyenler, iki tarafı da idare etmek için, ağır ol da molla desinler elbisesi giyenler, gerçek dostlar, gerçekten temel insan haklarını ölçü alanlar ve hukukun üstünlüğünden yana olanlar bu sınavda belli olacak." demek suretiyle aba altından sopa gösteriyor.

Söyleyin Allah aşkına, bu sözler/demeçler/kışkırtmaları boğazı sıkılan biri nasıl yapabilir ?. Yoksa Devlet'in Milli Eğitim Bakanlığı size bağlı mı olmalı ?.

Sormazlar mı, Bunca yıldır,  alaca inek gibi sağdığınız camianızın hangi eğitim sorunu hallettiniz ?, hangi başarılarınız size hased edilmesini sağlıyor ?.

Mesela ; Harvard Üniversty' de İleri Uluslararası kıstası (IUK) 625 puan olan bir öğrenci gönderdiniz de bizim haberimiz mi yok ?.

Massachusetts institute of technology'ye 3-5 öğrenci gönderdiniz de sizi kıskananlar sutre gerisinden sahneye fırlayıp engel mi oldular ?.

Yoksa Uluslararası öğrenci değerlendirme programı (PISA) sonuçlarında ilk sıraları sizin yetiştirdiğiniz öğrenciler aldı da  biz mi duymadık ?.

Bu alanda Türkiye Dünya sıralamasında neden sondan ikinci sırada hiç araştırdınız mı ?.  Kim bilir belki de sizin başarı anlayışınız ile başkalarının başarı anlayışları farklı alanlarda şekilleniyor ne dersiniz ?.

Şimdi ben burada kalkıp "Türk Dünyası araştırma Vakfı"'ndan bahsedersem, Polis teşkilatını, askeri okulları, devlet üniversitelerini ele geçirmeye çalışanlardan da söz edersem işin sonu gelmez. 

Bu nedenle, "Kayseri  ya da Kırıkkale Nakşilerin,  Sütçü İmam bilmem hangi gurubundur" gib paylaşımlardan da söz etmeyeceğim, dedim ya bu konu sıradan bir konu değil.

Bazıları şimdi beni cemaat karşıtı, hatta düşmanı ilan edecekler biliyorum, oysa gerçekler hiçte öyle değil.

Şimdi ben sizi otuz üç yıl öncesine götüreyim. Hatırlayın, 1980 cuntasını en çok destekleyen, “Kenan Evren okullarda din dersini zorunlu hale getirdiği için cennetliktir” diyen kimdi ?. Düşünün,  bütün zamanlarda sağ ya da sol iktidarları canı gönülden kim destekledi ?, onlarla  en iyi geçinen kimler di ?.

Diyeceksiniz ki, Erbakan Hükümeti ile anlaşamadı. Doğru, bu gün de onun öğrencileriyle anlaşamıyorlar.

Tabii akabinde Ecevit hükümetiyle nasıl anlaştığını da söylersiniz umarım. Hatta Cennet'te Ecevit'e şefaatçı olacak olan da ben değilim, ama Ecevit hükümeti zamanında Meclis'e kontenjandan 7-8 Milletvekili soktuklarını sizin bildiğiniz gibi benim de duymuşluğum vardır.

Mesela şu soruyu hep sormuşumdur kendi kendime ; Ülkemizde ki diğer tarikat ve cemaatler, Gülen cemaatine neden hep mesafeli durmaktadırlar ?.

Nakşî ve Kadri gelenekten gelen birçok tarikat ile birlikte Milli Görüş Çizgisinde olanlar, Süleymancılar, Nurcuların bazı kolları ve nihayetinde Türk Milliyetçileri bu yapının kökünün dışarıda olduğuna neden inanmaktadırlar ?.

Temel felsefesi Risale_i Nur olan ve Saidi Nursi ile aynı zamanda yaşamasına rağmen hayatı boyunca onunla tanışmamış ve ziyaret etmemiş bir cemaat ve onun liderini düşünün.

O lider ki ;  "Bediüzzaman zamanında yaşadım ve adını da duydum, Risale-i Nurları da duydum. Ancak her Erzurumlu gibi bizde biraz Turancılık vardı. Onun için ziyaret etmedim Bediüzzaman’ı" diyen kişidir.

O nedenle bürokrasi atamalarından, yürütme faaliyetlerine kadar, hükümete doğrudan etki etme mücadelesi  içersinde olan, hatta iktidara ortakmış gibi görüntü vermekte hiç bir beis görmeyen,  haklarında kütüphaneler dolusu kitap, dergi, mecmua ve araştırmalar yapılmış, ulusal ve uluslararası derinliği olan devasa bir yapıdan söz ediyoruz.

Bilmem bu konunun ne kadar arizamik bir konu olduğunu anlatabildim mi ?.

Son olarak yine zat_ ı şahaneleri'nin kendi dua'sı bitirelim yazımızı. "Allah'ım, beni, dostlarımı kaybedeceğim sınavdan geçirme. Dost kazanmak yıllar alıyor, onları kaybetmek istemiyorum."

Bende Amin diyorum. 

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özer KarslIoğlu 4 yıl önce

Amerikanin,Yahudinin emrinde çalışan Türkiye üzerine hatta Türk tarihinde bunlar kadar hain hiç bir Cemaat görülmedi...Yalnız alt tabakaya hiç bir şey demiyorum onlarin temiz duyguları ile dinimizi kullanarak din tuccarligi yapıyorlar...Son olarak Amerika ve yahudiler binmeyeceğe eşşeğe semer vurmazlar. ..

Avatar
arif 4 yıl önce

Ahmet bey tespitleriniz çok yerinde.cemaat 11 yıl hükümeti kullandı.kendileri demimuydu biz bu iktidar döneminde kurumsallaştık diye.ne oldu ne değişti sormak gerekir.Millet yarrına bişey yapılınca belaltı vuruyolar.on yaptıkları açıklamalar hepten benim gibi sempatiyle bakan insanları bile çileden çıkardı.allah iislah etsin hepsini