Darbeleri yapanlarla planlayanlar farklı unsurlardır her zaman…

Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim... Peki öyleyse tarihin karanlık(!) koridorlarında birlikte dolaşmaya ne dersiniz? Sizinle küçük bir röportaj yapabilir miyiz?

 Efendim emperyalizm ile  nasıl mücadele edilir? Biraz yardımcı olmaya çalışabilir miyim?

 Ülkenizin maddi-manevi, yer altı-üstü , akla gelebilecek her türlü değerlerinin, ülkeniz insanının ya da şirketlerinin elleriyle işlenerek-pazarlanarak yine ülkeniz ve ülkeniz insanı için harcanmasıdır diyebilir miyiz? Ya da silah sanayiden akla gelebilecek her türlü sanayinin ve üretimin millileştirilmesi olarak özetlenebilir mi? Veya dünyayı örümcek misali sarmalayan bir medya ağına sahip olmak , böylesi bir mücadele de önemli midir? Bir tık daha ileri gitsek , eğitimden sanata, sanattan edebiyata, edebiyattan sağlığa her alanda mevcut değerleri geliştirerek daha iyisine-ilerisine ulaşabilmek olabilir mi? Belki de hepsi ya da sizin katacaklarınız neler?...

 Düşünüyorum da 2. Abdülhamit, İngiliz Petrol şirketlerinin ortaklık teklifini kabul etmiş olsaydı, bugün dünyanın en zengin ailesi Osmanoğulları ve topraklarımızda da İngiltere vari bir yönetim olur muydu  şu an? Suudi Arabistan örneğinden malumumuzdur ki paraperestlerin, güçperestlerin, efendi olmak dışında bir gayeleri olmayanların, ne İslam'la ne Türk'le ne de bir başka milletle ya da dinle problemleri yok galiba? Bu yaklaşımla, yeter ki ‘’Efendi Olmaya Soyunma ’’ emrine uy mu denilmek isteniyor?

 1.       Cihan Harbi öncesi İttihat ve Terakki içerisinde ki İngiliz-Alman çekişmesi , ülkeyi kimin abad edeceği için mi yapılıyordu dersiniz? Son dönem İttihatçılardan İngilizlerin çekinmelerinin sebebi İttihatçıların bizatihi kendileri miydi yoksa bağlantılı oldukları şirketler miydi? Ne dersiniz 31 mart sonrası tahttan indirilen 2. Abdülhamit ile Osmanlı’nın varlığı manen sona erdirilmiş olabilir mi?

 2.       1921-1922 , Lozan öncesinde Talat-Cemal-Enver-Said Halim paşaların ortadan kaldırılışlarını nereye koymalı-nasıl değerlendirmeliyiz? Bu suikastler basit bir intikam mıdır? Ne yani Birinci dünya savaşı da bir cinayetten sebep mi başladı?

3.       Kazım Karabekir’in, Rauf Orbay’ın, Ali Fuat Cebesoy’un , Refet Bele’nin sırayla tasviye edilişlerini de başörtüsüne(!) özgürlük istemelerine bağlayabilir miyiz? Yoksa İzmir suikasti de dahil hepsi, Lozan ve daha net adres versek Musul etrafında dolanıyor olabilir mi?

 4.       Bir de aklıma takıldı Atatürk’ün emriyle kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası ne anlama geliyor? Ne yani Cumhuriyet özgürlük-serbestlik değil midir ki Mustafa Kemal bir de başına serbest koydurma gereği duymuş? Mustafa Kemal'de başörtüsüne(!) özgürlük adına mı daha serbest bir Türkiye arzuluyordu sizce? Yoksa birileri Cumhuriyet'i bir yerlere bağlamıştı da Mustafa Kemal o bağları koparmaya mı çalışıyordu?

 5. Peki; o zaman da ya da bu zaman da şu-bu devlette görev yapmış olan bazı bakanların-askerlerin-bürokratların-müsteşarların emekli olunca ,çok uluslu  şirketlerde görev alabiliyor olabilmeleri sadece tecrübelerine verilen değerle izah edilebilir mi? İlgiliye-bilgiliye sürpriz yoktur demiş ünsüz bir düşünür...

 6. Mason localarının pirinin İskoç Riti olduğunu düşünürsek, İskoçya'dan İngiltere'ye bir adımda geçsek sizce bu locanın Lordlar kamarasıyla ilişkisi ne düzeydedir. Dahası İngilizlerin emrinde olabilir mi bu İskoç R(b)İTİ?

7. Efendim yahudiler Filistin'i İngilizlerden mi almıştı? Daha keskin sorarsam, ilgisizlerin zannettiğinin aksine dünyada ABD-İSRAİL savaşı İngiliz-israil dostluğu mu süregelmekte? Süveyş'ten İngiliz'i-Fransız'ı-İsrailliyi kim kovmuştu? Bu paralel de Irak'a ABD ile İNGİLTERE müttefik olarak mı yoksa birbiriyle savaş halinde olan iki ayrı devlet olarak mı girmişti acaba? Ne dersiniz İngilizler Amerikalılara bırakmak zorunda kaldıkları yerlere geri gelmeye karar vermiş olabilir mi?

 8. Bir de ABD'li, İngiliz ulaklar Ruslara ya tarafsız kal ya da seçimini yap , şimdi ki kavga aslanla kartalın kavgası olacak demişler midir ki?

 'Saçma sapan' sorularımla başınızı ağırttım efendim. Kusura bakmayın. Cevaplarınız ve tahammülünüz için teşekkür ederim...

 Son kertede Ey Türk!

 Çam da bizim kozalak da. Çamını devirdiler de bari kozalaklarını kendi ellerinle yakma. Kim bilir belki bir küçük kozalak asrın dev çamına gebedir. Ha bir de sakın bana kozalak kim-nerde diye sorma. Hala bulamadıyasan eğer, KOZALAK SENSİN!

 Gürkan KARAÇAM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Cengiz 4 yıl önce

sıra dışı analizler yapıyorsunuz ve kesinlikle çok farklı bir bakış açısına sahip olduğunuzu düşünüyorum tebrikler...